گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با سهامدار عمده پگاه آذربایجان غربی درخصوص وضعیت این شرکت

nokhbegan-start
2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: ۵.۰۰ out of ۵)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با سهامدار عمده پگاه آذربایجان غربی درخصوص وضعیت این شرکتشرکت های پگاه با سهامدار عمده ای به نام گروه صنایع شیر رو به رو هستند. این سهامدار عمده معمولا به خوبی از سهام خود حمایت می کند. پگاه آذربایجان غربی نیز از جمله شرکت های موفق گروه صنایع شیر ایران بوده که توانسته پوشش بودجه ای خوبی داشته باشد. چندی پیش نیز با رشد قیمتی در این سهم رو به رو بودیم. رادیو سهام با وحید وحیدی معاون مالی و اقتصادی گروه صنایع شیر ایران در خصوص این شرکت گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- آیا شرکت پگاه آذربایجان غربی توانسته متناسب با بودجه پیش رود؟ این شرکت فروش خوبی داشته است؟

بله شرکت پگاه آذربایجان غربی توانسته متناسب با بودجه و پیش بینی ها جلو رود. این شرکت فروش شش ماهه خود را متناسب با بودجه جلو رفته و به همین دلیل انتظار می رود بتواند در پایان سال به تعهد خود به سهامداران عمل کند.

۲- آیا شرکت پگاه آذربایجان غربی توانسته صادرات خود را گسترده نماید؟ بازار صادراتی شرکت گسترش یافته است؟

شرکت پگاه آذربایجان غربی فروش صادراتی خوبی دارد. بخشی از فروش شرکت متعلق به صادرات محصولات بوده اما این صادرات معمولا به کشورهای همسایه است که دلیل آن هم به خاصیت فساد پذیری محصولات باز می گردد. این شرکت نیز مشابه سایر زیر مجموعه های صنایع شیر بازار صادراتی خود را رشد خواهد داد و در بازارهای فعلی نیز اقدام به توسعه بازار خواهد کرد.

۳- سهم غشاذر در هفته های گذشته با صف خرید چند روزه رو به رو بود، آیا این موضوع دلیل خاصی داشت؟

برنامه های شرکت مطابق با هر آن چه در کدال منتشر شده اجرایی می شود، اتفاق خاصی که منجر به رشد قیمتی سهام شود در شرکت نیفتاده اما آن چه که مهم و واضح به نظر می رسد این بود که این سهم در کف قیمتی خود قرار داشت و باید رشد می کردند، این سهم منتظر موجی از نقدینگی بود که وارد آن شد و ما شاهد افزایش قیمت این سهم بودیم. نامه شفاف سازی این سهم هم بر روی کدال منتشر شد و معاملات سهم متعادل گردید.

۴- گروه صنایع شیر قصد عرضه شرکت های زیر مجموعه را دارد؟

بله این گروه در تلاش است تا یکی یکی شرکت های زیرمجموعه را وارد بازار سرمایه نماید. پگاه آذربایجان شرقی نیز در آینده ای نزدیک روانه بازار فرابورس خواهد شد که اخیرا به اهالی بازار معرفی شده است. به نظر می رسد این سهم نیز جزو سهم های موفق غذایی باشد که در تابلوی معاملات بورس مورد داد و ستد قرار خواهد گرفت.

۵- خود گروه صنایع شیر در بازار سرمایه عرضه نمی شود؟

این گروه در نظر دارد تا در ابتدا زیر مجموعه های خود را وارد بازار سرمایه نماید و پس از این موضوع کم کم گروه صنایع شیر هم روانه بازار سرمایه خواهد شد. اما تا زیر مجموعه ها وارد بازار سرمایه نشود هلدینگ صنایع شیر ایران عرضه نخواهد شد. هر چند قاعدتا با عرضه زیرمجموعه ها این گروه هم عرضه شده و مانعی برای این مساله وجود ندارد.

۶- شرکت پگاه آذربایجان غربی در مقایسه با سال گذشته رشد فروش را نشان داده است؟

با توجه به میزان فروش شرکت در نیمه اول سال ۹۶ با ۹۵ این شرکت رشد فروش را نشان داده است. بخشی از این رشد در بخش فروش صادراتی بوده است. این موضوع به معنای موفقیت شرکت در زمینه فروش محسوب می شود. ضمن اینکه این افزایش ناشی از فروش مقداری شرکت بوده و فروش ریالی چندان تغییری نکرده است.

۷- بهای تمام شده شرکت در مقایسه با سال گذشته تغییری کرده است؟

بله ما در گروه صنایع شیر شاهد رشد بهای تمام شده و بهای مواد اولیه به میزان حدود ۱۰ درصد بودیم.

۸- نیمه دوم سال رشد فروش را در شرکت پگاه آذربایجان غربی شاهد خواهیم بود؟

در شرکت های با سیستم پگاه معمولا فروش در نیمه دوم سال بهتر بوده که آن هم به فصل شروع مدارس مربوط است.

۹- آیا برنامه افزایش سرمایه در این شرکت وجود دارد؟

صنایع شیر ایران در صورتی که نیاز به افزایش سرمایه را در هر یک از زیر مجموعه ها احساس کند، قطعا با آن موافقت خواهد کرد. پگاه آذربایجان غربی نیز در صورت نیاز برای این موضوع اقدام خواهد کرد. فعلا چنین برنامه ای از طرف شرکت و سهامدار عمده برای آن نیست.

۱۰- آیا از سهام خود حمایت می کنید؟

بله گروه صنایع شیر ایران تا جایی که بتواند از سهام خود حمایت می کند و مانع از ریزش سهام می شود. اما این گروه به هر قیمتی اقدام به خرید سهام خود نمی کند. بخشی از این حمایت از طرف سهامداران خرد باید صورت گیرد. ضمن اینکه نقدینگی نیز برای حمایت نیاز است. مسلما گروه صنایع شیر در کنار سیاست های خرید و فروش سهام خود به نقدینگی هم می اندیشد و این موضوع را به عنوان یک متغیر در اعمال سیاست های حمایتی خود قرار می دهد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin