گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سبحان انکولوژی درخصوص افزایش نرخ دارو

nokhbegan-start
2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: ۵.۰۰ out of ۵)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سبحان انکولوژی درخصوص افزایش نرخ داروشرکت سبحان انکولوژی با نماد دسانکو تنها شرکت ساخت داروهای سرطانی در ایران است. این شرکت از زیر مجموعه های گروه البرز بوده و فعلا رقیبی در ایران ندارد. البته گروه تامین نیز به فکر ساخت داروهای ضد سرطانی است که مطمئنا با ورود این شرکت از گروه دارویی تامین رقیبی برای شرکت سبحان انکولوژی خواهد بود. یکی از مزیت های نماد دسانکو این است که چنانچه افتی در این سهم اتفاق بیافتد سهامدار عمده به خوبی از آن حمایت می کند. رادیوسهام با سید حمید مصطفوی مدیرعامل شرکت سبحان انکولوژی گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- برنامه شرکت برای ورود محصولات جدید داروسازی به کجا رسید؟ آیا بازار ایران می تواند شاهد داروهای جدید ضد سرطانی باشد؟

شرکت سبحان انکولوژی مجوز ساخت بیش از ۵۰ داروی جدید را گرفته است، این داروها کم کم روانه بازار خواهند شد، کما اینکه بسیاری از آن ها در سال ۹۶ نیز به بازار وارد شدند. سبحان انکولوژی به عنوان تنها تولید کننده داروهای ضد سرطانی ایران، داروهای جدید خود را هر ساله وارد بازار می کند. مجوز بسیاری از داروها نیز اخذ شده و در مرحله ساخت قرار دارند اما هنوز وارد بازار نشده اند.

۲- سهم بازار سبحان انکولوژی از سال گذشته نسبت به سال پیشین تغییری کرده است؟

بله شرکت سبحان انکولوژی تنها تولید کننده داروهای ضد سرطانی بوده و به همین دلیل سهم بازار خوبی را هر ساله از آن خود می کند، این شرکت توانسته از سال ۹۵ به ۹۶ سهم بازار خود را با رشد رو به رو نماید.

۳- هدف های جدید صادراتی را در نظر دارید؟

شرکت سبحان انکولوژی توانسته موفقیت های خوبی را در کشورهای همسایه کسب کند، سال گذشته به بیماران سرطانی زیادی در افغانستان کمک شد و این بیماران از سرطان نجات یافتند، این شیوه گسترش بازار هر ساله وجود دارد و مقاصد صادراتی جدید به همسایه های ایران نیز افزوده خواهد شد. صادرات نیز به نوبه خود توانسته سهم خوبی را در فروش صادراتی از آن خود کند. توسعه بازار صادراتی نیز جزو برنامه های شرکت سبحان انکولوژی است.

۴- در طی هفته های گذشته، در برخی از روزها شاهد افزایش تقاضا در نماد شرکت سبحان انکولوژی بودیم، دلیل این موضوع را چه می دانید؟

این موضوع به عرضه و تقاضای بازار مربوط است و اتفاق عجیبی که بتوان این افزایش تقاضا را به آن ربط داد در شرکت نیفتاده است. شرکت به فعالیت های خود به درستی ادامه می دهد و می توان دلیل این اقبال را به ورود نقدینگی به این سهم نسبت داد، هر گونه خبری که بتواند موجب تعدیلات درامدی در شرکت شود از طریق سامانه کدال به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

۵- فروش شرکت در نیمه اول سال ۹۶ چگونه بود و آیا شرکت توانست بودجه پیش بینی شده خود را به درستی پوشش دهد؟

فروش شرکت مطابق با سیاست های هیئت مدیره و مطابق با پیش بینی ها جلو می رود، این شرکت در شش ماهه توانسته پوشش بودجه ای مناسب را داشته باشد به گونه ای که ما شاهد تعدیل منفی در صورت های مالی نباشیم. شرکت می تواند تا پایان سال مالی به تعهدات خود به سهامداران عمل کند. لازم به ذکر است شاید دلیل اینکه به این سهم در بازار توجه شده به همین موضوع مربوط باشد یعنی پوشش مناسب بودجه سالانه.

۶- فکر می کنید در سال ۹۶ پس از چندین سال شاهد افزایش نرخ دارو باشیم؟

به نظر می رسد این منطق برای سازمان غذا و دارو به وجود آمده باشد که شاهد افزایش نرخ دارو در صنعت داروسازی باشیم. هنوز مصوبه ای برای این موضوع صادر نشده و نمی توان درخصوص آن قطعی سخن گفت اما درخواست شرکت های داروساز برای افزایش این نرخ همچنان وجود دارد. باید منتظر باشیم و سیاست های دولت جدید را ببینیم. البته چنانچه افزایش نرخی باشد در نیمه دوم سال اتفاق می افتد و اگر افزایشی در این نرخ صورت بگیرد باید در نیمه دوم سال شاهد آن باشیم.

۷- با تک نرخی شدن ارز شرکت های دارویی شاهد افزایش نرخ بهای تمام شده خواهند بود، این موضوع چگونه پوشش داده خواهد شد؟

با بالا رفتن نرخ ارز بهای تمام شده شرکت های داروسازی بالا می رود چرا که اغلب مواد اولیه خود را از طریق واردات  تامین می کنند. تک نرخی شدن ارز می تواند دلیلی باشد برای افزایش نرخ دارو. البته این شرکت ها میزانی از فروش خود را به صادرات اختصاص می دهند اما معمولا شرکت های داروسازی قسمت اعظم بازارشان مربوط به بازار داخل است. با تک نرخی شدن ارز باید شاهد افزایش نرخ دارو پس از چندین سال باشیم.

۸-آیا شرکت برنامه افزایش سرمایه دارد؟

افزایش سرمایه شرکت های هلدینگ البرز هر ساله اتفاق می افتد و برنامه افزایش سرمایه سبحان انکولوژی نیز به تبعیت از سایر زیرمجموعه ها اتفاق خواهد افتاد، سبحان انکولوژی نیز افزایش سرمایه خود را عملیاتی خواهد کرد. این افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات خواهد بود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin