بازی مدیریتی در سهام گل‌گهر؟

nokhbegan-start
2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: ۵.۰۰ out of ۵)
Loading...

روز گذشته سهام شرکت گل‌گهر پس از مجمع عمومی سالیانه بازگشایی شد. در مجمع اخیر این شرکت انتخاب اعضای هیئت مدیره نیز برگزار شد و طی آن مدیریت این شرکت اکثریت هیئت مدیره از اختیار فولاد مبارکه اصفهان خارج شد. با این حال نکته جالب توجه انتشار دوباره آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده به منظور انتخاب اعضای هیئت مدیره در گل‌گهر است.

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای بورس، مجمع آتی این شرکت در ۵ مرداد احتمالا تلاش فولاد مبارکه برای بازپس گرفتن کرسی‌های مدیریتی خواهد بود. در این شرایط این سوال مطرح می‌شود که اگر بنا است بار دیگر ترکیب سهام‌داران در مجمع اخیر گل‌گهر تکرار شود چگونه تلاش برای کسب کرسی مدیریتی به ثمر خواهد نشست.

در گزارش پیشین «دنیای بورس» از مجمع طولانی‌مدت گل‌گهر به تغییر بزرگ در ترکیب هیئت مدیره این شرکت اشاره شد. با حضور ۹۶ درصدی سهام‌داران اما فولاد مبارکه نتوانست حضور غالب خود در ترکیب هیئت مدیره گل‌گهر را حفظ کند؛ به گزارش پیشین «دنیای بورس» در این خصوص مراجعه کنید.

 در معاملات دیروز سهام گل‌گهر بازگشایی شد. این سهم پس از یک نوسان قابل توجه در نهایت در حوالی ۷۳۰ تومان معاملات را به پایان رساند. به نظر می‌رسد موضوع اصلی در ظاهر که موجب تغییر مدیریتی در گل‌گهر شده تلاش برای افزایش نرخ سنگ آهن و مشتقات آن باشد. در این خصوص باید گفت افزایش شدید هزینه‌های تولید در گل‌گهر به دنبال رشد تورمی هزینه‌ها می‌تواند بر سودآوری این شرکت فشار وارد کند و اگر بنا باشد این شرکت سنگ آهنی مجوز افزایش نرخ (تغییر ضریب محاسبه نرخ گندله و کنسانتره) را دریافت نکند احتمالا در رویه سودآوری در سال جاری با مشکل مواجه شود. بر این اساس به نظر می‌رسد حتی اگر مدیریت دوباره به فولاد مبارکه برسد باید در انتظار افزایش نرخ بود، اما سایر سهام‌داران گل‌گهر در مجمع اخیر این اعتقاد را داشتند که فولادسازان و بزرگترین تولیدکننده فولاد کشور (فولاد مبارکه) با اهرم مدیریتی مانع از افزایش نرخ سنگ آهن شده‌اند.

در شرایط کنونی حفظ کرسی مدیریتی برای فولاد مبارکه نیز از جنبه‌های مختلف حیاتی به نظر می‌رسد. انتشار آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده با بلافاصله پس از مجمع عادی سالیانه را می‌توان نشانه‌ای از این ماجرا عنوان کرد. با این حال در مجمع پیشین حضور حداکثری سهام‌داران را شاهد بودیم و با این وجود فولاد مبارکه بازی را به سایر سهام‌داران باخت و همین موضوع را در شرایط کنونی پیچیده و از نظر برخی جذاب نگه داشته است.

فولاد مبارکه برای کسب اکثریت دوباره هیئت مدیره نیازمند آرا بیشتر یا به بیان دیگر افزایش آرا موافق با خود است. یکی از سناریوها تلاش برای افزایش مالکیت مستقیم فولاد مبارکه و توسعه معادن فلزات در این شرکت سنگ آهنی است. اما سناریو دیگر رایزنی دوباره مطابق با سال‌های گذشته برای جلب آرا سایر سهام‌داران است که این موضوع نیز جالب توجه خواهد بود. احتمال بسیار کمی وجود دارد که فولاد مبارکه از موضع خود در کسب مدیریت گل‌گهر عقب‌نشینی کند.

به صورت کلی افزایش نرخ فروش محصولات برای جبران هزینه تولید گل‌گهر واجب به نظر می‌رسد و در چنین شرایطی بازی مدیریتی و احتمالا حوادث پشت پرده نیز جالب توجه خواهد بود. این موارد در کنار گزارش‌های مالی این شرکت برای سه‌‌ماه نخست می‌توانند نوسان‌سازان قیمت سهام گل‌گهر در هفته‌های آتی باشند. باید توجه داشت که برآوردها از عملکرد سه‌ماه نخست سال مالی این شرکت سنگ آهنی با نرخ فروش کنونی ضعیف است.

 

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin