ناتوانی نفت برای تثبیت در بالای ۴۵ دلار

nokhbegan-start
2224, 
ناتوانی نفت برای تثبیت در بالای 45 دلارReviewed by کارشناس on Oct 4Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

عوامل بنیادی بازار نفت، توان تثبیت قیمت‌ها در بالای مرز ۴۵ دلار را گرفته به‌طوری که بشکه‌های ناتوانی نفت برای تثبیت در بالای 45 دلار نفت خام در هفته‌های اخیر در محدوده ۴۰ تا ۴۵ دلار معامله شده‌ و اگر در مقطعی نیز بشکه‌های نفت، قیمت ۴۶ و ۴۷ دلار را لمس کرده‌، گذرا بوده و به‌سرعت به زیر ۴۵ دلار بازگشته‌ است.

عواملی مانند کاهش رشد اقتصادی چین و به تبع آن کاهش تقاضای این کشور به نفت خام، عرضه نفت مازاد حدود دو میلیون بشکه ای توسط اعضای اوپک، افزایش تولید غیراوپک و افزایش ذخیره سازی نفت خام در آمریکا، مانع رشد قیمت نفت خام و عبور از مرز ۴۵ و ۵۰ دلار شده اند. از سوی دیگر، کاهش تعداد سکوهای حفاری آمریکا، کاهش تولیدکنندگان شیل های نفتی و آب های عمیق نیز جلوی افت بیش از حد قیمت ها و سقوط به زیر بشکه ای ۴۰ دلار را نیز گرفته است. بر این اساس در هفته های اخیر، قیمت ها در محدوده ۴۰ تا ۴۵ دلار در حرکت بوده و پیش بینی می شود در کوتاه مدت نیز در همین محدوده در نوسان خواهد بود.

بررسی رفتار خریداران

بررسی رفتار خریداران و معامله گران بازار نیز نشان می دهد تحلیلگران تکنیکال با آگاهی از این دامنه قیمتی، بازار را در همین محدوده کنترل کرده اند، به طوری که با عبور قیمت ها از مرز ۴۵ دلار، تقاضا کاهش یافته و به زیر ۴۵ دلار بازمی گردد. همچنین با نزدیک شدن قیمت به مرز ۴۰ دلار تقاضا افزایش یافته و قیمت ها چند دلار بالا می رود.

نگاهی کوتاه به قیمت ها در بازار جهانی نفت نشان می دهد قیمت ها همچنان تمایل دارند که در همین محدوده حرکت کنند. قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته منتهی به ۱۸ سپتامبر با یک دلار و ٨ سنت کاهش به ۴۴ دلار و ٢٠ سنت برای هر بشکه رسید.

قیمت نفت خامهای دوبی و عمان نیز با یک دلار و ۶۴ سنت و یک دلار و ۴۶ سنت کاهش به ترتیب به ۴۴ دلار و ۵١ سنت و ۴۴ دلار و ٧٧ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت خام دبلیو تی آی نیز در هفته منتهی به ١٨ سپتامبر با ٢۵سنت کاهش، ۴۵ دلار ۵٣ سنت برای هر بشکه معامله شد. قیمت نفت برنت نیز با ۵٠ سنت کاهش به ۴٧ دلار و ١۶ سنت برای هر بشکه افت کرد.

قیمت نفت خام ایران نیز شرایط مشابهی را تجربه می کند به گونه ای که در هفته مورد بررسی، قیمت نفت سنگین ایران با یک دلار و ٣٨ سنت کاهش به ۴٣ دلار و ۴٧ سنت برای هر بشکه رسید. همچنین قیمت نفت سبک ایران در هفته منتهی به ١٨ سپتامبر یک دلار و ١٨ سنت برای هر بشکه افت کرد و به ۴۵ دلار و ٢۶ سنت کاهش یافت.

تاثیر تغییرات فصلی

نفت برنت، تنها استثنایی است که در قیمتی بالاتر از سقف ۴۵ دلار معامله می شود که البته فاقد توان برای نزدیک شدن به ۵۰ دلار است و معمولا پس از چند روز دوباره به پیرامون ۴۵ دلار بازمی گردد.

در این میان، پایان یافتن فصل تابستان و فرارسیدن روزهای سرد سال باعث امیدواری تولید و صادرکنندگان نفت شده است که شاید قیمت ها افزایش قابل توجهی پیدا کند به طوری که برخی کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده اند قیمت نفت در زمستان به بشکه ای۸۰ دلار خواهد رسید.

اما بررسی تحولات بازار نفت در ماه های اخیر نشان می دهد موانعی سرسخت در مقابل افزایش قیمت ها وجود دارد که مانع این افزایش خواهد شد. پافشاری عربستان و برخی تولیدکنندگان برای افزایش تولید و تاکید روسیه برای رکورد شکنی در صادرات، عواملی است که امیدها برای افزایش قیمت ها در زمستان را بر باد می دهد.

رکورد تولید روسیه

روسیه که از بزرگ ترین تولید کنندگان نفت جهان به شمار می رود و در اوپک عضویت ندارد، با تولید روزانه بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت خام سهم قابل توجهی از عرضه نفت مازاد در بازارجهانی را به خود اختصاص داده است. این کشور، حتی با وجود کاهش شدید قیمت ها و ضرر چند ده میلیارد دلاری برای حفظ جایگاه خود در بازار، حاضر به کاهش تولید نشد.

گزارش ها نیز حاکی از این بوده که میزان تولید این کشور، به بالاترین میزان خود در دوران بعد از فروپاشی شوروی سابق رسیده است.

در واقع، شرایط بازار به گونه ای است که به هر میزان که مصرف کنندگان به نفت نیاز داشته باشند، به همان میزان نفت در بازار عرضه شده و کمبودی مشاهده نمی شود. حتی مازاد عرضه به گونه ای است که مصرف کنندگان، قدرت چانه زنی زیادی نیز پیدا کرده و تخفیف های خوبی را نیز از صادرکنندگان دریافت می کنند. بنابراین در کوتاه مدت و در روزهای آینده، چشم انداز مثبتی برای عبور تثبیت قیمت نفت در ورای ۴۵ دلار و عبور از مرز ۵۰ دلار مشاهده نمی شود.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin