مدیرعامل یک هلدینگ قندی: سهامداران برای خرید قندی ها بر مبنای اطلاعات کدال تصمیم گیری کنند

nokhbegan-start
20, 2223, 
مدیرعامل یک هلدینگ قندی: سهامداران برای خرید قندی ها بر مبنای اطلاعات کدال تصمیم گیری کنندReviewed by کارشناس on Oct 4Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مدیرعامل یک هلدینگ قندی: سهامداران برای خرید قندی ها بر مبنای اطلاعات کدال تصمیم گیری کنند

مدیرعامل هلدینگ قندی توسعه صنایع بهشهر در گفتگو با رادیو سهام:

سهام‌داران بر مبنای اطلاعات کدال تصمیم‌گیری کنند / سفته‌بازی؛ عامل بتا منفی شدن سهام قندی‌ها

 

محسن بازار نوی، عضو هیئت‌مدیره شرکت صادراتی زرین و سهامدار عمده شرکت‌های شکر شاهرود و قند نیشابور در گفت‌وگو با رادیو سهام معتقد است وقتی پولی در بازار سرگردان است، به سمت سهامی گرایش پیدا می‌کند که از سرمایه پایینی برخوردار است، درنتیجه با توجه به یکسری برآوردهای اساسی که انجام می‌دهند، پیش‌بینی می‌کنند که سود و زیان این شرکت ممکن است که با تولید شکر سفید و افزایش قیمت‌ها توسط دولت، تغییر یابد، بنابراین به سمت خرید سهام کارخانه‌های قند و شکر گرایش پیدا می‌کنند.

مشروح گفت‌وگوی رادیو سهام با مدیرعامل هلدینگ قندی توسعه صنایع بهشهر و سهامدار عمده شرکت‌های شکر شاهرود و قند نیشابور را در زیر دنبال کنید:

۱- چرا قیمت سهم‌های قندی باوجود زیان‌ده بودن، رشد کردند و‌ آیا رشد ۱۰۰ الی ۱۵۰ درصدی طی یک ماه برای برخی از نمادهای این صنعت عادی بوده است؟

معمولاً وقتی بازار سهام منفی می‌شود و ریسک سیستماتیک بالا می‌رود، برخی از سهام‌داران و سفته‌بازان هستند که به سراغ سهم‌هایی می‌روند که از سرمایه کمی برخوردارند و خرید سهم آن‌ها، هزینه مبنا را به‌سرعت پر می‌کند؛ شرکت قند نیشابور و شرکت شکر شاهرود و سایر شرکت‌هایی ازاین‌دست، دارای سرمایه‌ای بالغ‌بر ۲۰ میلیارد تومان هستند و با ۳۰۰ هزار سهم می‌توانند حجم‌مبنا را پر و افزایش روزانه را گین بگیرند. اگر ازنظر اساسی به این سهام نگاه کنیم، این سهام در کلان ارزشمند است، اما افرادی که در کوتاه‌مدت بر روی این سهام کار می‌کنند، وضعیت به این صورت درمی‌آید.

در حال حاضر به دلیل اینکه دولت اجازه واردات شکر خام را در سال جاری صادر نکرد و صرفاً به‌صورت محدود اقدام به واردات شکر کرده است، اگر در سال آینده هم به همین صورت پیش برود، eps آن‌ها بسیار پایین می‌آید. درنتیجه یک عده به سراغ سهم‌هایی ازاین‌دست آمدند که حجم‌مبنای آن پایین است. ضمن اینکه در حال حاضر مهرماه فصل برداشت شکر سفید و چغندرقند است. معمولاً در فصل برداشت با توجه به یکسری برآوردهای اساسی که صورت می‌گیرد، پیش‌بینی می‌کنند که سود و زیان این شرکت ممکن است که با تولید شکر سفید و افزایش قیمت‌ها توسط دولت، تغییر یابد و درنتیجه به سمت خرید سهام کارخانه‌های قند و شکر گرایش پیدا می‌کنند.

۲- چرا برخی از این شرکت‌ها که صف خرید داشتند و قیمتشان نیز صعودی بود، به‌صورت ناگهانی با صف فروش مواجه شدند؟

یک روز بنده نگاه کردم که ۷ میلیون از سهم شرکت ما را صف کرده‌اند، فردای آن روز بنده ۷ میلیون را عرضه کرده‌ام و بعدازآن، از قسمت امور سهام، ریز خریدوفروش سهام امروز را درخواست کردم. با مشاهده لیست خریدوفروش متوجه شدم که یک نفر ۵۰۰ هزار سهم خریده و در همان زمان ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم نیز فروخته است. این مسئله نشان می‌دهد که در این خصوص سفته‌بازی صورت گرفته است.

۳- یعنی دلیل بتا منفی بودن این سهم‌ها همین مسئله است؟

بله، وقتی‌که پول در بازار سرگردان است، به سمت سهامی گرایش پیدا می‌کند که از سرمایه پایینی برخوردار است و حجم‌مبنایش را می‌تواند به‌راحتی پر کند. دراین‌بین برخی از افراد هم هستند که به‌صورت اساسی و فاندامنتالی برآوردهایی می‌کنند که به‌طور مثال کارخانه x اگر امسال به‌اندازه y مقدار چغندر بگیرد، در این صورت می‌تواند فلان مقدار هم شکر تولید کند، از سوی دیگر دولت هم اگر قیمت خرید شکر از ۲۳۰۰ تومان به ۲۵۰۰ تومان افزایش دهد، می‌توانند با خریدن سهامشان سود کنند. اما نمی‌دانند که این کارخانه‌های به دلیل وجود مشکلات شدید نقدینگی، تسهیلات ریالی‌شان بالا رفته و بر مبنای این افزایش تسهیلات ریالی، اگر شکر هم گران شود، تفاوت قیمت به وجودت آمده را نیز پوشش می‌دهد و تأثیر چندانی بر روی قیمت تمام‌شده و سود و زیان ناشی از تولید شکرشان ندارد.

۴- آیا افزایش قیمت شکر تأثیری بر روی سود شرکت‌ها می‌گذارد، یا به دلیل تقاضای کم، شرکت‌ها مجبور هستند که زیر قیمت مصوب محصولات خود را به فروش برسانند؟

اگر شما در کدال نگاه کنید، مشاهده می‌شود که در بودجه سال ۹۵ این شرکت‌ها قیمت شکر سفید ۲۵۰۰ تومان در نظر گرفته‌شده است؛ دولت پارسال گفت که قیمت شکر سفید ۲۳۰۰ تومان باشد و ۲۰۰ تومان هم به شما یارانه پرداخت می‌کنم که شما باقیمت ۲۱۰۰ تومان قیمت را تمام کنید. اما ما در حدود شش ماه از سال مالی که گذشت، شکر را ۱۹۵۰ تا ۲۰۰۰ تومان به فروش می‌رساندیم، که زیر قیمت مصوب بود. چراکه ما زمانی قیمت را می‌توانیم افزایش دهیم که تقاضا بالا باشد، اما در حال حاضر که بازار در یک وضعیت رکودی به سر می‌برد، تقاضای شکر هم محدودشده است. خواهش بنده این است که سهام‌داران با توجه به اطلاعاتی که در کدال وجود دارد تصمیم‌گیری کنند، اما اگر بخواهند بر مبنایی خارج از کدال برنامه‌ریزی کنند، ممکن است که متضرر شوند.

۵- اکثر کارخانه‌های قندی زیان‌ده هستند، احتمال اینکه روند زیان‌ده بودن به سودآوری تبدیل شود، چقدر است؟

کارخانه‌هایی که کاربری دوگانه دارند، صد روز در سال را بر پایه چغندر فعالیت می‌کنند، بعدازآن را بر پایه شکر خام است. شما اگر به روند فعالیت این کارخانه‌ها نگاه کنید مشاهده می‌کنید که بیشترین سود این مراکز از طریق همین شکر خام حاصل می‌شود، بنابراین یا باید ما به‌عنوان سهام‌دار عمده کارخانه‌ها بتوانیم شکر خام وارد کنیم، یا این میزانی که دولت وارد می‌کند را طی یک فرآیندی بین کارخانه‌های مختلف تقسیم کند تا این‌ها بتوانند از طریق شکر خام فعالیت‌های خود را پیش ببرند. تنها در این صورت می‌توان از روند زیان‌ده بودن این کارخانه‌ها کم کرد.

۶- آیا یارانه ۲۰۰ تومانی توسط دولت پرداخت می‌شود یا خیر؟

یارانه ۲۰۰ تومانی در سال مالی گذشته در درآمد همه شرکت‌ها دیده‌شده، اما متأسفانه دولت هیچ‌گونه پرداختی تاکنون نداشته است و فقط سهمیه واردات شکر خام که به شرکت‌ها داد را جایگزین آن کرده است؛ واردکننده‌ها باید مبلغ ۲۰۰ تومان، مازاد بر تعرفه به دولت پرداخت کنند. در همین خصوص دولت به تولیدکننده‌ها این اجازه را داد که بدون پرداخت آن ۲۰۰ تومان، شکر خام خود را وارد کنند.

۷- دورنمای صنعت قند و شکر کشور به دلیل خشک‌سالی‌های اخیر به خطر افتاده و از سوی دیگر به دلیل اینکه سبک زندگی خانواده‌ها به سمتی می‌رود که کمتر از قند و شکر استفاده کنند، آینده این صنعت را در کشور چگونه ارزیابی می‌کنید؟

البته گفتنی است که به‌غیراز مصارف خانگی، ما مصارف صنعتی متعددی نظیر شکلات‌سازی و بستنی‌سازی و صنایعی ازاین‌دست داریم که نیازمند استفاده این محصولات هستند. همان‌طور که مطلع هستید، مصرف سالیانه قند و شکر در کشور رقمی بالغ ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن است و از این میزان ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید داخل و نزدیک به ۱ میلیون تن هم از طریق واردات تأمین می‌شود. در حال حاضر که هزینه‌ها و قیمت تمام‌شده کالا گران‌تر شده، مردم سعی می‌کنند که مصرف خود را کاهش دهند. به همین دلیل طبق آمار ۱۰ درصد از مصرف عمومی کشور کاهش پیداکرده است. اما به عقیده بنده کشاورزی که به فعالیت در شرایط فعلی عادت کرده است، میزان تولید کشور در همین میزان ۱ میلیون تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن باقی می‌ماند؛ اگر کشاورزان بتوانند که این میزان را تا حدودی تغییر دهند و کارخانه‌ها هم بتوانند با حفظ شرایط فعالیت خود را پیش ببرند، می‌توانند سالیانه سود منطقی را از این مسیر کسب کنند. البته کارخانه‌ها برای اینکه بتوانند حاشیه سود تمام‌شده بیشتری را کسب کنند، باید در مسیر بهره‌وری گام بردارند و قیمت تمام‌شده خود را کاهش دهند.

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی ۹۰ نفر از بزرگان بورس از آینده بازار
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin