گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل ثشاهد درخصوص ورود به حوزه های جدید سرمایه گذاری

nokhbegan-start
2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۳ votes, average: ۴.۰۰ out of ۵)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل ثشاهد درخصوص ورود به حوزه های جدید سرمایه گذاریشرکت سرمایه گذاری شاهد، یک شرکت فعال در حوزه ساختمان بوده و در نظر دارد تا پرتفوی خود را به سمت سایر صنایع و حوزه ها ببرد. این شرکت در سال ۹۵ توانسته سودی بیشتر از سود سال ۹۴ را ایجاد کند. سرمایه گذاری شاهد اقدامات زیادی را در سال ۹۵ اجرایی کرده که از جمله آن ها می توان به تغییر کاربری اراضی ۱۷ هکتاری لوله سازی اهواز و پیگیری مسائل حقوقی ایجاد شده در پروژه بهدشت چمستان اشاره کرد. رادیوسهام با محمدبیک محمدلو مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری شاهد گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- برنامه شرکت برای افزایش سرمایه به کجا رسید؟ آیا شرکت به این موضوع فکر می کند؟

بله، شرکت برنامه افزایش سرمایه برای سال جاری را دارد. در نظر داریم تا با سرمایه جدید در انواع فعالیت های جدید سرمایه گذاری کنیم. این افزایش سرمایه از سود انباشته خواهد بود و در نظر داریم تا قبل از مجمع عادی سالیانه سال ۹۶ آن را عملیاتی سازیم. ما برای تبدیل به یک شرکت قدرتمند به این موضوع نیازمندیم.

۲- شرکت برنامه ورود به حوزه مس و سایر حوزه ها را دارد؟ این موضوع به چه صورت دنبال خواهد شد؟

بله ما باید ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهیم. ما به حوزه معادن با رویکرد معادن مس وارد خواهیم شد. در این خصوص به تهیه گزارش های فنی اقتصادی در پهنه های مورد نظر پرداخته ایم. ما در حوزه معادن به صورت مشارکتی وارد خواهیم شد. همان طور که گفته شد باید ریسک خود را کاهش دهیم. با توجه به شرایط فعلی اقتصاد ایران فعالیت در حوزه ساختمان به صورت تنها نمی تواند ما را به اهداف خود برساند در نتیجه ما برای سودآوری بیشتر و رسیدن به اهداف خود باید به سایر حوزه ها همچون معادن نیز وارد شویم.

۳- آیا ورود به حوزه نیروگاه ها و برق نیز جزو اهداف شما است؟ نیروگاهی در نزدیکی دماوند دارید؛ چه برنامه ای برای آن دارید؟

بله ما نیروگاهی در منطقه دماوند داریم. این نیروگاه از فعالیت خارج شده بود. ما تیم کارشناسی خود را به این محل فرستاده و اخیرا مذاکراتی برای مشارکت و راه اندازی این پروژه شده تا موجبات سرمایه گذاری در این حوزه نیز فراهم شود. این موضوع به جد دنبال می شود و ما به این حوزه از سرمایه گذاری نیز وارد خواهیم شد. این نیروگاه در نزدیکی نیروگاه دماوند است.

۴- هدف شرکت از خرید وبیمه چه بوده؟ این سهم می توانست ارزان تر خریده شود…

شرایط معامله بسیار مهم است. ما این معامله را انجام داده و در ازای آن بلوک ثعمرا را دادیم، این معامله با شرایط مناسبی بوده و نصف مبلغ معامله نیز به صورت نقدی دریافت شده است. به قیمت روی تابلو بوده و برآیند این معامله به نفع سرمایه گذاری شاهد بوده و ما در این معامله سود داریم. مسلما تیم بازرسی بر روی این معامله فکر کرده و بررسی ها صورت گرفته و سپس این عملیات اجرایی شده است.

۵- آینده صنعت ساختمان را چطور می بینید؟ آیا فکر می کنید این صنعت می تواند بالاخره رشد کند؟

متاسفانه رشد قیمتی ساختمان و مسکن در چند سال اخیر زیاد بوده و همین موضوع نیز موجب رکود در این صنعت شده، مسلما سرمایه گذاری تنها در حوزه مسکن نمی تواند  پاسخگوی نیاز سرمایه گذاران باشد. چرا که سودآوری آن ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. تا چند سال آتی وضعیت ساختمان و مسکن به این صورت و یا مشابه این وضعیت خواهد بود و به همین دلیل اگر سرمایه گذاران در این حوزه به تنهایی سرمایه گذاری نمایند نمی توانند موفق باشند.

۶- شرکت برای کاهش هزینه های مالی خود چه اقداماتی انجام داده است؟

شرکت در سال گذشته توانسته بخش مهمی از تسهیلات خود را تسویه کند. شرکت توسط این موضوع توانسته هزینه های مالی خود را کاهش دهد. در سال ۹۵ ما ۱۲ میلیارد تومان از وام های خود را تسویه کرده ایم که این تسویه باعث کمتر کردن هزینه های مالی به نوبه خود شده است. این شیوه ادامه داشته و ما در تلاشیم تا هزینه های خود را کاهش دهیم.

۷- هزینه های شرکت زیر مجموعه شما به نام سرمایه گذاری سعدی به چه صورت بوده است؟ این هزینه ها را چطور توجیه می کنید؟

این شرکت بدهی بانکی دارد و دارای ۳ زیر مجموعه فعال است ما باید جلوی زیان شرکت را بگیریم. این زیر مجموعه می تواند در فرآیند سودسازی شاهد کمک بسزایی کند. ما باید شرکت هایی که عدم سوددهی دارند یا حمایت کنیم یا اقدامات مربوط به انحلال را انجام دهیم. انحلال شرکت ها با کاهش هزینه ها متفاوت است همانطور که گفته شد این شرکت بدهی بانکی دارد که باید به آن کمک شود.

۸- در برنامه های شرکت، فروش دارایی های راکد را در نظر گرفته اید. این موضوع در سال ۹۶ اتفاق خواهد افتاد؟

فروش دارایی های راکد در برنامه های شرکت بوده و در نظر داریم تا این دارایی ها را در صورت امکان بفروشیم. اما اینکه آیا در سال ۹۶ هم از محل فروش این دارایی ها سودی غیرعملیاتی عاید شرکت شود، مسئله ای بوده که نمی توان به طور قطع گفت. بودجه سالانه و پیش بینی شده ما بدون سود غیرعملیاتی بوده، اما همان طور که گفته شد فروش دارایی های راکد جزو برنامه های آتی شرکت به حساب می آید.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin