دامپینگ سیمانی ها در بازارهای صادراتی

nokhbegan-start
2067, 
دامپینگ سیمانی ها در بازارهای صادراتیReviewed by کارشناس on Oct 4Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

 عضو انجمن تولیدکنندگان سیمان از قیمت شکنی برخی تولیدکنندگان سیمان در بازارهایدامپینگ سیمانی ها در بازارهای صادراتی خارجی خبرداد و گفت: به دلیل توقف ساخت و ساز در ایران، تولیدکنندگان سیمان را به نصف قیمت در بازارهای خارجی می‌فروشند.

 

به گزارش رادیوسهام به نقل از خبرگزاری مهر، محمدرضا بهجت در نشست خبری گفت: بسیاری از کارخانجات سیمانی کشور به دلیل عدم انجام امور زیربنایی کاهش تولید داشته اند و بنابراین برخی رقابت‌های منفی در بازار شکل گرفته، این در حالی است که تولیدکنندگان به دلیل عدم انجام ساخت و ساز در بازار ایران، محصولات تولیدی خود را به قزاقستان، روسیه، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان صادر کرده و متاسفانه در این بازارها، قیمت شکنی می کنند.

عضو انجمن تولیدکنندگان سیمان افزود: بر این اساس، تولیدکنندگانی که با تکنولوژی قدیمی تولید می‌کنند و وام‌های ارزی نداشته و هزینه‌های سرباری نسبت به تولیدکنندگان جدید دارند، تولیدات خود را با قیمت‌های پایینی در بازار عرضه می کنند و بنابراین قدرت رقابت را از سایر تولیدکنندگان گرفته‌اند؛ بدین ترتیب سیمان تولیدی ایران، ارزان و مفت به کشورهایی همچون قزاقستان صادر می شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون قیمت کود حیوانی در بازار کمتر از سیمان است و برخی خارج از تعرفه مصوب انجمن تولیدکنندگان سیمان، اقدام به فروش تولیدات خود می‌کنند، این در حالی است که در گذشته دولت نرخ‌گذاری سیمان را انجام می داد اما اکنون انجمن راسا نسبت به قیمت‌گذاری اقدام می کند ولی برخی‌ها با ۵۰ درصد قیمت مصوب، اقدام به عرضه محصولاتشان در بازارهای خارجی می کنند. البته عامل اصلی این کار را باید گردش مالی دانست و اگر این کارخانجات تولید خود را متوقف کنند، آنگاه هزینه راه اندازی مجدد کوره بسیار بالا خواهد بود.

بهجت در بخش دیگری از سخنانش به نامه نگاری معاون اجرایی رئیس جمهور با دبیر هیات دولت برای استفاده کارخانه‌های مازوت سوز از نفت کوره با قیمتی معادل نرخ گاز مصرفی در بخش صنعت و معدن سخن گفت و اظهارداشت: سیمان لارستان، خاش و زابل که دسترسی به گاز ندارند، مشمول این مصوبه شده اند اما سیمان کیاسر از این امر مستثنی شده که البته هم اکنون به تعطیلی این کارخانه نیز انجامیده است. برهمین اساس، اگرچه نامه نگاری هم از سوی معاون اجرایی رئیس جمهور انجام شده اما وزارت نفت حاضر به عمل به تعهدات خود نیست.

وی اظهار داشت: هم اکنون کارخانه هایی که مشمول مصوبه دولت هستند، نفت کوره را به قیمت ۱۱۳ تومان خریداری می کنند در حالی که کارخانه هایی که مشمول این مصوبه نیستند، نفت کوره را به قیمت ۳۰۰ تومان خریداری می کنند؛ بنابراین نرخ تمام شده تولیدات آنها بسیار بالا است و به همین منظور، معاونت اجرایی رئیس جمهور نامه نگاری‌هایی صورت داده تا این نرخ یکسان شود. البته وزارت نفت این نامه نگاری را قبول ندارد و معتقد است که باید مصوبه هیات دولت را داشته باشد.

عضو انجمن تولیدکنندگان سیمان خاطرنشان کرد: این انجمن به صورت دوره ای فهرست کارخانه هایی را که باید مشمول این چنین مصوباتی شوند را اعلام می کند اما تاکنون این اعلام صورت نگرفته است و کار از سوی هیات دولت پیگیری می شود. در عین حال، باید توجه داشت که اگر کوره به دلیل تعطیلی کارخانجات سیمان خاموش شود، روزانه ۲۰۰ میلیون تومان ضرر و زیان حاصل می شود، ضمن اینکه ۱۰ میلیارد تومان، هزینه گرم کردن و آجرچینی مجدد کوره است

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin