گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چکاپا در خصوص آخرین وضعیت شرکت و طرح های توسعه آن

nokhbegan-start
2067, 20, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چکاپا در خصوص آخرین وضعیت شرکت و طرح های توسعه آنReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 16Rating: 4.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چکاپا در خصوص آخرین وضعیت شرکت و طرح های توسعه آنگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چکاپا در خصوص آخرین وضعیت شرکت و طرح های توسعه آن
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۳ votes, average: ۳.۶۷ out of ۵)
Loading...

 

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چکاپا در خصوص آخرین وضعیت شرکت و طرح های توسعه آن

شرکت کاغذ پارس، یکی از شرکت های تازه وارد بازار سرمایه است که در حضور  حدود ۲ ساله خود در این بازار، گهگاهی با حواشی و اخبار زیادی همراه می شد.  از اواسط مهرماه نیز سهام این شرکت که با نماد «چکاپا» در ذیل بازارهای فرابورس  خرید و فروش می‌شود، بسته شد تا ضمن آماده شدن برای ارائه صورت های مالی (سال مالی این شرکت آخر آبان است)، در خصوص طرح های توسعه و تعدیل مثبت خود شفاف سازی انجام دهد.

بنابراین رادیوسهام گفت و گویی با احمد مقدم، مدیرعامل این شرکت انجام داده است که شرح آن در ادامه آمده است.

  • دلایل بسته شدن سهم در این اواخر چه بود ؟

با عنایت به خط مشی شرکت مبنی بر فعالیت شفاف همواره سعی نموده ایم با حفظ منافع سهامداران در این زمینه بکوشیم. اواخر مهر ماه و یک ماه به پایان سال مالی شرکت اتفاق مهمی در مجموعه کاغذ پارس در جریان بود. به گونه ای که لازم بود از مسئولین مربوطه برای تاثیر این اتفاق بر صورت های مالی کسب تکلیف کنیم. چرا که در آن زمان لازم بود که بودجه سالانه شرکت بر روی سامانه کدال قرار گیرد. در نتیجه به سراغ مسئولین رفته و از آن ها مشورت گرفتیم. همان طور که می دانید ما در مجمع عادی سالیانه به سهامداران قول داده بودیم که طرح توسعه خوبی را در شرکت عملیاتی سازیم. خوشبختانه این طرح توسعه به جاهای خوبی رسیده و منتهی به قرارداد خواهد شد، اگر این قرارداد منعقد شود، حاشیه سود شرکت را تحت تاثیر خوبی قرار می دهد و چنانچه بسته نشود به همان حالت باقی خواهد ماند در نتیجه در آن زمان نمی توانستیم بودجه مورد نظر س را منتشر نمائیم. قرار بر این شد که قرارداد مربوطه با شرکت های خارجی در حداقل زمان منعقد شود، سازمان بورس نیز از ما درخواست کرد که موضوع را در قالب یک نامه به آن ها اعلام کنیم و ما هم این کار را انجام دادیم. پس از چند روز ما با توقف نماد مواجه بودیم که دلیل آن هم همان طور که گفته شد به تعیین تکلیف قرارداد با شرکت خارجی باز می گردد، تا ۱۰ روز پس از متوقف شدن نماد ( ۱۰ آبان ماه ) قرارداد تولید ظروف یکبار مصرف سلولزی منعقد شد و با توجه به این اتفاق ما نیز از گروه مالی شرکت تفاضا کردیم که سریعا بودجه سال مالی آتی فراهم شود این موضوع نیز حدود یک هفته تا ۱۰ روز طول کشید و بالافاصله پس از آن صورت های مالی حسابرسی نشده بر روی کدال قرار گرفت. سازمان بورس نیز با مشاهده تغییرات زیاد صورت های مالی ( افزایش ۶۸ درصدی EPS ) تقاضای حسابرسی صورت ها را داد و با عنایت به نوآوری های جدید و بی نظیر بودن این صنعت فرآیند کمی زمانبر شد ولی خوشبختانه نماد در روز دوشنبه ۲۰ آذر باز شد.

  • لطفا طرح توسعه ی که اکنون نهایی شده را بیان کنید و در مورد تاثیراتی که در سودآوری شرکت دارد نیز توضیح دهید.

یکی از موضوعات مهمی که از سال های پیش به دنبال ایجاد آن بودیم، ایجاد کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف سلولزی بود که قرار است برای اولین بار در منطقه انجام شود. در روز دهم آبان ماه قرارداد با شرکت خارجی برای خرید ماشین آلات تولید منعقد کردیم و ۱۵ درصد پیش پرداخت را هم پرداخت کردیم. البته این پیش پرداخت را شخصا پرداخت کردم و قرار است مابقی طرح از محل وام ۱۱  درصدی صندوق توسعه ملی پرداخت شود که به صورت ریالی است. البته نرخ ۱۱ درصدی این تسهیلات به دلیل قرار گرفتن کارخانه در محل کمتر توسعه یافته است که با ۴ درصد تخفیف تسهیلات همراه است. محل کارخانه مذکور نیز در کارخانه کاغذ پارس است که اراضی زیادی داریم و بخشی به این طرح تعلق گرفته است.

نکته مهمی که وجود دارد، این است که راه اندازی این خط تولید که با ۴ دستگاه خریداری شده انجام می شود، در واقع فاز اول این طرح توسعه است.  این ۴ دستکاه در ۶ ماه سال مالی آتی این شرکت نصب می شوند و در ۶ ماهه دوم تولید  وسودسازی آنها انجام می شود. در واقع در سال مالی آتی، ۶ ماه از سود این طرح توسعه برخوردار خواهیم بود.

امیدواریم که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، ۶ ماشین دیگر را نیز بتوانیم وارد کنیم که آن هم مجددا بر سودآوری شرکت، تاثیرات شگرفی خواهد داشت.

اما موضوعی که توجه به آن ضروری است، این است که شرکتی تحت عنوان پارس طبیعت سلولز به عنوان زیر مجموعه شرکت کاغذ پارس برای اجرای این طرح توسعه ایجاد شده است مالکیت این شرکت متعلق به کاغذ پارس است و سود حاصل از فعالیت این شرکت، به عنوان سود کاغذ پارس شناخته می شود . دلیل این

سود پیش بینی شده سال آینده نیز ۶۰ تومان است که عمده آن سود عملیاتی است. در سال مالی اخیر نیز ۳۲ تومان سود پیش بینی کرده بودیم که پیش بینی می کنیم به ۳۵ تومان بازای هر سهم خواهد رسید  . در ۲ سال گذشته همواره بالاتر از سودی که پیش بینی کرده بودیم، سال مالی خود را به پایان رساندیم .

لازم به ذکر است این شرکت به دلیل قرار گرفتن در منطقه کمتر توسعه یافته از مالیات بر در آمد معاف است و لذا در صورت های مالی شرکت پارس طبیعت سلولز این موضوع لحاظ شده است.

  • میزان تولیدات این ۴ دستگاه چقدر است؟

میزان تولیدات حاصل از این ۴ دستگاه نیز با درنظر گرفتن بازده ۸۵ درصد، بالغ بر ۶۰۰ میلیون قطعه ظرف است. البته با توجه به اندازه ظروف تولیدی، این تعداد در نوسان خواهد بود.

این ظروف تا کنون در ایران تولید نشده است، ظروفی که به اسم ظروف گیاهی در بازار وجود دارد، با ظروفی که اکنون ما می خواهیم تولید کنیم متفاوت است. این ظروف واقعا سلولزی هستند. کاغذ پارس تنها تولید کننده خمیز سلولزی در کشور است و تا اندازه زیادی این محصول انحصاری است و مواد اولیه نیز از سوی کاغذ پارس تامین خواهد شد. این ظروف در مدت کمتر از ۳ ماه در طبیعت تجزیه می شود و با در حرارت های بالا نیز آسیبی به بدن نمی رساند. این طرح در اندازه ملی است و در منطقه نیز چنین تولیدی وجود ندارد. د. با توجه به این که ۲ نوع مزیت مناسب برای محیط زیست بودن و مناسب برای بدن انسان، در همه جای دنیا مطلوب است و مورد حمایت قرار بازار قرار خواهد گرفت. البته قیمت تمام شده این محصول، کمی بالاتر از قیمت ظروفی است که در بازار وجود دارد اما فکر می کنم که همه حاضرند به جای هزینه درمان، از این ظروف استفاده کنند.

هنگامی که حجم تولید افزایش پیدا کند، قیمت تمام شده  نیز تغییر می کند. در بحث بازار داخلی و بازار خارجی نیز با کارشناسان خبره، مطالعات بازار را انجام دادیم و متوجه شدیم که این طرح برای کاغذ پارس مطلوب است به خصوص که مواد اولیه ساخت ظروف را به صورت انحصاری در اختیار خود دارد. در خصوص آماده کردن امکانات برای نصب ماشین آلات، زیرساخت ها در حال آماده شدن هستند و از نیروی انسانی متبحر براه راه اندازی این خط تولید استفاده خواهیم کرد.

  • شرکت کاغذ پارس آیا طرح های توسعه دیگری هم در دستور کار خود دارد؟

طرح های توسعه کاغذ پارس به این ظروف منتهی نخواهد شد. طرح های توسعه با موضوعات مختلف در شرکت بررسی خواهد شد و زمانی که طرحی به قطعیت برسد، از بسترهای رسمی، به سهامداران و فعالان بازار اعلام می کنیم. به عنوان مثال هیئت مدیره شرکت کاغذ پارس هم اکنون در صدد ارائه طرحی است که بتواند با ماشین آلات تکنولوژِیک، میزان تولید خمیر کاغذ از تفاله های نیشکر را افزایش دهد. البته برای این طرح هنوز راهکار قطعی اعلام نشده است، اما درصدد تحقیقات آن هستیم.

  • هم اکنون صنعت کاغذ در دنیا چه وضعیتی دارد و آینده این صنعت و تاثیراتی که در شرکت شما می گذارد را چطور ارزیابی می کنید ؟

در سال های اخیر کشور چین که خود تولیدکننده بزرگ کاغذ در جهان بود، به دلیل مسائل زیست محیطی، تولیدات خود را کاهش داده است. این موضوع باعث افزایش تقاضا در بازار شده است که در نتیجه آن قیمت کاغذ افزایش یافته است.

اکنون کشور چین دیگر مانند گذشته از آمریکا، ضایعات برای تولید کاغذ وارد نمی کند، زیرا آسیب‌های زیادی به محیط زیستشان می زند. پس باید نیاز کاغذ خود را از کشورهای دیگر تامین کند که در نتیجه آن قیمت های جهانی کاغذ افزایش پیدا می کند.  در جریان این اتفاقات، شرکتی مانند کاغذ پارس که خود ماده اولیه مورد نیاز را تولید می‌کند، بیشترین سود را می‌برد. ما در بودجه سال گذشته قیمت فروش هر کیلو کاغذ را ۲۲۰۰ تومان دیده بودیم که که در نهایت در پایان سال به ۳ هزار تومان فروختیم که بخشی از تعدیل مثبت جاری را ایجاد کرد.. موضوع دیگری که کاغذ پارس را تحت تاثیر قرار می دهد، افزایش قیمت ارز است. با توجه به تولیدات کاغذ پارس، کالاهای رقیب ما، عمدتا کالاهای وارداتی هستند که در صورت افزایش نرخ ارز، قیمت تمام شده برای واردکنندگان افزایش خواهد یافت و در نتیجه قیمت بازار بالا می رود.

یکی دیگر از موضوعاتی که کاغذ پارس را تحت تاثیر قرار می دهد، تقویت بازارهای صادراتی است. برخی از این مشتریان به اندازه ای بزرگ هستند که اگر ما کل محصول را به عنوان موارد اولیه به آن ها بدهیم، تنها ۱ درصد از مواد اولیه آن ها را تامین کرده ایم. البته ما ترجیح می دهیم تمام مشتریان خود را نگه داریم و تمام تخم مرغ ها را در یک سبد نگذاریم. همچنین با توجه به روند رو به رشد قیمت کاغذ، قراردادهای یک ساله با مشتریان نمی بندیم تا از تمام مواهب افزایش قیمت، بهره مند شویم.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin