پیش بینی رشد شدید قیمت مسکن

nokhbegan-start
2224, 
پیش بینی رشد شدید قیمت مسکنReviewed by کارشناس on Oct 5Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

یک کارشناس مسکن گفت: انتظار تکان شدید قیمت مسکن دور از ذهن است، لذا توجیهی برای پیش بینی رشد شدید قیمت مسکن احتکار در این بخش وجود ندارد.

 

به گزارش رادیوسهام به نقل از ایسنا، سلمان خادم المله اظهار داشت: تصور این که سال آینده جهش قابل ملاحظه‌ای در قیمت مسکن ایجاد شود بعید است. درست است که تحرک ناچیزی را در معاملات مسکن بخصوص مسکن‌های متراژ پایین در نقاط قابل دسترس به شهرهای بزرگ می‌بینیم اما با قیمت‌های فعلی مسکن هم توان تقاضای مصرفی جامعه به قیمت املاک مسکونی نمی‌رسد. لذا بعید است قیمت مسکن تکان چندان شدیدی داشته باشد.

وی با اشاره به خبرهایی مبنی بر این‌که برخی افراد حقیقی یا موسسات مالی و اعتباری شروع به خرید مسکن برای دوران رونق کرده‌اند که از آن به عنوان «مسکن خواری» یاد می‌شود، گفت: بحث احتکار مسکن را به صورت عینی ندیده‌ام اما در صورت وقوع این امر باید با استفاده از آیتم‌هایی همچون مالیات بر خانه‌های خالی جلوی آن گرفته شود.
این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: ممکن است سال آینده با افزایش ناچیزی در معاملات بخش مسکن مواجه شویم یا شاهد تورم ۱۵ درصدی برابر با تورم اقتصاد در بخش مسکن باشیم اما جهش قیمت نخواهیم داشت؛ چرا که تقاضای موثری در این بازار دیده نمی‌شود.
خادم المله، ایجاد تقاضای موثر را منوط به افزایش توان خرید متقاضیان دانست و گفت: بالا بردن سقف وام‌ها می‌تواند منجر به تحریک تقاضا شود. سال آینده سررسید وام بانکی کسانی که برای صندوق پس‌انداز یکم ثبت نام کرده‌اند فرا می‌رسد که البته استقبال چندانی از این تسهیلات نشده که بتواند به افزایش تقاضا و افزایش قیمت مسکن منجر شود.
به گفه وی اگر دولت سقف وام را بالا ببرد یا مدت زمان بازپرداخت را طولانی‌تر کند ممکن است رونق در بخش معاملات ایجاد شود اما در شرایط فعلی که بانک‌ها منابع کافی ندارند و دولت سیاست‌های انقباضی را در پیش گرفته بعید است که این وام‌ها افزایش یابند.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin