سه شرکت و یک اوراق جدید در نوبت عرضه اولیه

nokhbegan-start
2067, 
سه شرکت و یک اوراق جدید در نوبت عرضه اولیهReviewed by کارشناس on Sep 28Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مدیر پذیرش شرکت بورس تهران از عرضه اولیه سهام سه شرکت جدید پس از بهبود شرایط کلی سه شرکت و یک اوراق جدید در نوبت عرضه اولیهبورس تهران خبر داد و گفت: برای نخستین بار اوراق استصناع گروه توسعه ملی با سود ۲۳ درصدی در بورس منتشر می‌شود.

به گزارش رادیوسهام به نقل از خبرگزاری فارس، اسماعیل درگاهی از آمادگی بورس تهران برای عرضه اولیه سهام سه شرکت جدید بورسی خبر داد و گفت:‌ شرکت پتروشیمی فجر از مجموعه شرکت‌های تابعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در صدر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران قرار دارد که در صورت تمایل سهامدار عمده ۱۰ درصد از کل سهام این شرکت ۲۵۰ میلیارد تومانی در بازار دوم بورس عرضه می‌شود.
در عین حال ۱۰ درصد از سهام شرکت فولاد کاوه نیز در فهرست عرضه‌های اولیه سهام شرکت بورس قرار دارد که عرضه آن بستگی به شرایط کلی بازار سهام دارد. این شرکت از مجموعه شرکت‌های متعلق به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی بوده که از سرمایه‌ای بالغ بر حدود ۸۰ میلیارد تومان برخوردار است.
وی افزود: علاوه بر شرکت‌های مذکور، لیزینگ ملت از مجموعه شرکت‌های تابعه بانک ملت نیز در صف عرضه‌های اولیه سهام شرکت بورس قرار دارد. سرمایه این شرکت بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان است که در صورت تمایل سهامدار عمده ۱۰ درصد از آن در بازار دوم بورس برای نخستین بار عرضه می‌شود.
مدیر پذیرش شرکت بورس با اشاره به تداوم فرآیند پذیرش و بازاریابی شرکت‌ها و سهام شرکت‌ها و اوراق بهادار جدید در شرکت بورس عنوان کرد: برای نخستین بار اوراق استصناع به منظور تأمین مالی یک پروژه معدنی در بورس تهران پس از پذیرش و دریافت موافقت اصولی پذیره‌نویسی و در عین حال معاملات ثانویه آن نیز در این بازار کلید خواهد خورد.
وی ادامه داد: اوراق استصناع چارچوبی مشابه اوراق صکوک اجاره داشته با این تفاوت که بانی این اوراق به منظور تأمین مالی پروژه مورد سفارش سرمایه‌گذار از طریق بازار سرمایه منابع موردنیاز را جمع‌آوری و به مجری پروژه تزریق می‌کند.
درگاهی با بیان اینکه این اوراق هم اکنون در مرحله کسب موافقت اصولی از سازمان بورس است، ادامه داد: برای نخستین بار اوراق استصناع از سوی شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی وابسته به گروه توسعه ملی به منظور ساخت کارخانه کنسانتره ۲.۵ میلیون تنی سنگ‌آهن با حجمی بالغ بر ۱۶۲ میلیارد تومان جهت پذیرش در بورس ارائه شده است. این اوراق با پرداخت سود یکساله ۲۳ درصدی از امتیاز معافیت مالیاتی برخوردار است و سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی پرداخت سود علی‌الحساب آن را تضمین کرده است، در عین حال فرآیند پذیره‌نویسی و بازارگردانی این اوراق بر عهده شرکت تأمین سرمایه نوین است.
این مقام مسئول از بررسی راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان و نیز اوراق مشارکت شهرداری‌ها در بورس تهران نیز خبر داد و گفت: شهرداری شیراز با توجه به پروژه‌های تعریف شده خود در حوزه‌های ساختمانی، مترو و عمرانی بنا دارد، اوراق مشارکتی با حجم ۲۱۶ میلیارد تومان با سود علی‌الحساب یکساله ۲۱ درصدی منتشر و از طریق بورس تهران معاملات ثانویه آن را عملیاتی کند. در عین حال بورس تهران رایزنی‌هایی با شهرداری تهران در دستور کار قرار داده تا در برخی از پروژه‌های عمرانی از ظرفیت‌های بازار سرمایه به نحو بهینه استفاده شود.
وی از پذیرفته‌نویسی اسناد خزانه اسلامی از طریق بورس تهران در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت:‌ در گام نخست ارقامی که برای انتشار این اوراق از سوی دولت تعیین شده مبلغی در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان است، اما با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که در این زمینه صورت گرفته به طور حتم این ارقام با افزایش چند برابری روبه‌رو خواهد بود و بنابر این طبیعی است که بخشی از اوراق اسناد خزانه اسلامی پس از شکل‌گیری نهادهای مالی مورد نیاز آن از طریق بورس تهران انجام شود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin