کمان انتقاد قالیباف به سوی وزیر صنعت

nokhbegan-start
2067, 
کمان انتقاد قالیباف به سوی وزیر صنعتReviewed by کارشناس on Sep 12Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مدیرعامل بورس اوراق بهادار با انتقاد از تصمیم سنگ آهنی وزیر صنعت،Sena-90 درباره بازگشایی نماد شرکت های سنگ آهنی در بازار سهام شفاف سازی کرد.

به گزارش رادیوسهام به نقل از تسنیم، حسن قالیباف اصل صبح امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود لحاظ نشدن کاهش نرخ گندله در بودجه شرکت های سنگ آهنی، به بازگشایی نماد این شرکت ها اقدام شد گفت: با توجه به این که این شرکت ها اطلاعات خود را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کرده اند، بر اساس اعلام سازمان و این که این نمادها قابل بازگشایی هستند، بورس اوراق بهادار تهران اقدام به بازگشایی نماد این شرکت ها کرد.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار با انتقاد از ابهام آمیز بودن فضای کسب و کار معادن در کشور، به بودجه دو صنعت فولاد و سنگ آهن اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر این دو صنعت بورسی یک متغیر(نرخ گندله آهن) را با دو پیش فرض به بازار ارائه داده اند؛ همچنین صنعت فولاد نرخ فروش گندله در بودجه خود را معادل ۲۰ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان و صنعت سنگ آهن نیز نرخ این محصول را در بودجه خود بر اساس ۲۳ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان لحاظ کرده است.
مقام اجرایی بازار سهام در برابر این پرسش که با توجه به رکود حاکم بر بازار سرمایه چقدر این تصمیم وزارت صنعت درست است، قیمت بازگشایی نماد شرکت های سنگ آهنی و فولادی را مورد اشاره قرار داد و گفت: این تصمیم در واکنش بازار سرمایه کاملا قابل مشاهده است به گونه ای که نادرستی این تصمیم سبب شد تا در هفته گذشته در هنگام بازگشایی نمادها، نماد شرکت های سنگ آهنی و فولادی با کاهش قابل توجه مواجه شوند.
قالیباف اصل در برابر این پرسش که با توجه به ابهام موجود در این صنعت، پس چرا نماد این شرکت ها بازگشایی شدند عنوان کرد: سیاست و استراتژی ما در بازار سرمایه بر تسهیل نقدشوندگی در بازاراست، بنابراین تمام تلاش خود را به کار می بندیم که زمان توقف نمادهای معاملاتی کوتاه باشد. بر این اساس از شرکت های فولادی و سنگ آهنی اطلاعاتی درخواست شد که پس از ارایه آن ها، تصمیم بر بازگشایی نماد ها شد.
مدیرعامل بورس تهران در خصوص این که دولت چگونه می تواند به حمایت از بازار سرمایه بپردازد، بزرگترین حمایت از بازار سرمایه را شفاف شدن فضای کسب و کار ذکر و تصریح کرد: درحال حاضر بازار سرمایه تجربه خوبی از معادن ندارد، دلیل آن هم مشخص نبودن تکلیف معادن است؛ چرا که با وجود واگذاری سهام شرکت های سنگ آهنی در بازار سرمایه، هنوز تکلیف دارایی های آن ها مشخص نیست. بر این اساس اگر قانون معادن نیاز به اصلاح دارد، باید این امر هرچه سریعتر صورت گیرد.
وی با اشاره به تغییر شرایط حاکم بر فضای اقتصادی و سیاسی کشور با توجه به رفع تحریم و گشایش فضای بین المللی، از معادن به عنوان یکی از جذاب ترین حوزه ها برای سرمایه گذاران خارجی نام برد و گفت: با توجه به ابهام موجود در معادن نمی توان انتظار ورود سرمایه گذاران خارجی را به این بخش را داشت. به عنوان نمونه ابهام در مساله قیمت گندله و سنگ آهن سبب شده است که فولادی ها قیمت گندله را در بودجه خود با نرخ ۲۰ درصد و سنگ آهنی ها با نرخ ۲۳ درصد محاسبه و برآورد کنند. در این فضا نه تنها سرمایه گذار خارجی بلکه سرمایه گذار داخلی نیز هیچ گونه برنامه ریزی در خصوص این صنعت نمی تواند انجام دهد.
مقام اجرایی بازار سهام در پایان از متولیان امر و تصمیم گیران اقتصادی خواست تا از ورودهای ناگهانی و دستوری به فضای کسب و کار شرکت های بورسی خودداری کنند تا بازار سهام با نوسان های منفی مواجه نشود و از ارزش دارایی های سهامداران به این شکل کاسته نشود.
این گزارش می افزاید: بازگشایی نماد شرکت های سنگ آهنی و فولادی در روز چهارشنبه هفته گذشته به دنبال لغو نشدن خشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کاهش ۳ درصدی نرخ گندله بخشی از دلایل سقوط چهار رقمی شاخص کل بورس تهران را رقم زد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin