حقایقی خواندنی از زبان مدیر یک شرکت قندی در مورد رشد اخیر این گروه

nokhbegan-start
2067, 
حقایقی خواندنی از زبان مدیر یک شرکت قندی در مورد رشد اخیر این گروهReviewed by کارشناس on Sep 15Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

به نظر می رسد در حال حاضر که در فصل برداشت چغندر قند قرار داریم کارخانجاتی که wooden-spoon-of-sugar چغندر قند خریداری می کنند و شکر از چغندر تصفیه می کنند اقدام به انتشار شایعاتی مختلف همچون افزایش قیمت شکر نموده اند.

به گزارش رادیوسهام به نقل ازبورس نیوز، سهام شرکت های فعال در گروه قند و شکر طی یک ماه اخیر رشد قیمتی قابل توجهی را تجربه کردند و بازدهی بیش از ۱۰۰ درصدی را به سهامداران خود اعطا نمودند که در این بین به نظر می رسد گمانه زنی ها و شایعات منتشر شده مبنی بر افزایش قیمت شکر و تأثیر مثبت آن بر وضعیت سودآوری این مجموعه ها یکی از دلایل اصلی رشد ارزش سهام شرکت های قندی در یک ماه اخیر باشد.
در همین ارتباط، مدیر عامل شرکت قند توسعه صنایع بهشهر و عضو هیأت مدیره شرکت صادراتی توسعه صنایع بهشهر زرین به عنوان سهامدار عمده شرکت های قند نیشابور و قند شاهرود عنوان کرد: از نظر بنده و برخی از افرادی که از جزئیات وضعیت شرکت های تولید کننده قند و شکر مطلع هستند، رشد قیمتی سهام شرکت های قندی در چند وقت اخیر تنها به دلیل سفته بازی برخی از سهامداران اتفاق افتاده است، چرا که به طور معمول در شرایطی که اوضاع بازار سرمایه مناسب نباشد برخی از سفته بازان با ورود به سهام شرکت های با سرمایه پایین موجب رشد قابل توجه قیمت سهام آنها می شوند و در نهایت در فرصتی مناسب با فروش سهام بازدهی مناسبی کسب می کنند.

محسن بازارنویی به رشد قیمتی قابل توجه سهام شرکت های قند نیشابور و قند شاهرود اشاره کرد و ابراز داشت: به نظر می رسد در حال حاضر که در فصل برداشت چغندر قند قرار داریم کارخانجاتی که چغندر قند خریداری می کنند و شکر از چغندر تصفیه می کنند اقدام به انتشار شایعاتی مختلف همچون افزایش قیمت شکر نموده اند.

این در حالی است که با بررسی پیش بینی درآمد هر سهم شرکت های قندی همچون “قنیشا” و “قشکر” در می یابیم که مجموعه های مذکور قیمت قند را در بودجه سال جاری خود در محدوده ۲۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو لحاظ کرده اند حال آنکه قیمت شکر در بازار حدود ۲۲۰۰ تومان می باشد.

وی افزود: موضوعی که در شرایط فعلی مطرح است، این است که دولت در نظر دارد قیمت شکر را حدود ۲۵۰۰ تومان تعیین کند که با کسر یارانه ۲۰۰ تومانی دولت، قیمت شکر به ۲۳۰۰ می رسد.

علاوه بر این، یارانه ۲۰۰ تومانی که دولت طی سال گذشته تعیین کرده بود و از قیمت مصوب ۲۳۰۰ تومانی سال گذشته کسر نموده و شرکت های قندی نیز در صورت های مالی خود شناسایی کردند، تاکنون توسط دولت به شرکت ها پرداخت نشده است.

از این رو با فرض اینکه قیمت شکر با رشد ۱۳.۵ درصدی به ۲۵۰۰ تومان برسد، این افزایش قیمت به دلیل اینکه در بودجه امسال شرکت های قندی لحاظ شده تأثیری بر وضعیت سودآوری آنها در پی نخواهد داشت و از سوی دیگر واردات شکر فعلاً ممنوع است و تعرفه تصفیه شکر خام نیز ۱۰۸ تومان بوده که شرکت های قندی از جمله دو زیر مجموعه مذکور نرخ ۱۳۵ تومانی را در بوجه لحاظ کرده اند. بر این اساس می توان گفت حتی با افزایش نرخ تصفیه شکر هیچ اتفاق حائز اهمیتی در وضعیت سودآوری تولید کنندگان رخ نخواهد داد.

مدیرعامل شرکت قند توسعه صنایع بهشهر افزود: از مهر ماه برداشت چغندر و تولید شکر از آن آغاز می شود و قیمت چغندر نیز افزایش داشته که در شرکت های قند نیشابور و شاهرود قیمت ۳۱۵ هزار تومانی و حدود ۳۴۰ هزار تومانی دیده شده است.

بازارنویی به موجودی انبار شکر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر موجودی شکر به اندازه ۲۴۰ تا ۲۴۵ هزار تن می باشد که به اندازه نیاز شهریور ماه و مقداری از نیاز مهر ماه است. پس از آن نیز شکر تولید داخل به بازار عرضه می شود و از طرف دیگر دولت مجوز واردات شکر را می دهد و شکر وارداتی عرضه می شود که در پی آن تا آخر امسال از لحاظ عرضه و تقاضا با مشکل مواجه نخواهیم شد.

وی ادامه داد: شرکت های قندی در حالی در فصل پاییز و شروع فصل سرما به دلیل کاهش مصرف شکر با افت تقاضا مواجه می شوند که می بایست مطالبات چغندر کاران را پرداخت کنند و مجبورند محصولات خود را به قیمت های موجود به فروش برسانند که در نتیجه آن حتی در برخی موارد شکر با قیمت های کمتر از قیمت مصوب به فروش می رسد.

عضو هیأت مدیره شرکت صادراتی توسعه صنایع بهشهر زرین با تأکید بر اینکه سهامداران با بررسی کامل صورت های مالی شرکت های قندی اقدام به خرید و فروش سهام این مجموعه ها کنند، در این خصوص گفت: با توجه به مطالب عنوان شده و شرایط فعلی حاکم بر وضعیت کارخانجات تولیدی و بازار فروش محصولات به سهامداران توصیه می شود تا اطلاعات موجود در سامانه کدال را به خوبی بررسی کنند.

چرا که همانطور که گفته شد قیمت مصوب شکر در حال حاضر با کسر یارانه ۲۰۰ تومانی دولت که درآمد آن شناسایی شده ولی هنوز توسط دولت به شرکت ها پرداخت نشده، مبلغ ۲۱۰۰ تومان را به خود اختصاص می دهد که شکر در بازار داخلی در برخی از مواقع تا قیمت ۲۲۰۰ تومان نیز به فروش می رسد. علاوه بر این حتی در صورت دریافت مجوز افزایش قیمت ۱۳.۵ درصدی شکر و رسیدن آن به مبلغ ۲۵۰۰، شرکت های قندی بودجه سال مالی خود را در همین محدوده قیمت ۲۵۰۰ تومانی تدوین کرده اند و در سامانه کدال منتشر نموده اند. حال اگر دولت بازهم برای امسال یارانه ۲۰۰ تومان در نظر بگیرد قیمت شکر ۲۳۰۰ تومان مصوب خواهد شد که با توجه به بازار داخلی با افزایش عرضه و کاهش تقاضا مواجه خواهیم شد. از این رو از سهامداران تقاضا می شود تا با تحلیل صورت های مالی اقدام به ورود به سهام این شرکت ها کنند تا متضرر نشوند.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin