سقوط آزاد بزرگترین هلدینگ معدنی بورس به زیر قیمت اسمی

nokhbegan-start
2067, 
سقوط آزاد بزرگترین هلدینگ معدنی بورس به زیر قیمت اسمیReviewed by کارشناس on Sep 26Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مدیر مالی و اقتصادی هلدینگ توسعه معادن و فلزات درباره شرایط کنونیسقوط آزاد بزرگترین هلدینگ معدنی بورس به زیر قیمت اسمی بزرگترین هلدینگ معدنی بورس گفت:شرکت های چادرملو، گل گهر و فولاد صبانور حدود ۸۰ درصد از ارزش پرتفوی معادن و فلزات را به خود اختصاص داده اند،بنابراین رخدادهایی نظیر تعیین بهره مالکانه سنگین برای بهره برداری از معادن در کنار تصمیماتی همچون کاهش دستوری قیمت گندله آهن و شرایط اقتصادی موجود، سبب شد تا قیمت سهام این شرکت از عدد هزار تومان در زمستان سال ۹۲ به زیر ۱۰۰ تومان در شرایط کنونی برسد.

به گزارش رادیوسهام به نقل از ایرنا، مرتضی علی اکبری درباره احتمال ترمیم قیمت سهم، افزود: با تداوم ابهامات موجود به ویژه مشخص نشدن پرونده کاهش قیمت گندله فعلا نمی توان درباره بهبود وضعیت سهام این هلدینگ در بورس تهران صحبت کرد و حقوقی های بازار سهام نیز برای حمایت از سهم نقدینگی لازم و کافی را ندارند.
این مقام مسئول در بزرگترین هلدینگ معدنی بورس تهران با بیان اینکه در این شرایط هیچ سرمایه گذار جدیدی طرح توسعه جدید شروع نخواهد کرد، گفت: بازار سرمایه به این تصمیمات ناگهانی واکنش طبیعی نشان داده و بی اعتماد شده و لذا تا اتفاق واقعی نیفتد حرکتی برای بهبود بازار انجام نمی شود. قبلا بازار نسبت به هر اتفاق مثبتی، عکس العمل نشان می داد و مزایای آن را پیش خور می کرد ولی الان بی اعتماد شده است.
وی با اشاره به آخرین وضعیت صنعت فولاد و سنگ آهن، افزود: یک طرح فولادی که پیش از این با ۳۵۰ میلیارد تومان تکمیل می شد الان با ۷۵۰ میلیارد تومان هم به اتمام نمی رسد. در این شرایط باید این پرسش مهم را پرسید که آیا سود این شرکت ها هم دو برابر شده است؟ مسلما خیر پس ۵۵ میلیون تن فولاد چطور با این هزینه ها و قیمت های سنگ آهن محقق خواهد شد؟ مسئولان امر چطور نمی دانند که سنگ آهن اضافی تولید کشور چقدر است که وقتی تولیدات انباشته می شود و صدای همه در می آید تازه متوجه می شوند سرمایه های مردم روی زمین مانده و عوارض کنسانتره را باید حذف کنند تا صادرات صورت گیرد. صادراتی که برابر قیمت تمام شده است.
وی گفت: باید حقوق دولتی معادن در این شرایط کم شود و از میزان حق انتفاع هم کاسته شود و باید بدهی های گذشته را نیز حذف کنند. در کنار رونق است که دولت می تواند مالیات بگیرد، مالیات از سود برای دولت بهتر است یا عوارض خرد کننده به معدن و فولاد؟
تحلیلگران بازار سهام پیش بینی کرده اند: این سهم در حالی در زیر قیمت اسمی معامله می شود که در صورت شکستن این تابو، احتمالا باید منتظر قیمتهایی زیر ۹۰ تومان هم بود. جالب آن است که این سهم فقط ۱۶۶ تومان ارزش دفتری دارد و اکنون در حال نزول به نصف ارزش دفتری است و با این اوصاف مشخص نیست که فروشندگان این سهم قرار است پس از فروش معادن و فلزات چه سهمی بخرند؟
یادآور می شود، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات هلدینگی است که با مالکیت در دوقلوهای سنگ آهنی و شرکت هایی همچون فولاد صبانور و ملی مس، فولاد خراسان و غیره. در دی ماه سال ۹۲ قیمت سهام آن بالای هزار تومان بود اما هم اکنون پس از برگزاری دو مجمع سالیانه و تقسیم ۳۷ و ۴۵ تومان سود نقدی و همچنین دو افزایش سرمایه ۱۴۶ و ۳۷ درصدی قیمت آن به زیر ۱۰۰تومان رسیده است.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin