تحلیل معاون سازمان بورس از حال و آینده بورس

nokhbegan-start
2067, 2223, 
تحلیل معاون سازمان بورس از حال و آینده بورسReviewed by کارشناس on Sep 30Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس تحلیلی از وضعیت حال وsaeedi000 آینده بازار سهام با محوریت سرمایه گذاران خارجی ارایه کرد و از نگارش جدید قانون بازار خبر داد.

به گزارش رادیوسهام به نقل از بورس پرس، در جریان گردهمایی عصر دیروز اعضای کانون کارگزاران بورس با عنوان آینده بازارسرمایه و بین المللی شدن آن ، علی سعیدی تحلیلی از وضعیت حال ، آینده و رفتار بازار سهام با محوریت سرمایه گذاران خارجی ارایه کرد.

تصویری کلی از اقتصاد و نگاهی اجمالی به گزارش های اجمالی

وی با مرور وضعیت گذشته اقتصاد و بازار سرمایه و وجود محدودیت های جدی برای شرکت های تولیدی در کشور، گفت: اعمال تحریم های بین المللی بر اقتصاد کشور در طول ۱۰ سال گذشته به طور جد فضای تولید را درگیر کرد و مشکلاتی همانند عدم امکان گشایش ال.سی، نبود امکان نقل و انتقال پول، نبود دسترسی به مواد اولیه و یا دسترسی دشوار به آن با هزینه و ریسک بالا را ایجاد کرد.

وی با اشاره به مزیت های رفع تدریجی تحریم ها در آینده نزدیک، خاطرنشان کرد: در این شرایط قطعا ظرفیت های بلااستفاده در صنایع کشور به کار می افتد و انتظار رشد در آنها تقویت می شود.

سعیدی گزارش های میاندوره ای ضعیف شرکت ها و بنگاه های بورسی در دوره فعلی را مورد توجه قرار داد و گفت: با توجه به همه محدودیت هایی که در شرایط فعلی برای شرکت ها وجود دارد چگونه می توان انتظار داشت این شرکت ها پوشش های مناسبی را در بودجه های خود لحاظ کنند.

ارزیابی شرایط ورود سرمایه گذاران خارجی

نایب رییس هیأت مدیره سازمان بورس در خصوص ورود سرمایه گذاران خارجی به ایران برای مذاکره و ارزیابی شرایط، اظهار داشت: واقعیت این است که فضای سرمایه گذاری در ایران شیرین است و در این باره سرمایه گذاران خارجی بهتر می توانند اظهارنظر کنند.

وی حضور سرمایه گذاران بین المللی به کشور را با ظرفیت سنجی و مطالعات از پیش صورت گرفته عنوان کرد و با اشاره به مزیت های اقتصادی کشور که منجر به جذب سرمایه های خارجی شده، گفت: جمعیت ۸۰ میلیونی و جوان ایران، دسترسی به مواد اولیه از جمله این مزیت هاست تا ریسک دسترسی به مواد اولیه و نیروی انسانی در کشور وجود نداشته باشد.

بهره گیری از صندوق های پروژه و تاسیس صندوق های طلا و ارز

سعیدی با تاکید بر اینکه اگر تصمیم گیرندگان اقتصادی درباره فضای سرمایه گذاری در ایران فکر کنند مزیت ها فراوان است، گفت: هم اکنون پروژه های زیادی در صنایع مختلف روی زمین مانده است. به عنوان نمونه ۸۰ میلیون یورو طرح ها و پروژه های صنعت پتروشیمی برآورد شده است که این نقدینگی را می توان از طریق صندوق های پروژه و صندوق پروژه های ارزی که به زودی راه اندازی می شود، به کار گرفته شود. این اقدام می تواند بیزینس خوبی برای صنعت کارگزاری هم محسوب شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه اقدامات اولیه برای تاسیس صندوق های طلا و ارز برای ارایه مجوز صورت گرفته، خواستار فعال کردن صندوق های سرمایه گذاری اختصاصی و حرکت به سوی تامین مالی شرکت های کوچک و متوسط از جمله شرکت های بخش تعاون در کشور شد.

اهرم های ایران برای رسیدن به شرایط استاندارد

سعیدی ورود پول های خارجی به کشور را شامل وام یا استقراض دانست و گفت: اولین وجوه در ایران وام های خارجی خواهد بود.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس به اهرم های ایران برای رسیدن به شرایط استاندارد در جذب سرمایه گذار خارجی اشاره کرد و گفت: حضور ایرانی های متخصص در بازارهای بین المللی و همچنین فعالیت برخی از این افراد در شرکت های کارگزاری اهرم مناسبی است تا در جذب سرمایه گذار خارجی به شرایط ایده آل و استاندارد برسیم.

انتظارات سرمایه گذاران خارجی

وی برخی الزامات و انتظارات سرمایه گذاران خارجی از نهادهای مالی داخلی را مورد توجه قرار داد و گفت: اولین الزام نیاز به فعالیت امین سرمایه گذاران یا همان Custodian است که البته شرکت سپرده گذاری مرکزی در این جایگاه در حال حاضر در کشور فعالیت می کند اما برای پذیرفته شدن این شرکت در نقش Custodian شرکت سپرده گذاری در آستانه انجام تفاهمنامه ای درباره این مهم است.

وی دیگر الزامات را نگهداری حساب مشتری به صورت مجزا از حساب کارگزار، ریسک نگهداری وجه نقد در دوره t+3 ، ضمانت سپرده (یک ابزار برای ایجاد امنیت در سیستم بانکی)، مقررات راهبری شرکتی که نیاز به قانون دارد، ارتباط با مشتریان، افتتاح حساب ریالی در نظام بانکی دانست.

نگارش جدید قانون بازار و آخرین خبر از عضویت در آیسکو

نایب رییس هیأت مدیره سازمان بورس از نگارش جدید قانون بازار اوراق بهادار در مجموعه سازمان بورس خبر داد و درباره آخرین اقدامات انجام شده برای عضویت ایران در سازمان بینالمللی کمیسیونهای اوراق بهادار (آیسکو) گفت: در یک سال گذشته تلاش برای عضویت در این سازمان بین المللی شدت گرفته و اقدامات خوبی انجام شده است. طی آخرین جلسات و گفت و گوهای صورت گرفته به عنوان عضو ناظر پذیرش های اولیه انجام شده و از روش های مختلف به دنبال این هستیم که عضویت در iosco را انجام دهیم.

تهدیدهای ورود سرمایه گذار خارجی

سعیدی در واکنش به این موضوع که در بحث ورود سرمایه گذاران خارجی به نهادهای مالی و از جمله صنعت کارگزاری احتیاط لازم صورت بگیرد، گفت: اعطای مجوز کارگزاری به شرکت های داخلی و خارجی امکان پذیر نیست و این موضوع در مصوبه شورای عالی بورس دیده شده است.

وی ادامه داد: در حوزه تامین سرمایه ها نیز تصمیم به اعطای مجوز به سرمایه گذاران خارجی نداریم. چراکه طی سالیان گذشته تلاش های زیادی برای رشد این بخش کشیده شده است. از همین رو بنا نیست که اقداماتی که در این حوزه ها در بازار سرمایه انجام شده را به راحتی از دست بدهیم.

به گفته معاون سازمان بورس، در وهله اول قرار نیست نهادهای خارجی به داخل کشور خدمات و سرویس ارایه دهند بلکه خریداری سهام توسط خارجی ها منوط به ارایه یک اقدام و فعالیت جدید است.

به دنبال شریک تجاری باشید

وی همچنین از شرکت های داخلی درخواست کرد به دنبال شریک تجاری برای رشد فعالیت های خود باشند و ادامه داد: واقعیت آن است که حفظ حمایت صددرصدی از نهادهای مالی داخلی و عدم اجازه ورود سرمایه گذاران خارجی به این بخش ها امکان پذیر نیست. چنانچه سرمایه گذاران بین المللی را فعالیت در مجموعه اقتصاد کشور محروم کنیم بدون شک سازمان بورس به ایجاد انحصار متهم خواهد شد.

بررسی رفتار بازار سهام

سعیدی به بررسی رفتار بازار سهام و عدم واکنش به اخبار مثبت پرداخت و گفت: در شرایطی که اخبار منفی و مثبت به ترتیب یکی پس از دیگری منتشر می شود و در نهایت با یک خبر مثبت قابل توجه همراه شود بازار سرمایه نسبت به آن خبر کم واکنشی را از خود بروز می دهد. این در شرایط در مواقعی که کل خبرها منفی باشد با بیش واکنشی بازار مواجه خواهد شد.

وی افزود: این وضعیت در مواقعی که کل خبرها پیام منفی داشته باشد و در نهایت یک خبر مثبت منتشر شود نیز صدق می کند و بیش واکنشی اتفاق می افتد و بازار سرمایه به آن خبر واکنش مثبت نشان نخواهد داد. به این معنی که مغز انسان غرق در اخبار بد و جو منفی می شود. چنانچه وزن آن تک خبر مثبت هم خیلی زیاد باشد اما مغز نمی تواند وزن کافی را به خبر مثبت منتشر شده بعد از انتشار یک سلسله اخبار منفی بدهد. به نظر می رسد بازار سرمایه در این وضعیت گرفتار شده است.

خوش بین به آینده

سعیدی با تاکید بر امید به آینده و بهبود در شرایط اقتصادی کشور خواستار اصلاح نگرش ها در این باره شد و گفت: شیوه نگرش و حالت ذهنی ما در شکل دهی اقتصاد بسیار موثر است. واقعیت این بوده که انتظارات ما اقتصاد را تشکیل می دهد. تحقیقات نشان داده چنانچه در اقتصادی که تعداد افراد خوشبین به آینده -از روی مطالعه – بیش از تعداد افراد بدبین باشد، احتمال رشد اقتصادی بیشتر خواهد بود و بالعکس این مساله نیز وجود دارد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin