دلایل جذابیت بورس تهران چیست؟

nokhbegan-start
2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: ۵.۰۰ out of ۵)
Loading...

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: تنوع سهام و عرضه‌های اولیه، موجب جذابیت بورس تهران شده است. دلایل جذابیت بورس تهران چیست؟

به گزارش رادیو سهام به نقل از بورس اوراق بهادار تهران، علی صحرائی مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: تنوع سهام و عرضه‌های اولیه، موجب جذابیت بورس تهران شده است.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: استقبال مردم از بورس در طول تاریخ ۵۲ ساله بورس بی نظیر است. این استقبال نتیجه زحمات مدیران قبلی بورس است. مدیران قبلی از سال ۸۴ به بعد قوانین را به نفع بازار و سرمایه‌گذاران تغییر دادند. یکی از این قوانین عرضه اولیه به همه کدهای بورسی بود.

علی صحرایی مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران، محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس، علی صالح آبادی رئیس اسبق سازمان بورس و علی‌اکبر عرب‌مازار استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی، شب گذشته ۶ اردیبهشت ماه  در گفت و گو با برنامه چشم انداز اقتصاد شبکه ایران کالا به ریسک‌های سرمایه گذاری در بورس پرداختتند.

تنوع سهام و عرضه های اولیه موجب جذابیت بورس شده است

علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران در این گفتگو اظهار داشت: استقبال مردم از بورس در طول تاریخ ۵۲ ساله بورس بی نظیر است. این استقبال نتیجه زحمات مدیران قبلی بورس است. مدیران قبلی از سال ۸۴ به بعد قوانین را به نفع بازار و سرمایه‌گذاران تغییر دادند. یکی از این قوانین عرضه اولیه به همه کدهای بورسی بود.

صحرایی ادامه داد: طی این سالها شفافیت بازار بورس به قدری است که سرمایه مردم را به خود جلب کرده است. برای سرمایه‌گذاران امکان معاملات آنلاین ایجاد شده تا با کمترین سرمایه بتوانند در بورس حضور یابند. در بورس ۳۳۵ شرکت در ۴۰ صنعت حضور دارند و بازار متنوعی را شکل داده اند. برای افراد کم ریسک صندوق های سرمایه‌گذاری و برای افرادی که حاضر به ریسک بالا هستند، ورود مستقیم به سهام را ایجاد کرده‌ایم.

مدیرعامل بورس تهران به میزان استقبال از شستا اشاره کرد و افزود: حدود دو میلیون نفر تقاضای خرید شستا را داشتند که رقم کم نظیری به حساب می‌آید.

وی خاطر نشان کرد: در سال ۹۸ میانگین ارزش معاملات ۲ هزار میلیارد تومان بود، اما در نخستین ماه سال ۹۹ میزان معاملات به ۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. این افزایش ورود نقدینگی در بورس است. افزایش صادرات برخی از شرکت‌ها در کنار افزایش قیمت ارز جذابیت زیادی برای برخی از شرکت‌های بورسی ایجاد کرده و موج جدیدی از تقاضا را ایجاد کرده است.

نقدشوندگی سهام، مزیت بورس نسبت به خرید ملک است

محسن خدابخش،  مدیر نظارت بر بورس نیز گفت: یکی از دلایل رکود در سرمایه گذاری در مسکن ریسک نقدشوندگی است و سرمایه افراد به سختی نقد میشود اما در بازار بورس ضریب نقدشوندگی بالاست و سهم ها به سرعت قابلیت تبدیل به نقدینگی را دارند. این عواملی است که منجر به افزایش استقبال سهامداران از بازار بورس شده است.

خدابخش به تازه واردهای بورس این گونه هشدار داد: افراد اگر تخصص دارند به طور مستقیم وگرنه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری ورود کنند. افراد اگر به کارگزاری و افراد سبدگردان بدون مجوز مراجعه کنند، قطعا ضرر خواهند کرد و توصیه اکید ما این است که به افراد دارای صلاحیت و مجوز مراجعه و سرمایه خود را در اختیار آنها بگذارند.

برخی از سهام حباب قیمتی دارند

علی اکبر عرب مازار، کارشناس بورس نیز اظهار داشت: اتفاقاتی که در بورس تهران طی سال گذشته و یک ماهه نخست سال ۹۹ رخ داده موجی از شک و تردید را ایجاد کرده است که آیا شاخص کل صعود خواهد کرد یا سقوط می‌کند.

دولت برای حفظ تعادل در بازار عرضه‌های اولیه را افزایش دهد

علی صالح آبادی، رئیس اسبق سازمان بورس، گفت: باید در بازار عرضه های اولیه زیادی داشته باشیم تا بتواند نقدینگی موجود در بازار را جذب خود کند. صندوق های سرمایه گذاری نیز می تواند نقدینگی مردم را جذب کند و به گردش بیندازد. سهام عدالت نیز در جذب نقدینگی موثر است به شرط آنکه در بورس قابل نقد باشد.

وی تاکید کرد: بخشی از پول های وارد شده به بورس باید در اختیار بنگاه‌های تولیدی قرار بگیرد تا بتواند رونق تولید را ایجاد کند. دولت نیز باد میزان عرضه‌های اولیه را افزایش دهد تا عطش خرید سهم کاسته شود.

منبع: فارس

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin