تغییرات نرخ بهره بانکی بر سودآوری شرکت آبسال (لابسا)

nokhbegan-start
2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

images-1

ناشر سهام آبسال یا همان اونیور سال سابق پس از بر جا گذاشتن بازدهی ۵۰ درصدی این سهم در ۱۰ روز معاملاتی اخیر با ارائه گزارش شفاف سازی از کاهش حجم تولید و فروش خود در بخش کولر و بخاری خبر داده است.

به گزارش رادیو سهام ؛ گودرز حکیم نژاد ، مدیرعامل آبسال (اونیورسال سابق) در نامه‌ای به سازمان بورس از کاهش حجم تولید و فروش بخاری و کولر این شرکت در بودجه سال مالی ۹۵ خبر داده است.

شفاف سازی بودجه ای این ناشر در حالی که قیمت این سهم طی حدود ۱۰ روز معاملاتی متوالی رشد ۵۰ درصدی را برجای گذاشته برای ناظر بازار سهام قابل تامل است.

ناشر آبسال در این شفاف سازی با اشاره به اینکه« در بخش لباسشویی افزایش ذکر شده در بودجه ۹۵ دور از انتظار نمی باشد» عنوان کرده که در سال جاری بازار لوازم خانگی در مجموع از وضع بسیار بدی برخوردار بوده است.

حکیم پور در توضیح دلایل کاهش حجم تولید و فروش خود با اشاره به سیاست دولت در کاهش نرخ بهره بانکی عنوان کرده که این سیاست «تا حدی با بانک هایی همچون ملت، ملی و صادرات » با نرخ ۱۸ درصد موفق بوده،« ولی در عمل در برخی بانک های خصوصی با روش های مختلف هزینه پول را برای واحدهای تولیدی به مراتب از ان چیزی که توسط دولت اعلام شده سنگین‌تر می‌نمایند.»

مدیر عامل آبسال معتقد است: در زمانی که بانک مرکزی نرخ تورم را تک رقمی اعلام می نماید سود بانکی ۱۸ درصد ، بسیار بالا می باشد و برای بخش های صنعتی قابل تحمل نیست. این اختلاف بین سود بانکی و تورم فقط تشویق به سپرده گذاری در بانک‌ها است.

این مقام مسئول یادآور شده تورم به ادعای او حدود ۳۶۰ درصدی ارزی از بابت بالا رفتن نرخ دلار طی سال های گذشته هنوز خود را در درامد مردم جذب نکرده است. در عین حال رقابت ناسالم توسط واحد های زیر پله ای و زیان ده فشار زیادی را بر فروش شرکت تحمیل می نماید.

حکیم نژاد در ادامه با اشاره به آمار ذکر شده در بودجه سال ۱۳۹۵ آبسال آورده است: در بخش تولید بخاری تعداد قرارداد های منعقده در سال جاری نسبت به سال گذشته از کاهش چشمگیری مواجه شده که باعث کاهش فروش بخاری شده است. تعداد بخاری فروش رفته در سال گذشته تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۹۴ برابر با ۳۳ هزار و ۹۰۲ دستگاه بوده و در فصل جاری در حدود ۲۶ هزار دستگاه می باشد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به فروش تعداد بخاری پیش بینی شده تا پایان فصل در بودجه ۹۵ ؛ از کاهش چشمگیر فروش کولر در شش ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته خبر داده و گفته است: تعداد کولر فروش رفته در شش ماهه اول امسال در حدود ۷۴ هزار دستگاه بوده در حالی که این رقم در سال گذشته ۱۰۷ هزار و ۷۱۵ دستگاه بوده است.

این ناشر ابراز امیدواری کرده با توجه به اینکه موضوع استاندارد جدید کولر در بازار باید حل شده باشد، بتواند به تعداد ذکر شده ۱۳۶ هزار دستگاه در بودجه دسترسی یابد.

در بخش فروش لباسشویی اما فروش آبسال طی شش ماهه اول امسال حدود ۱۱ هزار دستگاه بوده که نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد افزایش داشته است.

این افزایش علی رغم مشکلات بوجود آمده در گشایش اعتبار اسنادی برای مدل های فعلی و جدید می باشد و به گفته مدیر عامل آبسال دسترسی به رقم ذکر شده در بودجه با یک نوسان ۱۰ الی ۱۵ درصدی دور از انتظار نیست.

مدیر عامل آبسال در پایان یادآور شده که تولیدات این شرکت در کارخانه ساوه و محل دفتر مرکزی این شرکت در منطقه نارمک تهران ادامه خواهد داشت که به معنای عدم تصمیم برای فروش یا واگذاری دارایی‌های ثابت این برند قدیمی بازار سرمایه است.

منبع : فارس

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin