شرکای خود‌روساز ایران از کجا می آیند‌؟

nokhbegan-start
2224, 
شرکای خود‌روساز ایران از کجا می آیند‌؟Reviewed by کارشناس on Oct 14Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

بعد از توافق هسته ای کشورهای مختلف برای حضور در ایران اعلام آمادگی کردند.شرکای خود‌روساز ایران از کجا می آیند‌؟

 

به گزارش رادیوسهام به نقل از دنیای اقتصاد، در این بین صنعت خودروسازی ایران یکی از مکان هایی است که برای خارجی ها جذاب است و آن ها می خواهند از این بازار بکر و دست نخورده نهایت استفاده را ببرند. بر اساس این گزارش، تاکنون هیات اقتصادی کشورهای اروپایی همچون آلمان،فرانسه و ایتالیا برای مذاکره به کشورمان سفر کرده اند. همچنین ژاپنی ها نیز طی این مدت به تهران سفر کرده و به مذاکره و رایزنی پرداخته اند. این در حالی است که صحبت های ضد و نقیضی در رابطه با حضور خودرو سازان آمریکایی در بازار ایران نیز زده می شود. در ادامه نگاهی به احتمال حضور خودروسازان بنام جهانی در ایران خواهیم انداخت.

نوستالژی کادیلاک  و شورلت آمریکایی
به گزارش قانون بسیاری از ایرانی ها از خودروهایی مانند کادیلاک،شورولت،هامر و… خاطرات بسیار خوبی دارند، خودرو هایی بسیار راحت که در عین حال هرگز مرگ ندارند اما به نظر می رسد شرایط برای حضور خودروسازان آمریکایی در ایران قدری پیچیده باشد و باید در این زمینه اتفاقاتی رخ دهد تا مسیر حضور آمریکایی ها هموار شود. اگر چنین رویدادی به وقوع بپیوندد و آمریکایی ها در بازار ایران حضور پیدا کنند، آن وقت این خودرو ها مشتریان فراوانی خواهند داشت.

فرانسوی ها، داستان متفاوت دو خودرو ساز
دو خودرو ساز بزرگ فرانسه، پژو و رنو هریک داستان متفاوتی برای حضور در ایران پیش رو دارند. اول از پژو شروع می کنیم؛ این خودروساز که قبل از تحریم ها بزرگ‌ترین شریک خودروساز ایرانی بود به بهانه تشدید تحریم ها به قرارداد  همکاری خود با ایران خودرو پشت کرده  و کشورمان را ترک کرد. حالا که تحریم ها در آستانه فروپاشی قرار دارد، پژو نیز مترصد حضوردوباره در ایران است،اما در این سو هاشم یکه زارع،مدیر عامل ایران خودرو اعلام کرده است که دیگر این خودروساز به هیچ وجه با پژو همکاری نخواهد کرد. به هر صورت به نظر می رسد اگر پژو
می خواهد به بازار ایران برگردد باید به شریکی غیر از ایران خودرو فکر کند.  در مورد رنو اما این شرکت به اذعان پیمان کارگر، مدیر عامل رنو پارس به مانند دیگران از تحریم ها نترسید و در ایران ماند. اما به گفته کارشناسان با وجود اینکه رنوی  ایران را ترک نکرد، در ارائه خدمات به‌خصوص تامین قطعات ال ۹۰ ضعیف عمل کرد. حال بعد از توافق هسته ای رنو از محصول جدید خود ساندرو که در پارس خودرو تولید می شود، رونمایی کرد و قول داده است که داخلی سازی این محصول را تا پایان سال به ۴۰ درصد برساند. در مورد حضور رنو طی ایام پسا تحریم در کشورمان می توان گفت، این خودرو ساز به حضورش در ایران ادامه خواهد داد اما اینکه به عنوان شریک اصلی دو خودروساز بزرگ کشور ادامه فعالیت دهد، باید منتظر آینده بود.

آلمان ها درصدد تکرار خاطرات خوش گذشته
در مورد حضور آلمانی ها نیز می توان به این نکته اشاره کرد که به احتمال قوی در دوران جدید آن ها در ایران حضور پیدا خواهند کرد. از ایران خودرو دیزل خبر می رسد که این شرکت با بنز برای حضور در ایران و تولید خودروهای دیزلی مشغول مذاکره و گفت وگو است. همچنین در مورد فولکس واگن نیز نمایندگان این شرکت در تابستان به تهران سفر کردند و با ایران خودرو به گفت وگو نشستند. به نظر می رسد ایران خودرو بسیار راغب است با خودرو سازی مانند فولکس واگن شریک تجاری شود تا با شرکتی مانند پژو. این موضوع از دو جنبه حائز اهمیت است. اول اینکه بزرگ‌ترین خودروساز کشور قصد دارد خاطرات تلخ همکاری با پژو را از اذهان ایرانی ها پاک کند و همچنین دیگر

نمی خواهد ریسک همکاری با پژو را تحت هیچ شرایطی بپذیرد.
دوم اینکه ایران خودرو می خواهد اعتماد از دست رفته مشتریان خود را به دست آورد. مشتریانی که دوسالی می شود تمایل چندانی برای خرید خودروی داخلی ندارند. اما اگر پای خودروساز بزرگ و مشهوری مانند فولکس واگن به ایران باز شود، آن وقت نگاه مشتریان به شریک ایرانی این خودرو ساز نیز به طور حتم تغییر خواهد کرد.

ایتالیایی ها با فیات می آیند
شما اگر عشق ماشین باشید و زمانی‌که در صنعت خودروسازی نامی از سرزمین چکمه می آید، حتما نام های فراری، مازراتی و لامبورگینی به ذهن‌تان خطور می کند. تمام این خودروسازان به لوکس ساز در تمام دنیا مشهور هستند و به همین خاطر ایتالیا را به یک برند خاص در صنعت خودروسازی دنیا بدل کرده است. اما ایتالیا یک خودروساز دیگر نیز به نام فیات دارد. در حال حاضر فیات با خودروسازی کرایسلر آمریکا در هم ادغام شده و فیات کرایسلر را تشکیل داده اند. این در حالی است که ۹۰ درصد از سهام شرکت فراری نیز  در اختیار فیات کرایسلر است. اگر فیات بتواند به صنعت خودروسازی ایران وارد شود آن زمان است که مشتریان می توانند از کیفیت خودروی خود مطمئن باشند. این احتمال قوی است که فیات به مانند رنو درایران اقدام به تولید کند و شرایطی مشابه رنو که برای خود در ایران ایجاد کرده، به وجود آورد. در همین رابطه قرار است ۴۰ شرکت قطعه ساز ایتالیایی که عمدتا قطعه ساز فیات هستند، ۷ و ۸ آذر ماه در ایران حضور پیدا کنند.

ژاپنی ها با سردمداری تویوتا می آیند
ژاپن از لحاظ تعدد برند خوشنام خودروسازی در جهان شاید یک کشور کم نظیر باشد. به این نام ها توجه کنید: تویوتا، میتسوبیشی، مزدا، نیسان،لکسوس،سوبارو،هوندا،داتسون و ایسوزو.همگی

برندهای ژاپنی در دنیای ماشین ها هستند.
در حال حاضر تویوتا و میتسوبیشی حضور فعال‌تری نسبت به سایر خودروسازان ژاپنی در ایران دارند اما با برداشته شدن تحریم ها همه این خودروسازان قصد ورود گسترده به بازار ایران را دارند. در همین رابطه قرار است هیات اقتصادی ژاپن که خودروسازان این کشور نیز در آن حضور دارند به سرپرستی وزیر امور خارجه این کشور به تهران سفر کنند.

وضعیت سایر کشورها برای حضور در ایران
دوکشور آسیایی چین و کره جنوبی در ایام تحریم‌ها در بازار ایران حضور بسیار فعالی داشتند و این دوکشور سهم عمده ای از بازار  واردات خودرو را به خود اختصاص داده اند. به نظر می رسد چینی ها برای ادامه حضور خود در ایران باید کیفیت محصولات خود را ارتقا دهند و دو خودروساز کره ای، کیا و هیوندایی نیز باید با رقبای قدرتمند اروپایی و ژاپنی خود به رقابت بپردازند.

حرف آخر
در کل در مورد حضور خودروسازان جهانی در ایران  می توان گفت، این حضور به تحول در صنعت خودروسازی و قطعه سازی کشورمان خواهد انجامید و دو خودرو ساز بزرگ کشور و همچنین جامعه قطعه‌سازی باید از این فرصت به دست آمده نهایت استفاده را ببرند و خود را به دانش و تکنولوژی روز تجهیز کنند. همچنین در این صورت مشتریان نیز از حق انتخاب های بسیار متنوعی برخوردار خواهند بود و در هر صورت این حضور برای کشورمان دارای منافع استراتژیک خواهد بود.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin