پیش بینی‌ها از تاثیر “سهام عدالت” بر بازار بورس

nokhbegan-start
2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: ۴.۰۰ out of ۵)
Loading...

یک کارشناس اقتصادی گفت: فعالیت در بازار سرمایه باید مختص شرکت‌های پتروشیمی، خودرو سازی و اینگونه شرکت‌های بزرگ باشد و سرمایه گذاری مردم به وسیله سهام عدالت موجب اختلال در این بازار می‌شود.

به گزارش رادیو سهام، دولت به تازگی در راستای افزایش درآمد مردم و فعالیت آنها در اقتصاد پیشنهادی را عنوان کرده که در آن افراد جامعه می توانند سهام عدالت خود را در بازار سرمایه عرضه کنند.

این پیشنهاد دولت با انتقادها و مخالفت های زیادی همراه شد که مخالفان این طرح معتقد اند با انجام این کار هم در بازار بورس و هم در میزان درآمد های مردم اختلال ایجاد خواهد شد.

در همین راستا حمید حاج اسماعیلی به عنوان کارشناس اقتصادی با اشاره به لزوم افزایش میزان یارانه افراد جامعه اظهار کرد: باتوجه به رشد تورم نسبت به چند سال گذشته، باید ابزار‌هایی در نظر گرفته شود تا میزان درآمد و شرایط اقتصادی کشور را بررسی کند و باتوجه به معیار‌های جدید، اقدام به افزایش میزان یارانه افراد کنند.

وی در ادامه افزود: همچنین دولت باید در نظر داشته باشد که مبلغ‌های دریافتی رایانه بگیر‌ها یکسان نباشد و باتوجه به درآمد آن‌ها برای هر فرد متفاوت باشد.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: باتوجه به شرایط فعلی اقتصاد، یارانه‌های نقدی و سهام عدالت نمی‌توانند پاسخگوی نیاز‌ها و هزینه‌های افراد ضعیف و دهک‌های پایین جامعه باشد که در همین راستا دولت به تازگی طرحی پیشنهاد داده که طبق آن افراد جامعه می‌توانند سهام عدالت خود را در بازار بورس عرضه کنند.

حاج اسماعیلی ادامه داد: عرضه سهام عدالت در بازار بورس پیشنهاد مناسبی نیست و نمی‌تواند از دهک های ضعیف جامعه حمایت کند و در این راستا دولت باید افرادی که در جامعه حقوق کم دریافت می‌کنند را تحت پوشش حمایت نهاد‌ها و کمیته‌های حمایتی قرار دهد.

وی عنوان کرد: بازار بورس ایران بسیار حساس است و از تمامی اتفاقات سیاسی و اقتصادی تاثیر می‌گیرد پس دولت باید برای سرمایه گذاری‌های مردم شرایطی را به وجود آورد که مردم به هیچ عنوان نگران از دست دادن سرمایه‌های خود باتوجه به نوسانات قیمتی نباشند.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: فعالیت افراد جامعه در بازار بورس به وسیله سهام عدالت هیچ گونه جنبه مثبتی برای بازار سرمایه ندارد و از طرفی هم سهام عدالت آن قدری کافی نیست که سود جذابی برای سرمایه گذاران در این بازار داشته باشد.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه فعالیت زیاد در بازار بورس به رشد و رونق در این بازار و بازار‌های دیگر کمک می‌کند افزود: اما این فعالیت باید مختص شرکت‌های پتروشیمی، خودرو سازی و اینگونه شرکت‌های بزرگ باشد و سرمایه گذاری مردم به وسیله سهام عدالت موجب اختلال در این بازار می‌شود.

وی اظهار کرد: در راستای سرمایه گذاری و افزایش درآمد دهک‌های ضعیف جامعه دولت باید بازار‌هایی را مورد هدف قرار دهد که در وهله اول سرمایه گذاران دچار ضرر نشوند و در ادامه با افزایش فعالیت هایشان، مبالغی را ماهانه به عنوان سود دریافت کنند.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: کوچک سازی دولت یکی از اساسی‌ترین سیاست‌های حاکم بر اقتصاد کشور است که با باز کردن راه سرمایه گذاری مردم در بازار بورس به وسیله سهام عدالت، این سیاست به کل فراموش خواهد شد.

حاج اسماعیلی در خصوص سرمایه گذاری در بخش تعاون بیان کرد: برای افرادی که خواهان سرمایه گذاری هستند، یکی از بهترین فعالیت ها، فعالیت در بخش‌های مختلف تعاونی است به شرطی که دولت نیز از سرمایه گذاری افراد دراین بخش حمایت کند تا ضمن پیشرفت تعاونی‌ها در اقتصاد، مردم نیز نقشی در پیشبرد خط اقتصادی کشور داشته باشند.

طبق این گزارش نتیجه می گیریم که دولت باید شرایطی را در اقتصاد ایجاد کند تا مردم بتوانند با سپرده های خود در بهترین بخش اقتصاد سرمایه گذاری کنند تا بتوانند کسری های مالی خود را از این روش تا حدودی جبران کنند.

میزان

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin