پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی خودرو

nokhbegan-start
2224, 
پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی خودروReviewed by کارشناس on Sep 30Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

با گذشت بیش از سه ماه از مصوبه افزایش وام خودرو به ۱۵ میلیون تومان در برخی از بانک هاپرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی خودرو تا ۲۰ میلیون و با شرایطی نسبتا سخت به متقاضیان قابل پرداخت است.

به گزارش رادیوسهام به نقل از ایسنا، اواخر بهار امسال و بعد از چند سال عدم افزایش سقف وام خودرو با وجود افزایش تورم و رشد قیمت خودرو، سرانجام شورای پول و اعتبار پیشنهاد بانک مرکزی برای افزایش این وام تا سقف ۱۵ میلیون تومان را پذیرفت و به تصویب رساند.

بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی به تمامی بانک ها و موسسات اعتباری مجاز قرار شد تا تسهیلات خودرو معادل ۶۰درصد خودروی ایرانی خریداری شده توسط متقاضی و تا سقف ۱۵ میلیون تومان، بدون نیاز به سپرده گذاری و با سود ۲۱ درصد در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

در کنار اینکه در ماه های اول از این مصوبه بانک ها تمایلی به پرداخت چنین تسهیلاتی نداشتند، اکنون هم که کمابیش به آن ورود کرده‌اند خبری از عمل به مصوبه نیست.این در حالی است که بانک های خصوصی تقریبا هیچ کدام گزینه‌ای به نام وام خودرو در سبد تسهیلاتی خود ندارند و برخی از بانکهای نیمه خصوصی بزرگ و یا دولتی هم که در این رابطه اقدام می‌کنند شرایط سختی پیش روی مشتریان قرار می دهند. به طوری که در برخی از این بانک ها سقف وام خودرو همان ۱۵ میلیون مصوب شورای پول و اعتبار است، ولی با این تفاوت که سود آن ۲۱ به علاوه شش درصد کارمزد تعیین شده بوده و به ۲۷ درصد می رسد. در عین حال که باید متقاضی نزد شعبه مربوطه – وام در همه شعب ارائه نمی شود-حساب سپرده داشته و سپرده ای را قرار دهد تا به وی وام تعلق گیرد.

اما در یکی از بانک ها وام خودرو تا سقف ۲۰ میلیون تومان یعنی پنج میلیون بیش از میزان مصوب و با سود ۲۴ درصد پرداخت می شود که البته مشتری باید با ۵ میلیون تومان افتتاح حساب کرده و اقساط را طی سه سال به بانک برگرداند. در عین حال که وجود دو ضامن رسمی، درآمد حداقل یک میلیون تومان در ماه و قیمت بالای ۲۵ میلیون تومان خودرو الزامی است.

وام خودرو به عنوان یکی از تسهیلات خرد بانک ها در شرایطی پس از چند سال انتظار متقاضیان تصویب شد که ضمن اجرای ناقص در بانکها، دارای حداقل انطباق با دستورالعمل اجرایی است؛ شرایطی که به اذعان کارمندان برخی از بانکها چندان برای خرید خودرویی که قیمت آن تا چند برابر وام تعیین شده است به صرفه نیست.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin