2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری رضوی در خصوص اثرات یک ساله برجام بر بازار سرمایهReviewed by سایت رادیوسهام on Aug 17Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری رضوی در خصوص اثرات یک ساله برجام بر بازار سرمایهگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری رضوی در خصوص اثرات یک ساله برجام بر بازار سرمایه
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری رضوی در خصوص اثرات یک ساله برجام بر بازار سرمایهکمال خانزاده، مدیرعامل کارگزاری رضوی در گفت‌وگو  با رادیوسهام در خصوص تاثیرات برجام در طول یک سال گذشته بر اقتصاد و بازار سرمایه کشور می‌گوید که برجام دستاوردهایی را برای بازار سرمایه کشور داشته که در این خصوص می‌توان به کاهش ریسک سیستماتیک بازار اشاره کرد، این موضوع می‌تواند تاثیرات متعددی را بر تسهیل ورود سرمایه گذاران داخلی و خارجی بگذارد تا آنها بتوانند وارد بازار ما شوند.

 

۱- برجام فضای اقتصاد کشور و بازار سرمایه را به کدام سمت برده است؟

به باور بنده خروجی برجام، اثر کلی بر اقتصاد کشور داشته و قطعا اثر مثبت آن بیشتر خواهد بود. اما با توجه به اینکه مشکلات پیش آمده در ۱۰ سال گذشته بر رشد اقتصادی اثر منفی گذاشته بود و وضعیت به مرحله‌ای رسید که در میان تمامی شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی که با ما مشارکت داشتند به مرحله قطع همکاری کامل رسیده بودند. به همین دلیل بازگشت آنها به منطقه خاورمیانه مقداری سخت شده است، اما به هر حال دولت با پیگیری‌های فراوانی که در این مدت داشته، شرایط را کمی بهتر کرده است.

حتما بخوانید :  «کرمان» افشای اطلاعات کرد و صف خرید شد

به هر حال به نظر من اثر این موضوع بر روی اقتصاد بیشتر شده و ریسک کسب و کار و  ریسک سیستماتیک بازار سرمایه ایران هر روز کاهش پیدا می‌کند؛ سرمایه گذاران خارجی ورود پیدا کرده و بازار ما را بررسی می‌کنند، اما متاسفانه یکسری زیر ساخت‌های الزامی وجود دارد که در داخل کشور باید فراهم شود. همچنین ما بر اساس متغییرهای کلان کسب و کار که هرساله بانک جهانی ارائه می کند، تاکنون ما جزء کشورهای آخر جهان بوده‌ایم. به هر حال با مقررات زدایی که در وزارت اقتصاد در حال انجام است و نزدیک به ۵۰۰ مقررات حذف شده، فضا بهتر شده است و این موضوع پیش زمینه‌ای برای ورود سرمایه گذارها و شرکت‌های بزرگ به بازار ایران است. اما به هر حال این فرایند تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به سرعت انجام نمی شود و سرمایه‌گذاران با شک و تردید وارد می شوند.

۲- ما دستاوردها و موانعی پیش روی برجام داشته‌ایم، این موانع و دستاوردها را تشریح می‌کنید؟

برجام دستاوردی که برای بازار سرمایه داشته، همان کاهش ریسک سیستماتیک بازار سرمایه بود که این موضوع یکی از دستاوردهای بزرگی است که سرمایه گذاران داخلی و خارجی این موضوع را در نظر می‌گیرند، تا وارد بازار ما شوند. دستاورد دیگر بازگشت مشارکت کنندگان قبلی به بازار و شرکت‌های ایران است که در حال حاضر بسترهای آن در حال آماده شدن است، تا به بازار خودرو و پتروشیمی ایران وارد شوند.

حتما بخوانید :  آخرین تحولات افزایش سرمایه‌های بورسی

اما جوانب منفی که می توان در این خصوص عنوان کرد، این است که یکسری انتظارات در میان سرمایه گذاران و سهامداران ایجاد شده بود که بعد از برجام شرایط برای حضور سرمایه گذاران خارجی فراهم می‌شود. در واقع این انتظارات برآورد نشد و عواقب منفی داشته است. خیلی‌ها هم با توجه به انتخاباتی که هشت ماه آینده داریم در واقع این بدبینی ایجاد شده است که اتفاق خارجی برای ورود سرمایه به ایران نیفتاده است.

وعده هایی که دولت در بخش تولید وحمایت از شرکت‌های تولیدی داده و توسط وزیر ارائه شده بود، متاسفانه محقق نشد. نرخ سود بانکی به آن صورت کاهش پیدا نکرده است. شرکت‌های تولیدی و شرکت‌های بورس با همان نرخ سال گذشته تامین مالی می‌کنند و این موضوعات به هر شکل ادامه یافته و دولت هنوز عکس‌العمل خاصی انجام نداده است. این موضوع سبب شده انتظاری که سرمایه گذاران برای بعد از برجام داشتند، رخ ندهد.

اگر چه اثر برجام مثبت بوده است و ظرفیت تولید شرکت‌ها هر روز افزایش پیدا می‌کند، اما اصل و ریشه‌های مشکلات شرکت‌ها که عمدتا به نرخ هزینه مالی تسهیلات بانکی و طلب پیمانکاران از دولت مربوط می‌شود، هنوز باقی مانده است.

۳- موضوع دیگری که مطرح است، تغییر و تحولات در سازمان بورس و شورای عالی بورس است. شما این تغییر و تحولات را چگونه ارزیابی می کنید؟ با توجه به این دوره گشایش در پسا برجام تا چه اندازه مفید خواهد بود؟

به نظر من شورای بورس یکی از منسجم ترین تیم‌های خودش را انتخاب کرده است و اعضای آن از بزرگان بازار سرمایه هستند که برنامه های منسجمی نیز برای توسعه بازار سرمایه خواهند داشت. چنین تیمی در شورای عالی بورس قبلا وجود نداشته است. اعضای هیات مدیره سازمان بورس که از طرف شورا انتخاب شده‌اند، به نظر من تیم خبره‌ای هستند.

حتما بخوانید :  اطلاعیه جدید فروش سهام ۴ بانک و موسسه ادغامی

برای مثال برنامه هایی که بزودی به جزییات مطرح خواهند کرد، قطعا به توسعه و تعمیق بازار سرمایه کمک خواهد کرد. توسعه IT، توسعه ابزارهای مالی، جلوگیری از رانت‌های اطلاعاتی از جمله موارد این برنامه است. اما این کارها منوط به این است که فضای کسب و کار و تولید کشور بهبود پیدا کند تا این انگیزه را در این سازمان ایجاد کند تا برای محور قرار دادن بازار سرمایه در کشور تلاش کنند و برنامه های خودشان را برای سوق دادن اقتصاد کشور برای تامین مالی شرکت‌ها از بانک محوری به سمت بازار سرمایه محور بودن پیاده کنند.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.