نکته مهم در عرضه محصول جدید|اسناد خزانه اسلامی

nokhbegan-start
2224, 
نکته مهم در عرضه محصول جدید|اسناد خزانه اسلامیReviewed by کارشناس on Sep 30Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

عضو هیات مدیره سابق سازمان بورس با اعلام یک نکته مهم در بکارگیری محصول جدید بازار سرمایه نکته مهم در عرضه محصول جدید|اسناد خزانه اسلامی یعنی اسناد خزانه اسلامی به احتمال کاهش یک مرتبه ای میانگین P/E بورس درصورت عدم کشف قیمت مناسب هشدار داد .

 

محمدرضا عربی در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، در رابطه با عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی که امروز برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه ایران انجام و با ۴۰ میلیارد تومان در فرابورس آغاز می شود، اظهار داشت: بکاری گیری این اوراق موجب افزایش تنوع محصولات بازار سرمایه می شود . از سوی دیگر استفاده از اسناد خزانه اسلامی به فرایند تسویه بدهی دولت به پیمانکاران کمک شایانی خواهد کرد اما در این میان یک نکته مهم وجود دارد.

وی ادامه داد: هرچند اسناد خزانه اسلامی دارای مزایای متعدد و نکات مثبتی است اما یک نکته مهم و ویژه مربوط به عرضه و کشف قیمت و معاملات ثانویه است که باید مورد توجه همگان قرار گیرد. این نکته مربوط به قیمت گذاری اوراق است که در صورت غیر واقعی و غیرمنطقی بودن آن می تواند تبعات منفی به بار آورد و علامت نادرستی را به اقتصاد و بازار سرمایه بدهد.

معاون سابق نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس با اشاره به درست بودن توصیه ها و هشدارهای عسکری مارانی در مورد قیمت گذاری، افزود: در جریان عرضه و کشف قیمت این نوع اوراق که به جای نرخ سود مشخص دارای نرخ تنزیل و زیر کوپن است، گروه های متعدد و زیادی اقدام به عرضه خواهند کرد. بنابراین این خطر دور از ذهن نخواهد بود که ممکن است برخی دارندگان اوراق به دلیل نیاز شدید به نقدینگی ، حاضر به فروش به قیمت های بسیار پایین تر از قیمت اسمی ۱۰۰ هزار تومانی هر ورقه باشند .

عربی تاکید کرد: در این صورت با توجه به مرجع بودن بازار سهام در قیمت گذاری اوراق از یک طرف و وجود پیمانکاران نیازمند وجوه از طرف دیگر و همچنین پول های پارک شده قابل توجه، کشف قیمت نادرست علاوه بر افزایش ریسک بازار سهام، منجر به کاهش حداقل یک مرتبه ایی میانگین P/E بازار و ورود و هجوم پول های پارک شده می شود.

وی افزود: به همین دلیل در شرایطی برخی از نرخ تنزیل بین بانکی این اوراق سخن گفته اند که این نرخ برای قیمت گذاری اسناد خزانه اسلامی نامتعادل و غیر واقعی است. با این اوصاف جا دارد همه دست اندرکاران در مورد قیمت گذاری و سپس معاملات ثانویه اسناد خزانه اسلامی دقت نظر داشته و با حساسیت و وسواس این مقوله مهم را مدیریت و راهبری کنند.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin