2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مشاور سرمایه گذاری شرکت سبحان انکولوژی در خصوص وضعیت پیش روی شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on Aug 16Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مشاور سرمایه گذاری شرکت سبحان انکولوژی در خصوص وضعیت پیش روی شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مشاور سرمایه گذاری شرکت سبحان انکولوژی در خصوص وضعیت پیش روی شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مشاور سرمایه گذاری شرکت سبحان انکولوژی در خصوص وضعیت پیش روی شرکتسبحان انکولوژی تنها شرکت داروسازی داروهای سرطانی در ایران بوده و می توان گفت بازار ایران را از نظر ورود داروهای ضد سرطانی داخلی انحصارا در اختیار گرفته است. دسانکو از اواخر سال گذشته وارد بازار سرمایه شد اما همانند سایر عرضه ها با رشد آنچنانی رو به رو نشد. مدیران این مجموعه معتقدند این سهم مناسب سرمایه گذاری در بازه بلند مدت و میان مدت است و سرمایه گذاران می توانند در انتظار بازده های خوب این سهم در بازه های مورد نظر باشند. در خصوص وضعیت این شرکت رادیوسهام با محمدعلی میرزاکوچک شیرازی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری اعتلاء البرز و مشاور سرمایه گذاری شرکت سبحان انکولوژی به گفتگو پرداخته ایم.

 

۱- آیا افزایش نرخ دارو در سال جاری وجود داشته یا دارد؟

ما هر ساله شاهد افزایش نرخ دارو در صنعت دارو هستیم و این تقاضا از جانب شرکت های داروسازی به وزارت مربوطه همیشه وجود دارد. تا این ماه از سال هنوز افزایشی در در نرخ دارو صورت نگرفته است. این افزایش هر ساله در نیمه دوم سال و در ماه آبان صورت می گیرد. همان طور که گفته شد درخواست افزایش نرخ دارو از جانب شرکت های دارویی همیشه وجود دارد اما بایستی در خصوص آن جلسات متعدد برگزار شده و کمیسیون تشکیل شود و بررسی های صورت گیرد و سپس این موضوع عملی شود.

حتما بخوانید :  درخواست افزایش قیمت ۲۰ تا ۳۰ درصدی شرکت‌های لبنی

۲- برنامه های سبحان انکولوژی برای ادامه سال جاری چیست؟

این شرکت تلاش می کند تا ۶ محصول جدی خود را ثبت نماید تا بتواند آن ها را روانه بازار کند. بهره برداری از این شش محصول انجام شده و به مراحل پایانی خود نزدیک است. محصولات این شرکت تا به اکنون ۲۰ عدد است و هدف این شرکت رساندن آن ها به ۵۰ عدد است که در طی سالهای متمادی به این رقم ها افزوده خواهد شد تا بتواند به هدف خود برسد. برنامه سال جاری به بهره برداری رساندن شش محصول بود که با موفقیت جلو می رود. ذکر این نکته لازم است که فرایند ثبت داروی جدید زمانبر است و چند سال طول می کشد تا این موضوع عملی شود اما شرکت سبحان انکولوژی طبق برنامه های خود جلو می رود و تا به اینجا موفق عمل کرده است.

۳٫آیا این شرکت به بازارهای جدید صادراتی هم فکر می کند؟

این شرکت تلاش می کند تا بتواند علاوه بر بازارهای صادراتی فعلی خود بازارهای جدیدی را جذب نماید و در جهت محقق شدن آن فعالیت های بازاریابی خوبی را به ثمر رسانده است اما هنوز موفق به جذب بازارهای جدید صادراتی نشده و همان بازارهای قبلی را برای صادرات در دست دارد. فروش صادراتی این شرکت خوب و مناسب بوده به گونه ای که حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از فروش سبحان انکولوژی از طریق صادرات تامین می شود پس می توان گفت این شرکت فعالیت موفقی در این موضوع داشته است.

حتما بخوانید :  پيش بيني ٥٠ گروه تحليلي از آينده بازار سهام ٩٨

۴- مواد اولیه این شرکت از چه طریق تامین می شود؟

عمده مواد اولیه شرکت داروسازی سبحان انکولوژی از طریق واردات صورت می گیرد و این مواد اولیه از خارج تامین می شود، می توان گفت حدود ۸۰ درصد از مواد اولیه شرکت از بازار خارج و مابقی از بازار داخلی تامین می شود.

۵- آیا افزایش تعرفه واردات در سال جاری وجود داشته است؟

همان طور که گفته شد اغلب مواد اولیه وارداتی سبحان انکولوژی از طریق واردات صورت می گیرد و مسلما تعرفه به این وارادات تعلق می گیرد. این تعرفه در سال جاری تغییری نکرده و ثابت است در نتیجه شرکت از این محل تغییری در هزینه ها ایجاد نخواهد کرد.

۶- تک نرخی شدن ارز چه تاثیری بر شرکت های دارویی می گذارد؟

با تک نرخی شدن ارز و تساوی نرخ ارز مرجع و نرخ ارز آزاد ما شاهد نرخ های جدید دارو خواهیم بود و به نوعی شاهد افزایش نرخ دارو خواهیم بود چرا که نزدیکی نرخ مرجع به آزاد منجر به افزایش این نرخ خواهد شد و بایستی تجدید نرخ دارو را در نظر بگیریم.

۷- احتمال تعدیل مثبت با تک نرخی شدن ارز وجود دارد؟

چنانچه ارز تک نرخی شود به نفع شرکت بوده و قیمت های دارو با افزایش رو به رو خواهد شد واگر این موضوع قطعیت یابد این احتمال وجود دارد که ما شاهد تعدیلاتی در صورت های مالی شرکت ها باشیم اما همان طور که گفته شد باید این موضوع قطعیت یابد.

حتما بخوانید :  ۵ سناریو از وضعیت بورس در روزهای آتی

۸- از ابتدای سال جاری تاکنون سبحان انکولوژی مطابق با بودجه پیش رفته است؟

سبحان انکولوژی شرکتی تازه بنیاد اما با پتانسیل بالا است و این شرکت تا به اینجا توانسته بسیار موفق عمل کند و مطابق با پیش بینی های خود پیش رود. این شرکت از بودجه خود عقب نیست و مطابق با آن پیش می رود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.