گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک قوامین درخصوص کاهش نرخ سود و عدم بازگشایی نماد بانک ها

nokhbegan-start
2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک قوامین درخصوص کاهش نرخ سود و عدم بازگشایی نماد بانک هاسیستم بانکی ایران از وجود دارایی های مازاد رنج می برد. این دارایی ها در صورت های مالی بانک ها متورم شده و بانک ها نه می توانند آن ها را به فروش برسانند و نه به این وضعیت ادامه دهند. رکود بازار مسکن منجر شده تا بانک ها نیز با مشکل رو به رو شوند. به نظر می رسد نرخ تورم می تواند این سیستم را کمی از بحران نجات دهد. رادیوسهام در خصوص وضعیت بانک قوامین به عنوان نمونه ای از بانک ها با غلامحسن تقی نتاج مدیرعامل این نهاد مالی به گفتگو نشست که این گفتگو را می خوانید.

۱- بانک قوامین از کاهش نرخ بهره تا ۱۵ درصد حمایت می کند؟ این موضوع می تواند موضوع مثبتی برای بانک باشد؟

قانون بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی برای پیشرفت اقتصاد بوده و به حق این نهاد از سیاست های خوبی در این خصوص برخوردار است. سیاست اتخاذ شده از سوی بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی بسیار هوشمندانه بوده و برای سیستم بانکی نیز مفید است. بانک قوامین نیز در راستای این موضوع حرکت کرده و گام بر می دارد. این بانک نیز با توجه به دستورات نهاد ناظر یعنی بانک مرکزی به فعالیت خود ادامه می دهد و در نتیجه نرخ سود خود را روی ۱۵ درصد بسته است و اما قسمت دوم سوال، مسلما این مسئله منجر به کاهش بهای تمام شده پول برای بانک ها می شود؛ در نتیجه بانک ها از این موضوع نیز باید استقبال کنند چرا که بهای تمام شده و هزینه های آن ها را کاهش می دهد.

۲- آیا بهای تمام شده پول برای بانک قوامین در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش داشته است؟

بله بهای تمام شده پول برای بانک قوامین حدود ۳ تا ۴ درصد کاهش داشته و بانک قوامین توانسته این هزینه خود را کاهش دهد. این مسئله در صورت های مالی بانک که در سامانه رسمی بورس نیر منتشر شده دیده می شود.

۳- عدم بازگشایی نماد بانک ها به عدم رعایت استانداردهای IFRS مربوط است؟ این عدم بازگشایی می تواند موجب ضرر و زیان سهامداران بانکی شود.

به نظر نمی رسد دلیل عدم بازگشایی نمادها به عدم رعایت استانداردهای بین المللی توسط بانک ها بازگردد. این موضوعی است که از آن استفاده کرده اند. IFRS واقعی در سیستم بانکی هنوز اجرایی نشده و اجرایی شدن آن زمان طولانی می طلبد که نمی توان به این مدت طولانی اکتفا کرد و نمادهای بانکی را متوقف نگه داشت. ما باید آرام آرام این استانداردها را در سیستم بانکی وارد کنیم. رعایت استانداردهای آی اف آر اس تصمیم شجاعانه ای بود که توسط بانک مرکزی به عنوان اولین نهاد مالی گرفته شد و بانک ها ملزم شدند تا آن را رعایت کنند. اما همان طور که گفته شد این موضوع دلیل متوقف بودن نماد بانک ها نیست. بانک ها به دلیل مشکلات ذخیره ای و مقدار آن یا سایر موارد همچون تعیین هیئت مدیره بانک ها و… نمادشان متوقف است. این موضوع به ضرر سهامداران بانک بوده اما تصمیمات آن به زودی اخذ خواهد شد و بانک ها نیز درخواست خود را برای رفع این مسئله به بانک مرکزی داده اند. مطمئنا به زودی تصمیمات خوبی اتخاذ خواهد شد.

۴- آیا صندوق های سرمایه گذاری بانک ها می توانند منبعی برای جذب سپرده و دور زدن قانون برای نرخ سودهای بالاتر از ۱۵ درصد باشند؟

صندوق های سرمایه های با هدف سرمایه گذاری در سایر بازارهای موازی همچون بازار سرمایه در بانک ها تاسیس شدند، این صندوق ملزم شدند تا با سرمایه گذاری در بازارهای موازی کسب بازدهی کنند اما متاسفانه بانک ها از آن ها برای جذب سپرده با نرخ های بالاتر استفاده کردند و عملا کارایی صندوق سرمایه گذاری از هدف مورد توجه از بین رفت. این صندوق ها به محلی برای جذب سپرده با نرخ های بالاتر از نرخ سود مصوب تبدیل شدند که بنده به شدت به آن ها انتقاد داشتم. این صندوق ها باید هر چه سریعتر در راستای اهداف خود گام بردارند. چنانچه به این صورت به عملکرد خود ادامه دهند به عنوان رقیبی برای سیستم بانکی محسوب می شوند. همان طور که تاکنون رقیب این سیستم بوده اند.

۵- مصوبه جدید برای الزام بانک ها به رعایت نرخ سود بانکی ۱۵ درصد می تواند برای صندوق ها هم باشد؟

صندوق های سرمایه گذاری براساس اساسنامه خود فعالیت می کنند و این صندوق ها زیر نظر سازمان بورس هستند. بنابراین بانک مرکزی نمی تواند قانونی برای آن ها ایجاد کند اما آن چه که مهم به نظر می رسد این است که صندوق ها بخشی از سپرده های خود را برای کسب بازدهی ماهانه در بانک می گذاشتند. با این قانون و الزام بانک ها به رعایت نرخ سود ۱۵ درصد مسلما بخشی از بازدهی صندوق ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و صندوق ها باید به فکر سایر راه های کسب بازدهی باشند.

۶- مطالبات از ناجا به کجا رسید؟

مطالبات از ناجا در حال اخذ شدن است. سال گذشته مقداری از آن ها گرفته شد. این روند همچنان ادامه دارد. سال گذشته حدود ۴ هزار میلیارد از مطالبات این نهاد بازپرداخت شد و در سال ۹۶ نیز این روند ادامه دارد.

۷- تسویه مطالبات به روش فعلی یعنی اخذ زمین و دارایی به نظر مناسب نیست. با توجه به این که بانک ها از دارایی های ثابت زیاد رنج می برند این شیوه به نظر شما مناسب است؟

دارایی های اتخاذ شده از ناجا دارایی های ارزشمندی است که قابلیت فروش بالایی دارند. این زمین ها و مجتمع ها به جای مطالبات به زیر ارزش روز آن ها به عبارتی به کسر اخذ می شوند و از آنجایی که ارزش خوبی دارند نگرانی ای از این بابت برای بانک قوامین وجود ندارد. سیاست های بانک برای فروش آن ها سریعا عملی خواهد شد و تاثیر آن در صورت های مالی نیز دیده خواهد شد. البته این تاثیر به شکل تغییر طبقه بندی ها خواهد بود.

۸- پیام شما به سهامداران بانک قوامین چیست؟

سهامداران بانک خود باید از سهم شان حمایت کنند. این بانک مستحق چنین رفتاری از سمت بازار سرمایه نیست. بانک قوامین فعالیت های خود را به بهترین شکل انجام می دهد و وضعیت نامساعدی ندارد اما آنچه که سهم این بانک در بازار سرمایه نیاز دارد، حمایت سهامداران خرد و حقیقی از سهم است. از سهم خود حمایت کنید و آن را به هر قیمتی نفروشید.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin