روزگار سخت خودرویی ها با سقوط فروش آنها

nokhbegan-start
2067, 
روزگار سخت خودرویی ها با سقوط فروش آنهاReviewed by کارشناس on Sep 14Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

به گزارش رادیوسهام به نقل از روزنامه جوان،9b9bztxu حجم کل تولید شرکت‌های خودروسازی ایران‌خودرو، سایپا و زامیاد در پنج ماه ابتدایی سال جاری به ترتیب ۲۳۳هزار، ۱۳۳هزار و ۱۰هزار دستگاه خودرو بوده است که این شرکت‌ها به ترتیب یاد شده تنها موفق به فروش ۱۸۷هزار، ۱۰۲هزار و ۸هزار دستگاه خودرو شده‌اند، این در حالی است که عمده فروش خودرو‌سازان و سفارش‌ها برای ماه‌های ابتدایی سال بوده است؛ یعنی زمانی که کمپین نخریدن خودروی صفرداخلی شکل نگرفته بود.

اگرچه وزیرصنعت و مدیرعامل خودرو‌سازی سایپا به خاطر واکنش خود به کمپین نخریدن خودروی صفر از مردم عذر‌خواهی کردند و قول دادند که کیفیت خودروهای تولیدی را بالا ببرند اما سخنان احمد نعمت‌بخش دبیر انجمن خودرو‌سازان که خود ماشین وارداتی سوار می‌شود و اعتقادی به خودروی ایرانی ندارد، نسبت به کمپین خودرو، خشم مرد‌م و افکار عمومی را در پی داشته است زیرا وی، در یادداشتی که در هفته نامه صدا ارگان کارگزاران نوشته با تهدید مردم گفته است: موجودی انبار خودرو‌سازان طبیعی است و مردم به زودی از نخریدن خودرو پشیمان می‌شوند!

اینکه رابطه کارگزاران با گران‌شدن خودرو چیست بماند اما لحن و گفتار دبیر انجمن خودرو‌سازان در حالی بوی تهدید و لابی با نهادهای قیمت‌گذار برای افزایش مجدد قیمت خودرو‌های داخلی می‌دهد که آخرین اطلاعات منتشر شده روی سامانه کدال (سامانه انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌های حاضر در بورس اوراق بهادار)، نشان می‌دهد که سه شرکت خودرو‌ساز داخلی که آمـــار تولیــد و فــــروش‌شان در پنج ماهه ابتدایی سال جاری را در قالب اطلاعیه‌های رسمی به بورس تهران اعلام کردند با افت فروش مواجه شده‌اند.

دو شرکت عمده تولید خودروهای سواری یعنی ایران خودرو و سایپا و همچنین یکی از اصلی‌ترین شرکت‌های تولید‌کننده خودروهای کار در ایران یعنی زامیاد، آخرین اطلاعات مربوط به تولید و فروش خود را در قالب اطلاعیه‌های رسمی، که به امضای معاون مالی و اقتصادی هریک از این شرکت‌ها رسیده، روی سامانه اطلاعات ناشران بورس، موسوم به کدال، قراردادند.

مقدار تولیدات ایران خودرو در پنج ماه ابتدایی سال جاری ۲۳۳هزار دستگاه بوده درحالی‌که طبق آمار ارائه شده به بورس مقدار فروش این شرکت ۱۸۷هزار دستگاه است، این در حالی است که تولید سایپا نیز در مدت یاد شده ۱۳۲هزارو ۹۵۲دستگاه بوده که از این مقدار ۱۰۲هزار و۱۱۷دستگاه تحویل خریداران شده است.

اطلاعات آماری ایران خودرو

براساس آخرین اطلاعات منتشر شده روی سامانه کدال، ایران خودرو از ابتدای امسال تاکنون ۲۳۳هزار دستگاه خودرو تولید کرده است که از این تعداد ۱۸۷هزار دستگاه را به مشتریان تحویل داده است.

اطلاعات آماری سایپا

همچنین مقدار تولید شرکت سایپا از ابتدای سال تاکنون ۱۳۲هزارو ۹۵۲دستگاه بوده که از این مقدار ۱۰۲هزار و۱۱۷دستگاه تحویل خریداران شده است.

اطلاعات آماری زامیاد

معاون مالی و اقتصادی شرکت زامیاد نیز در اطلاعیه‌ای رسمی، حجم کل تولید این شرکت را از ابتدای سال تاکنون ۱۰هزار و۳۰۷دستگاه عنوان کرده است که از این مقدار تنها ۷هزار و۹۳۱دستگاه فروخته شده است.

در انبار ایران‌خودرو چند دستگاه خودرو خوابیده است؟

در این بین اگر‌چه خودرو‌سازان و دبیر انجمن خودرو‌سازان افت فروش خودرو را به طور کل منکر می‌شوند و کمپین نخریدن خودرو‌ی صفر داخلی را بی‌تأثیر در فروش خودرو می‌دانند اما تحلیل صورت‌های مالی و آمار تولید و فروش ایران‌خودرو نشان می‌دهد که مقدار تولیدات ایران خودرو از ابتدای سال تا مرداد ماه ۲۳۳هزار دستگاه بوده درحالی‌که طبق آمار ارائه شده به بورس مقدار فروش این شرکت ۱۸۷هزار دستگاه است، یعنی ایران‌خودرو ۴۶هزار دستگاه کمتر از خودروی تولیدی‌اش در سال جاری به فروش رسانده است.

گفتنی است تماس خبرنگار روزنامه جوان با نمایندگی‌های فروش ایران‌خودرو و سایپا به این امر منتج شده که آمار فروش خودرو‌سازان به شدت کاهش یافته است به طوری که تنها مصرف‌کنندگان ضروری اقدام به خرید خودرو از این نمایندگی‌ها می‌کنند. یکی از این نمایندگی‌ها به «جوان» گفت: فاصله قیمت خودرو در کارخانه و بازار به صفر رسیده است از همین رو فقط مصرف‌کنندگان واقعی اقدام به خرید خودرو می‌کنند از همین رو آمار مراجعه‌کننده به نمایندگی جهت خرید خودرو به شدت افت داشته است.

نمایندگی دیگری گفت: کمپین نه به قیمت خودروهای تولید داخلی تازه شکل گرفته است و اثر آن در گزارش تولید و فروش شهریور خودرو‌سازان قابل رؤیت است.وی گفت: از دوستان در سایر نمایندگی‌ها که آمار گرفته‌ام میزان فروش کاهش یافته است و حتماً در گزارش آتی خودرو‌سازان به بورس این امر مشاهده می‌شود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin