برجام و مهمترین آثار آن بر شرکت ها و صنایع بورسی

nokhbegan-start
2067, 
برجام و مهمترین آثار آن بر شرکت ها و صنایع بورسیReviewed by کارشناس on Sep 26Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مرکز پژوهش های مجلس مهمترین آثار برجام بر شرکت ها و دو صنعت پتروشیمی و معدن را اعلام کرد. برجام و مهمترین آثار آن بر شرکت ها و صنایع بورسی

به گزارش رادیوسهام به نقل از بورس پرس، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عمده اقدامات طرف های مقابل ایران در برجام، از نوع رفع تحریم ها و محدودیت های اقتصادی و مالی بوده که در سال های گذشته به خصوص از سال ۹۰ با تشدید آنها، بخش تولید متاثر شده است اعلام کرد: بیان اینکه بخش تولید تحریک خواهد شد امری بدیهی و محتوم خواهد بود، اما لازمه رسیدن این نتیجه، داشتن استراتژی و سیاست های صحیح اقتصادی در مرحله اول و رفع مشکلات ساختاری اقتصاد در مراحل بعدی است.

بنابراین در بخش صنعت با فرض نبود کاستی های سیاستی، اولین و مهمترین اثرات اجرای برجام در بخش بهبود عملکرد اعتبارات اسنادی (ال سی)، افزایش واردات کالاهای سرمایه ای و در نهایت افزایش سرمایه گذاری صنعتی ظاهر خواهد شد.
همچنین با کاهش هزینه های مبادله واحدهای تولیدی، سودآوری شرکت های تولیدی افزایش یافته و با کاهش قیمت تمام شده این واحدها، میزان رقابت پذیری محصولات تولید به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد و علاوه بر تقویت سرمایه گذاری های داخلی، امکان شکل گیری سرمایه گذاری های مشترک به خصوص در صنعت خودرو بسیار محتمل است.
از سوی دیگر در بخش پتروشیمی نیز افزایش درآمدهای صادراتی، کاهش قیمت تمام شده و افزایش سودآوری در نتیجه کاهش هزینه های مبادله ای، افزایش سهم ۱۰ تا ۱۵ درصدی صنعت پتروشیمی ایران در بازارهای اروپایی، در حالت کلی قابل حصول خواهد بود.
همچنین مهمترین اثرات اجرای برجام و لغو تحریم ها بر صنعت پتروشیمی با فرض رعایت الزامات مورد نیاز؛ مشتمل بر تکمیل طرح های نیمه تمام پتروشیمی در قالب فاینانس و سرمایه گذاری مشترک و … دسترسی سریع و ارزان به تجهیزات کلیدی و دانش فنی مورد نیاز به خصوص دستیابی به دانش فنی تبدیل متانول به پروپیلن (MTP) و تامین کاتالیست های ضروری خواهد بود.
در بخش معدن نیز اثرات برجام بیشتر در صنایع مس و افزایش سودآوری این شرکت ها و فراهم شدن امکان خرید تجهیزات مورد نیاز بخش معدن و رفع موانع تکنولوژیکی در بخش اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی، قابل بروز خواهد بود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin