عدد سرنوشت ساز در قیمت دلار

nokhbegan-start
2682, 2224, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

برخی می گویند قیمت ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار دلار عدد سرنوشت سازی است چرا؟

به گزارش رادیوسهام به نقل از اقتصاد نیوز، پس از نوسانات شدید هفته قبل، معامله گران به یک برداشت کلی درباره آینده کوتاه مدت بازار ارز رسیده اند. از نگاه آن ها، دو نقطه حساس برای دلار وجود دارد که عبور از آن ها به معنای بازگشت به ریل افزایشی است و برای رفتن این ارز به سوی سطوح پایین تر، نیاز است که یک محدوده مهم شکسته شود.

سرنوشت افزایش دلار در دست یک عدد

چهارشنبه هفته گذشته اسکناس آمریکایی در مقطع کوتاهی توانست بالای مرز ۲۳ هزار تومانی نوسان کند، ولی در برابر شکست نقطه ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی ناکام ماند. به باور تحلیل گران فنی، در شرایط کنونی، معامله گرانی که با احتیاط صحبت از افزایش قیمت ها می کنند، از نقطه ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان وارد بازار خواهند شد و نقطه دوم حساس که خریداران بیشتری در صورت شکست آن، وارد معاملات می شوند، همان محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰تومانی خواهد بود. در انتهای تابستان ۹۸ زمانی که دو محدوده یاد شده شکسته شدند، بازار ارز تا بالای ۳۲ هزار تومان نیز رشد کرد. در شرایط فعلی، حداقل انتظار فتح دو کانال ۲۵ هزار تومان و ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان وجود دارد، در صورتی که بازار از نقطه ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی عبور کند.

کاهش دلار به شکست چه محدوده ای بستگی دارد؟

از نگاه تحلیل گران فنی، اگر قرار باشد که دلار در مسیر نزولی قرار بگیرد، نیاز است که محدوده ۲۰ هزار و ۸۰۰ تومانی با قطعیت شکسته شود. قبل از اینکه اسکناس آمریکایی به محدوده ۲۰ هزار و ۸۰۰ تومانی برسد، نیاز دارد که از خط ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومانی پایین تر برود.

با توجه به صحبت های تحلیل گران فنی می توان عنوان کرد که بازار در دامنه بلند ۲۰ هزار و ۸۰۰ تا ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان می تواند نوسان کند. دامنه مجاز کوتاه تر ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان است. شکست هر کدام از این محدوده ها، بازار را در یک مسیر جدید قرار می دهد.

در معاملات پشت خطی روز جمعه، بازار قادر نبود به بالای ۲۳ هزار تومان برود و هم زمان برای نزول به زیر ۲۲ هزار و ۵۰۰تومان مقاومت می کرد. در نتیجه نمی توان حداقل از معاملات پشت خطی روز جمعه، مسیر مشخصی را برای دلار روز شنبه پیش بینی کرد، هر چند که از سوی بازار درهم، سیگنال مشخصی مبنی بر احتمال کاهش قیمت اسکناس آمریکایی در بازار داخلی صادر شد.

علامت درهم به دلار

در بازار حواله درهم، عدد طلایی معامله گران، ۶ هزار و ۴۱۵ تومان است. در معاملات پشت خطی درهم گفته می شد که درهم در زیر عدد یاد شده نوسان کرده است و حتی به پایین محدوده ۶ هزار و ۳۰۰ تومان سرک کشیده است. تحلیل گران فنی عنوان می کردند، در صورتی که درهم به زیر عدد طلایی برود، نزول تا محدوده ۶ هزار و ۱۰۰ تومان، دور از دسترس نخواهد بود. البته برای اینکه دلار به سمت کانال ۲۰ هزار تومانی حرکت کند، نزول درهم به زیر سطح حساس ۵ هزار و ۸۰۰ تومانی ضروری است.  با درهم ۶ هزار و ۱۰۰ تومانی، ارزش دلار در بازار داخلی می تواند در سطح ۲۲ هزار تومانی قرار بگیرد.

در صورتی که درهم بتواند به بالای عدد طلایی ۶ هزار و ۴۱۵ تومانی برود، توان صعود تا محدوده ۶ هزار و ۶۰۰ تومان را نیز خواهد داشت. صعود تا آن نقطه می تواند دلار را به راحتی به بالای ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان ببرد.

برداشت های سیاسی متفاوت در بازار ارز

معامله گران بازار ارز روز جمعه تحت تاثیر دو خبر قرار گرفتند؛ عده ای از آن ها تصور می کردند، صحبت های وزیر امور خارجه ایران و تعیین اولتیماتوم برای طرف آمریکایی می تواند منجر به افزایش نگرانی های بازار و در نتیجه زمینه ساز صعود قیمت دلار شود. این در حالی بود که گروه دیگری بر روی خبری تاکید داشتند که عنوان می کرد، جو بایدن، خواستار بررسی اثر تحریم‌های یکجانبه و چند جانبه بر مبارزه کشورها با بیماری «کووید-۱۹» شده است. این مساله برای برخی معامله گران به آن معنا بود که ممکن است حداقل ایالات متحده برای کشورهای تحریم در دوران کرونا، سخت گیری های کمتری را نسبت به قبل اعمال کند.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin