تحلیل لیلاز از تک نرخی شدن نرخ ارز

nokhbegan-start
2067, 2223, 
تحلیل لیلاز از تک نرخی شدن نرخ ارزReviewed by کارشناس on Oct 5Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

یک تحلیلگر اقتصادی با اشاره به تعیین نرخ ۳۱۰۰ تومانی دلار در بودجه ۹۵ گفت: مطمئناتحلیل لیلاز از تک نرخی شدن نرخ ارز قیمت دلار روی ۳۱۰۰ تومان تک نرخی نخواهد شد و اگر هم شد برای کل سال ثابت و پایدار نخواهد بود.

 

به گزارش رادیوسهام به نقل از ایرنا،سعید لیلاز با تاکید بر اینکه ما نباید منابع ارزی را فدای پایین نگاه داشتن قیمت ارز بلکه باید منابع ارزی را فدای ثبات قیمت ارز کنیم، افزود: ثبات یا تثبیت یا پیش بینی پذیر شدن قیمت ارز با پایین آمدن نرخ، دو مقوله متفاوت است.تردیدی نیست که ممکن است تحت شرایط فعلی و بدون اینکه دولت ناگزیر شود؛ ارز گرانبهای خود را برای پایین نگه داشتن قیمت دلار به بازار تزریق کند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: چون یک طرف مساله این است که ورودی ارز کاهش پیدا کرده و طرف دیگر آن است که ما همچنان سالی ۲۰ تا ۲۲ درصد رشد نقدینگی داریم یعنی سالی ۲۰ تا ۲۲ درصد رشد تقاضای ارز در ایران داریم.در نتیجه تا زمانی که نتوانیم نرخ تورم ناشی از این افزایش نرخ رشد نقدینگی را کنترل کنیم، صلاح نیست قیمت ارز را پایین نگه داریم چرا که این موضوع هم عملی و هم صلاح نیست.
این کارشناس اقتصادی افزود: عملی نیست به خاطر اینکه فشار بازار فاصله ارز تک نرخی دولتی با غیردولتی را دوباره برقرار می کند و صلاح نیست چرا که هر مقدار دولت ارز گرانبهای خود را به دلار ارزان بدهد، در واقع به تولید داخل ضربه زده چون تولید داخل سالی ۱۵ درصد تورم دارد.
وی تاکید کرد: با ادامه این روند همان اشتباه و تناقضی پیش خواهد آمد که در دوره دولت دهم پیش آمد؛ یعنی تولید داخل سالی ۲۰ درصد گران می شد و دلار ثابت بود و یکباره چشم باز کردیم و دیدیم که در سال ۱۳۹۰، به دلیل سیاست های غلط دولت حدود ۱۰۰ میلیارد دلار و کالا و خدمات وارد ایران شده است.
لیلاز ادامه داد: بنابراین در شرایطی که ورودی ارز ما با کاهش همراه شده؛ تثبیت نرخ ارز فقط در شرایطی ممکن و به صلاح است که دولت موفق شود نرخ تورم را کنترل کند و تردید دارم با دلار ۳۱۰۰ تومان دولت بتواند در سال ۱۳۹۵ قیمت ارز را با نرخ های فعلی نفت تثبیت کند و نرخ ارز را روی ۳۱۰۰ تومان نگه دارد.
وی افزود: به نظر می رسذ ۳۱۰۰ تومان دوباره ارز دولتی است و ما یک ارز غیردولتی خواهیم داشت مگر آنکه تصور کنیم این نیز مانند قیمت سال ۱۳۹۴ باشد که نرخ دلار را ۲۸۵۰ تومان اعلام کردند اما درعین حال مجلس به دولت اختیار داد که در چارچوب بازار حرکت کند و به همین دلیل متوسط قیمت امسال دلار در دولت بیش از ۲۸۵۰ تومان است.
این تحلیلگر اقتصادی، تاکید کرد: تا وقتی که رشد نقدینگی در بازار بالاست و تا وقتی که عرضه دلار در حال کاهش است، بازار کشش دارد و به خاطر همین کشش نرخ دلار به ۳۵۰۰ تومان رسید؛ بنابراین دولت نباید افزایش قیمت ارز را با سرکوب های مصنوعی پایین بیاورد بلکه باید عرضه ارز را از طریق افزایش صادرات غیرنفتی، پتروشیمی و درآمدهای نفتی بالا ببریم و تقاضای ارز را از طریق افزایش قیمت و تعرفه ها، پایین نگه داریم و اگر با این دو سیاست بتوانیم تعادل جدی برقرار کنیم، حتما قیمت تک نرخی خواهد شد و غیر از این ممکن نیست.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin