تعطیلی برخی کارخانه‌های سیمان

nokhbegan-start
2067, 
تعطیلی برخی کارخانه‌های سیمانReviewed by کارشناس on Oct 3Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

عضو انجمن سیمان با اشاره به تخصیص نیافتن مازوت با قیمت دولتی به برخی کارخانه‌های تعطیلی برخی کارخانه‌های سیمان سیمان غیربرخوردار از گاز، گفت: این مشکل سبب افزایش قیمت تمام شده و توقف تولید آنها شده است.

 

به گزارش رادیوسهام به نقل از فارس، محمدرضا بهجت در یک نشست خبری اظهار داشت: طبق مصوبه هیأت دولت در سال ۹۲، کارخانه‌های سیمان مصرف‌کننده مازوت می‌توانند از قیمت دولتی مازوت برخوردار شوند و این فرآورده نفتی را با قیمتی نزدیک به قیمت گاز دریافت کنند.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ تنها اسم سه کارخانه سیمان خاش، زابل و لارستان در مصوبه هیأت دولت ذکر شده بود و کارخانه‌های جدیدی مانند سیمان کیاسر که اخیراً به بهره‌برداری رسیده‌اند، مشمول مصوبه هیأت دولت نبوده‌اند.

بهجت توضیح داد: برای حل این مشکل در اردیبهشت امسال نامه‌ای به هیأت دولت ارائه کردیم و اختصاص مازوت با قیمت ۱۱۳ تومان به جای ۳۰۰ تومان را خواستار شدیم،اما هنوز پاسخی به این نامه داده نشده است.

وی با بیان اینکه بالا بودن قیمت تمام شده تولید باعث شده تا روزانه ۲۰۰ میلیون تومان ضرر ببینیم، گفت: این موضوع باعث شد تا تولید کارخانه سیمان کیاسر صبح امروز متوقف شود.

وی با اشاره به نامه‌نگاری انجام شده با وزارت صنعت و وزارت نفت،‌ گفت: وزارت نفت عنوان می‌کند که برای اختصاص مازوت ۱۱۳ تومانی به کارخانه‌های جدید نیازمند مصوبه هیأت دولت است و نامه‌ای که در این مورد با امضای معاون اجرایی رئیس جمهور نوشته شده را قبول ندارد.

این عضو انجمن سیمان با بیان اینکه قیمت تمام شده تولید هر تن سیمان با مازوت ۳۰۰ تومانی معادل ۲۰۸ هزار تومان است،‌ گفت: این قیمت تمام شده برای کارخانه‌های برخوردار از مازوت ۱۱۳ تومانی، کمتر از ۱۰۰ هزار تومان است.

وی در ادامه با اشاره به رقابت منفی شرکت‌های ایرانی در بازارهای صادراتی سیمان، گفت: برخی شرکت‌های ایرانی محصول خود را در بازارهای صادراتی منطقه ۵۰ درصد پایین‌تر از قیمت تعیین شده توسط انجمن سیمان عرضه می‌کنند که باعث زیان شرکت‌های دیگر شده است.

بهجت اظهار داشت: در حال حاضر قیمت سیمان در بازارهای صادراتی از قیمت کود حیوانی نیز کمتر است.

وی همچنین با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای برخی بهره‌برداران معادن مورد استفاده کارخانه‌های سیمان، گفت: برخی افراد محلی نسبت به تصرف زمین‌های اطراف این ذخایر معدنی اقدام کرده‌اند و آن را به زمین‌های کشاورزی تبدیل کرده‌اند که با وجود صدور برخی مجوزها برای انجام عملیات اکتشاف معدن، این افراد مانع از صدور مجوز بهره‌برداری برای معدنکاران و کارخانه‌های سیمان شده‌اند.

به گفته بهجت، این معارضین درخواست‌هایی برای دریافت پول از معدنکاران دارند در حالی که زمین‌های اطراف معدن متعلق به دولت است و نباید پولی بابت آن به این افراد پرداخت شود.

 

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin