ارزیابی مدیران از حال و روز یک صنعت مهم بورسی

nokhbegan-start
2067, 
ارزیابی مدیران از حال و روز یک صنعت مهم بورسیReviewed by کارشناس on Sep 8Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مدیرعامل سابق بورس تهران و مدیران عامل بورس انرژی و ذوب آهن به همراهb98bf613e476c615469024e855b5933f دو مدیر و مشاور حال و روز یک صنعت کوچک اما مهم بورسی را ارزیابی کردند .

به گزارش رادیوسهام به نقل از بورس پرس، در جریان برگزاری همایش عصر دیروز “صنعت  ذغال‌سنگ، عملکرد و چشم‌انداز سرمایه‌گذاری” که به همراه تحلیل وضعیت بازار سرمایه ایران در سالن مصلی‌نژاد دانشگاه الزهرا(س) و توسط شرکت مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر برگزار شد، مدیران مالی و صنعتی کشور وضعیت گذشته ، حال و آینده صنعت ذغال‌سنگ را بررسی کردند.

مدیرعامل سابق بورس : دولت صنعت زغال سنگ را به بخش خصوصی واگذار کند

دراین رابطه علی رحمانی مدیرعامل سابق بورس تهران گفت: با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری موضوعاتی به محورهای مهم و قابل توجهی مانند تقویت تولید داخلی و کاهش واردات محصولات غیرضرور و یا کالاهای مشابه موجود در کشور اشاره شده است. بنابراین این مهم باید در صنعت ذغال سنگ مورد توجه قرار گیرد و سیاست ها برمبنای تکیه اصلی بر روی ظرفیت های داخلی باشد.

وی با بیان اینکه مردم محوری و مردم سالاری اقتصاد دیگر موضوع مورد توجه در اقتصاد مقاومتی است، گفت: تصور این است که بورس های کالایی عرصه ای برای حضور مردم در اقتصاد هستند. بنابراین اگر قرار است به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی این اتفاق رخ دهد چه محلی بهتر و شفاف تر از بازار سرمایه و بورس های کالایی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر با تاکید بر اینکه باید ظرفیت های موجود در شرکت های حاضر در صنعت زغال سنگ را شناسایی کرد، گفت: لازم است دولت در نقش ناظر و سیاست گذار در این صنعت حضور پیدا کند و عرصه را به بخش خصوصی واگذار کند تا از واردات کک و ذغال سنگ بی نیاز شویم.

جایگاه صنعت از منظر مدیرعامل بورس انرژی

سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی هم با اشاره به انواع ذغال سنگ و کاربرد آن در مصارف انرژی و غیرانرژی گفت: مصرف عمده این ماده در صنایع سیمان، فولاد و آهن و برای تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد.

وی سهم ایران در تولید ذغال سنگ جهانی را ۰.۰۱ درصد عنوان کرد و ادامه داد: این درحالی است که کشور ما دارای رتبه ۴۶ ام در میان کشورهای تولیدکننده قرار گرفته است.

حسینی در خصوص معامله این محصول در بورس انرژی هم گفت:منافع مصرف کنندگان این صنعت ایجاب می کند از بازار شفاف برخوردار نباشند. همچنین رویه قیمت گذاری یکی از دلایلی بوده که مانع حضور ما در بازارهای بین المللی شده است.

وی با تاکید بر موضوع تامین مالی در بورس های کالایی کشور، گفت: بورس انرژی و بورس کالا این اقدام را در محصولاتی چون نفت کوره، سنگ آهن و متانول تولیدکنندگان بزرگ آغاز کرده است. نکته قابل تامل در این بورس ها، توجه بیشتر به تولیدکنندگان بوده است.

وی توجه به سه عامل نرخ بهره وری، نرخ نوآوری و میزان استفاده از بازارهای شفاف را ملاک سلامت اقتصادی در کشورها دانست.

درخواست یک مدیر اسبق صنعت ذغال سنگ

سید مسعود حسینی مدیرعامل اسبق ذغال سنگ کرمان نیز با طبقه بندی انواع ذغال سنگ بر اساس کمیسیون اقتصادی اروپا و مصرف، به میزان تولید و واردات و صادرات زغال سنگ دنیا اشاره کرد و گفت: این محصول یک صنعت اقتصادی نیست بلکه یک صنعت استراتژیک است.

وی میزان صادرات این ماده را اندک اعلام کرد و گفت: اکثر کشورها خود مصرف کننده اصلی ذغال سنگ به حساب می آیند.

حسینی خواستار برنامه ریزی دولت و مسئولان امر به منظور بالا بردن سهم تولید این محصول به خصوص ذغال سنگ حرارتی که در تولید برق نقش مهمی ایفا می کند، شد.

وضعیت عرضه و تقاضا از نگاه مشاور

سعید صمدی مشاور شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران هم با تاکید بر اقتصاد ذغال سنگ و جایگاه آن در تامین انرژی، گفت: چین، آمریکا، هند، استرالیا، روسیه، اندونزی و ایران به ترتیب مهم ترین تولیدکنندگان این محصول هستند که در مجموع ۸ هزار میلیون تن تولید می کنند. این در حالی است که سهم چین از این میزان تولید ۳.۵۲۰ و ایران ۱.۸ میلیون تن است.

وی با اشاره به نقش ذغال سنگ در آینده انرژی ایران گفت: تولید فعلی کشور ۱.۸ میلیون تن بوده این در حالی است که مصرف فعلی ۳.۵ میلیون تن برآورد شده است.

وی ادامه داد: مصرف ذغال سنگ تا ۳ سال آینده با توجه به نیاز کارخانه های کک سازی فعال و در حال احداث به ۶.۲ میلیون تن افزایش خواهد یافت. در صورتی که یارانۀ حامل های انرژی با توجه به سیاست های بلند مدت دولت برداشته شود با توجه به قیمت بسیار پایین ذغال سنگ نسبت به ارزش حرارتی، قطعا ذغال سنگ حرارتی جای خود را در سبد انرژی باز خواهد کرد.

وی تاکید کرد: جهت تامین حداقل ۱۰ درصد انرژی مورد نیاز کشور به تولید سالانه ۱۶ میلیون تن ذغال سنگ کک شو و حرارتی نیاز داریم.

وی اولویت های ذغال سنگ در تامین انرژی آینده ایران را شامل صنایع فولاد ، تولید برق، صنایع سیمان ، فراوری پاره ای از انواع مواد معدنی با شیوه حرارتی و احیا با توجه به کمبود منابع آب و انرژی حرارتی در روستاها و مناطق دور دست عنوان کرد.

مدیرعامل ذوب آهن: افزایش یکسان قیمت کک و ذغال سنگ منطقی نیست

اردشیر سعد محمدی، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با تشریح تاثیر کیفیت ذغال سنگ و کک متالورژی بر هزینه های تولید فولاد به روش کوره بلند، به روند تولید کک در کشور اشاره کرد و گفت: نگاهی به روند تولید کک طی سال های ۸۴ تا ۹۳ نشان می دهد طی سال هایی نوسان هایی در تولید وجود داشته که این امر ناشی از عدم برنامه ریزی بوده است.

وی افزایش یکسان در قیمت کک و ذغال سنگ را منطقی ندانست و به سهم تولید ذغال سنگ معادن در سال ۹۳ اشاره کرد و گفت: تولید این ماده در سال یادشده در مجموع بالغ بر ۱.۲ میلیون تن بوده است که از این میزان ۳۶ درصد از آن متعلق به شرکت طبس دولتی بوده است. بعد از آن نیز شرکت کرمان، طبس خصوصی، البرز شرقی و البرز مرکزی در رده های بعدی قرار دارند.

این مقام مسئول با اعلام برخی کاربردهای کک در صنعت، گفت : ذغال سنگ تامین کننده ۳۰ درصد انرژی تولید فولاد در روش کوره بلند و ۴۰ درصد انرژی تولید برق در سطح جهان است.

سعد محمدی با ارایه مقایسه ای از قیمت ذغال سنگ وارداتی و داخلی گفت: بهای خرید ذغال سنگ وارداتی ۸۰ دلار با احتساب دلار آزاد ۳.۳۹۰ تومان معادل ۲۷۱ تومان بر کیلوگرم خواهد بود. در حالی که بهای پایه در ذغال سنگ داخلی ۳۶۳ تومان بر کیلوگرم است.

وی صنعت مغفول مانده ذغال سنگ را مورد توجه قرار داد و گفت: اگر قرار در بخش معدن به جایگاه بالاتر دست پیدا کنیم لازم است افراد خبره و کاربلد دور هم جمع شده و راهکارهای مناسب ارایه کنند. صنعت ذغال سنگ نیز جزو آن دسته از صنایعی است که ظرفیت رشد فراوان دارد اما متاسفانه با توجه به شرایط موجود پیش بینی می شود تا ۱۰ سال آینده فعالان خبره در این صنعت وجود نداشته باشد.

وی رویکردهای حمایت از معادن ذغال سنگ و تولید کنندگان کک را تسهیل در شرایط قرارداد ذغال سنگ و کک داخلی نسبت به وارداتی اعلام کرد و گفت: زیان ناشی از کیفیت پایین ذغال سنگ و کک به ترتیب به میزان ۱۳۷ و ۸۴ میلیارد تومان در سال است.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin