پیش بینی یک مقام مسئول در سازمان بورس: روزهای خوب برای بورس

nokhbegan-start
2067, 2223, 
پیش بینی یک مقام مسئول در سازمان بورس: روزهای خوب برای بورسReviewed by کارشناس on Sep 26Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

رئیس آمار و اطلاعات شرکت بورس گفت: پیش‌بینی می‌شود اتفاقات خوبی در سیاستپیش بینی یک مقام مسئول در سازمان بورس: روزهای خوب برای بورس خارجی و اقتصاد ملی کشور صورت گرفته و به تبع آن شاهد رونق در بازار سرمایه باشیم.

به گزارش رادیوسهام به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کیوان شیخی رئیس آمار و اطلاعات شرکت بورس، با اشاره به تأثیرات تصمیمات دولت در حوزه اقتصادی بر روند بازار سرمایه گفت: تصمیمات دولت در حوزه اقتصادی تأثیرات بسزایی بر روند بازار سرمایه دارد عمده‌ترین آن مربوط به کاهش نرخ سود بانکی و نزدیک کردن این نرخ به تورم باز می‌گردد.
وی در خصوص تأثیر کاهش نرخ سود بانکی بر رونق تولید و اقتصاد کشور ادامه داد: کاهش نرخ سود بانکی و نزدیک کردن آن به نرخ تورم می‌تواند توجیه خوبی برای تولیدکنندگان داشته باشد تا به جای سرمایه‌گذاری در بانک‌ها و موسسات اعتباری بتواند سرمایه خود را به سمت بازار سرمایه سوق داده و از این طریق شاهد رشد این بازار خواهیم بود.
شیخی افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر بازدهی تولید کمتر از کاهش نرخ سود بانکی است سرمایه‌گذاران هیچ تمایلی به خارج کردن نقدینگی خود از بانک‌ها و سرمایه‌گذاری در تولید نخواهند داشت و این امر زمانی محقق می‌شود که نرخ سود بانکی در واقعیت اقتصاد کاهش پیدا کند و به دنبال تولید ملی افزایش و بازار سرمایه رونق یابد.
رئیس آمار و اطلاعات شرکت بورس در ادامه تأکید کرد: تا زمانی که شاهد نرخ بالای سود سپرده‌های بانکی هستیم نباید انتظار داشته باشیم که تولیدکنندگان در این شرایط سرمایه خود را به جای دریافت سود از بانک‌ها خارج کرده و به سمت تولید روانه کنند و به علاوه با وجود اینکه دولت در حال حاضر توانایی بازپرداخت سرمایه سپرده‌گذاران را ندارد به همین دلیل برنامه مناسبی برای کاهش نرخ سود بانکی نداشته و این روند تا زمان ازادسازی ارز بلوکه شده دولت ادامه خواهد داشت و در آن زمان شاید دولت بتواند با برنامه‌ریزی مناسب در جهت کاهش نرخ سود بانکی قدم برداشته و از این طریق نقدینگی را به سمت تولید روانه کند و از آن پس که زمان نه چندان دوری است شاهد رونق بازار خواهیم بود.
وی در توضیح تأثیر کاهش قیمت نفت در بخش تولید یادآور شد: یکی دیگر از مسائل مهم و اساسی در اقتصاد کشور کاهش قیمت نفت بوده که توانسته بر تولید و صنایع کشور اثر بگذارد و در صورتی که قیمت نفت به تعادل برسد شاهد تأثیر آن بر کاهش بهای اولیه، فروش با قیمت مناسب‌تر و نهایتا شاهد افزایش سودآوری صنایع خواهیم بود.
شیخی با اشاره به تأثیر نرخ ارز بر کاهش ارزش پول کشور یادآور شد: با نگاهی بر نرخ ارز و سکه در یک سال گذشته تمام کارشناسان بر این باور بودند که ارزش سکه به مبلغی زیر ۳ هزار تومان می‌رسد که این امر عملی نشد و با افزیش قیمت سکه حتی تا ۳ هزار و ۴۰۰ تومان روبرو بودیم که این باعث افزایش ۱۰ درصدی نرخ دلار و به همراه آن کاهش ارزش ۱۰ درصدی پول ملی بوده‌ایم که این موضوع باعث صدمه زدن به تولید کشور و کاهش سرمایه‌گذاری خواهد شد که دولت برای کنترل شرایط باید راهکارهای مناسب را تعبیه کند و نرخ سپرده‌ها را همگام با نرخ تورم کاهش داده تا بتوان سرمایه در گردش را به سمت بازار سرمایه سوق داد.
وی در پایان تأکید کرد: پیش‌بینی می‌شود اتفاقات خوبی در سیاست خارجی و اقتصاد ملی کشور صورت گیرد و به تبع آن شاهد رونق در تولید و بازار سرمایه باشیم.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin