مسکن‌سازان احتکار کرده‌اند

nokhbegan-start
2224, 
مسکن‌سازان احتکار کرده‌اندReviewed by کارشناس on Sep 30Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در یک دهه گذشته بازار مسکن توانسته است برای برخی از مسکن‌سازان احتکار کرده‌اندسرمایه گذاران سودهای هنگفتی را رقم بزند، گفت: در شرایط فعلی سازندگان مسکن حاضر نیستند از حاشیه سود خود بکاهند و لذا اقدام به احتکار مسکن کرده‌اند.

سید محسن طباطبایی مزدآبادی در خصوص تأثیر اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی بر بازار مسکن گفت: قریب به دو سال است که بازار مسکن کشور در شرایط رکودی قرار دارد و برون‌رفت از این رکود نیز در آتیه نزدیک پیش‌بینی نمی‌شود و حتی این احتمال وجود دارد در سال آتی این رکود تشدید شود.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از رکود در بازار مسکن به‌دلیل سیاست‌های مالی انقباضی دولت است، خاطرنشان کرد: همین امر موجب شده است تا توانایی مالی اقشار عادی جامعه برای خرید مسکن کاهش پیدا کند و در نتیجه آمار ساخت و سازها و خرید و فروش مسکن کاهش چشم‌گیری پیدا کند.

این کارشناس مسایل اقتصادی با تأکید بر اینکه بازار مسکن نیز مانند سایر بازارها از قاعده عرضه و تقاضا تبعیت می‌کند، خاطرنشان نمود: یکی از دلایل رکود فعلی بازار مسکن عدم رغبت انبوه سازان و مالکان برای فروش خانه‌هایی است که به‌عنوان کالای سرمایه‌ای ساخته شده است.

طباطبایی با یادآوری اینکه در یک دهه گذشته بازار مسکن توانسته است برای برخی از سرمایه گذاران سودآوری هنگفتی را رقم بزند، گفت: اما در شرایط فعلی سازندگان مسکن حاضر نیستند از حاشیه سود خود بکاهند و لذا اقدام به احتکار مسکن کرده‌اند.

مدیر مسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با اظهار اینکه مالیات بر خانه‌های خالی یک امر متعارف در بسیاری از کشورهای توسعه یافته است، گفت: دولت می‌بایست مسکن را از شاخه کالاهای سرمایه‌ای خارج کند و تصویب و ابلاغ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم این امکان را پدید آورده است.

وی با اعلام اینکه قرار است از سال ۹۵ بر بیش از یک‌میلیون خانه خالی در کشور مالیات اخذ شود، گفت: این طرح می‌تواند از هم اکنون باعث شود تا صاحبان خانه‌های خالی اقدام به اجاره و یا فروش این مسکن‌ها کنند.

طباطبایی با تأکید بر اینکه بر اساس اطلاعات آماری در سال ۹۰ بیش از یک‌میلیون و ۵۰۰هزار خانه خالی در کشور وجود داشته است، خاطرنشان نمود: البته اکنون لازم است تا ارزیابی جدیدی در این حوزه صورت بگیرد تا برخی شائبه‌ها در این زمینه از بین برود.

این کارشناس اقتصادی همچنین با بیان اینکه در ۴ ماه نخست سال ۹۳ تسهیلات اعطایی به حوزه مسکن بالغ بر ۱۰.۴هزار میلیارد تومان بوده است، افزود: اما در همین بازه زمانی در سال ۹۴ این عدد به ۹.۵هزار میلیارد تومان رسیده است که کاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، طباطبایی با اشاره به اینکه لازم است تا حمایت‌های بانکی از پروژه‌های مسکن افزایش یابد، گفت: بر اساس آمار، میزان پروانه‌های احداث ساختمان در سال ۹۳ در تهران نسبت به سال قبل حدود ۵۲.۳ درصد کاهش داشته است و همچنین در سطح کل کشور نیز این میزان ۴۱.۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد و لذا نمی‌توان انتظار داشت بدون حمایت‌های تسهیلاتی میزان ساخت و سازها رشد داشته باشد.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin