گفتگوی رادیوسهام با رئیس کانون انبوه سازان در خصوص آینده مسکن و انبوه سازان بورسی

nokhbegan-start
20, 2223, 
گفتگوی رادیوسهام با رئیس کانون انبوه سازان در خصوص آینده مسکن و انبوه سازان بورسیReviewed by کارشناس on Oct 10Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

ایرج رهبر در گفتگو با رادیو سهام در خصوص وضعیت فعلی بخش مسکن، با اشاره به اینکه دوره زمانی رکود بخش مسکنگفتگوی رادیوسهام با رئیس کانون انبوه سازان در خصوص آینده مسکن و انبوه سازان بورسی به اتمام رسیده است، بر این باور است که دو عامل پایین بودن قدرت خرید مردم و سیاست‌های نامشخص دولت در بخش مسکن باعث می‌شود که مسکن در رکود باقی بماند.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان با هشدار نسبت به باقی ماندن بخش مسکن در رکود، معتقد است که اگر چاره‌ای برای این مسئله اندیشیده نشود، با موج مخرب انباشت تقاضا روبرو خواهیم شد.

مشروح گفتگوی رادیو سهام با ایرج رهبر را در زیر دنبال کنید:

۱- وضعیت مسکن چه زمان بهبود پیدا می‌کند و این صنعت چه زمان از رکود خارج می‌شود؟

رکود در بازار مسکن به عوامل زیادی بستگی دارد، که سه شاخص را می‌توان برای خروج از این وضعیت برشمرد؛ اولین شاخص این است در مقطعی فعلی رکود، زمانی است که از حد متعارف خودش گذشته است، یعنی زمان رکود که هر ۵ سال یک‌بار داشتیم، در حال حاضر از حد متعارف خود گذشته و این مسئله می‌تواند نشانه فرارسیدن دوره خروج از رکود باشد. اما دو عامل دیگر هم در این خصوص وجود دارد که علاوه بر شاخص اول، وضعیت مبهمی را در خصوص مشخص شدن زمان خروج از رکود پیش روی ما می‌گذارد.

یکی از این دو عامل، قدرت خرید مردم است، که هیچ نشانه‌ای مبنی بر این نیست که قدرت خرید مردم بالا رفته باشد که بتوانند وارد معاملات شده و مسکن هم بتواند از حالت رکود خارج شود. عامل دوم برنامه‌‌هایی است که دولت در این خصوص دارد، درواقع می‌توان گفت که برنامه‌های دولت به‌هیچ‌عنوان در بخش مسکن شفاف نبوده و نمی‌توان دورنمای روشنی را از بهبود وضعیت مسکن در کشور نشان دهد. این دو عامل بازدارنده است و در جهت منفی مسیر خروج از رکود گام برمی‌دارد.

۲- برخی از کارشناسان معتقدند که دولت میل چندانی به خروج بخش مسکن از رکود ندارد، چراکه معتقدند با خارج شدن مسکن از رکود، شاهد جهش ناگهانی قیمت‌ها هستیم و دولت مایل به این مسئله نیست، نظر شما درباره این تحلیل چیست؟

این مسئله صحت ندارد، چراکه اگر زمان رکود طولانی شود، خطرناک است؛ همانند فنری که با فشار قصد جمع‌کردن آن را داشته باشیم، در بخش مسکن هم دچار انباشت تقاضا خواهیم شد. نیاز به هیچ صورت امکان قطع شدن ندارد و روزبه‌روز افزایش پیدا خواهد کرد، به این معنی که ما هرساله شاهد رشد جمعیت و ازدواج‌هایی که انجام می‌شود، هستیم. همه این موارد نشانه افزایش و انباشت نیاز است و اگر ما نتوانیم نیاز و تقاضا را پوشش دهیم، آن زمان است که شاهد جهش خواهیم بود و نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم.

اگر ما به‌تدریج بتوانیم وضعیت را از حالت رکودی خارج کنیم و نگذاریم که انباشت تقاضا به وجود بیاید، باید نگاهی هم به عرضه داشته باشیم تا پشتوانه تولید قطع نشود. متأسفانه در حالت رکود، به‌صورت خودکار روند تولید متوقف می‌شود، چراکه سرمایه‌های هزینه شده در ساخت، بازنگشته و قفل‌شده است. به همین دلیل هم هست که ما شاهد کاهش صدور پروانه ساخت هستیم. بنابراین و با تجمیع تمام این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که دولت نمی‌تواند چنین تفکری در ذهن داشته باشد.

۳- رکود سال‌های اخیر سبب شده که وضعیت شرکت‌های ساختمانی در بورس با مشکل مواجه شود و بسیاری بر این باورند که نمادهای صنایع وابسته به این بخش تعدیل منفی خواهند داشت، نظر شما در این خصوص چیست؟

شرکت‌های ساختمانی باید چیزی در چنته داشته باشند که عرضه کنند. این شرکت‌ها به دلیل اینکه پیمانکاری هستند، اگر نتوانند به دلیل رکود در ساخت‌وساز فعالیت کنند، هیچ کالا و سرمایه‌ای ندارند که بخواهند در بورس عرضه کنند، لذا وضعیتشان در بورس با مشکل مواجه خواهد شد. اما در طرف دیگر ماجرا شرکت‌ها و صنایع وابسته به صنعت ساختمان همانند فولاد، کاشی، سرامیک و سیمان طی سال‌هایی که بخش ساختمانی در رکود رفته، با مشکلات متعددی همچون انباشت انبارها، کاهش و توقف تولید مواجه هستند و حتی برخی از این صنایع با ظرفیت ۲۰ تا ۳۰ خود مشغول فعالیت هستند که این مسئله به‌شدت نگران‌کننده است.

۴- بحث وام ساخت مسکن تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به کجا کشید؟

مسئولین درصدد هستند که این وام را از طرق مختلف تأمین کنند؛ یکی آنکه همان وام ۸۰ میلیون تومانی که مطرح‌شده بود را به همراه ۲۰ میلیون تومان دیگر در اختیار سازندگان قرار دهند. یکی دیگر از استراتژی‌هایی که در این خصوص وجود دارد این است که بانک مرکزی ۱۰۰ میلیون را به‌صورت مجزا در اختیار سازندگانی قرار دهد که در دوران مشارکت، بخشی از آن را برگردانند، چراکه تمام این وام را نمی‌توان به خریدار منتقل کرد، بلکه تنها بخشی از آن و رقمی بالغ‌بر ۴۰ تا ۶۰ میلیون به خریدار در این میان واگذار می‌شود.

تنها از این روش است که می‌توان وام‌های ساخت و خرید را به جریان انداخت، چراکه بانک‌ها دائماً اعلام می‌کنند که منابع و نقدینگی برای تبدیل به وام ندارند و حتی همین وام‌های ۸ میلیونی که به‌وسیله سپرده قرار بود تأمین کنند را نیز به ۸۴ هزار فقره در سال محدود کرده بودند. یعنی در مقابل ۱ میلیون و ۲۰۰ تا ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی موردنیاز سالانه، تنها قادر به تأمین ۸۴ هزار فقره بودند.

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی ۹۰ نفر از بزرگان بورس از آینده بازار
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin