کاهش سود بانکی و ذخیره قانونی بانک‌ ها

nokhbegan-start
2224, 
کاهش سود بانکی و ذخیره قانونی بانک‌ هاReviewed by کارشناس on Oct 19Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: برای کمک به خروج از رکود، نرخ کاهش سود بانکی و ذخیره قانونی بانک‌ ها سود بانکی و نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها کاهش می‌یابد.

 

 به گزارش رادیوسهام به نقل از ایسنا، محمدباقر نوبخت در جمع مدیران ارشد بانک سپه ضمن اعلام این خبر، افزود: دولت در بسته جدید اقتصادی خود با علم به اینکه بخشی از منابع نظام بانکی کشور در قالب مطالبات معوق درگیر است با انجام اقداماتی سعی می کند بانک ها را برای اجرای سیاست های پولی دولت توانمند کند.

کاهش سه درصدی نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها

نوبخت ضمن اشاره به نقش نظام بانکی در کمک به اجرای سیاست خروج از رکود همراه با کنترل تورم، در دولت تدبیر و امید، تصریح کرد: اوایل هفته آینده به همراه وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی، اجزا و تفسیر بسته جدید اقتصادی دولت جهت خروج از رکود را برای مردم و بانکها تشریح خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: براساس این بسته اقتصادی، برای تسریع در خروج از رکود اقتصادی از ابزارهای پولی و مالی استفاده خواهد شد.

سخنگوی دولت در این باره افزود: در سیاستهای پولی با کاهش نرخ سود بانکی و تقلیل سه واحد درصدی نرخ سپرده قانونی به بانک‌ها کمک خواهد شد تا بتوانند بهتر به تعهدات خود عمل کنند.

نرخ رشد اقتصادی کشور مثبت است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برای اداره بدون توافق هسته‌ای کشور هم برنامه داشتیم، تصریح کرد: دولت با بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی از جمله کنترل تورم و تغییر نرخ رشد اقتصادی از منفی ۷ به ۳ در سال گذشته، پیامی به طرفهای مذاکره کننده مبنی بر تسلیم‌ناپذیری ایران در مقابل تحریم‌ها داد.

وی ادامه داد: علی رغم رکود جهانی و کاهش منابع دولت از محل فروش نفت به خاطر پایین آمدن قیمت این محصول، آمارهای مقدماتی مرکز آمار در سه ماهه اول امسال نشان از مثبت بودن نرخ رشد اقتصادی در کشور دارد.

تصویب برجام توسط مجلس عاقلانه و سنجیده بود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، تصمیم مجلس شورای اسلامی مبنی بر تصویب برجام را یک اقدام عاقلانه، سنجیده و درست در جهت همیاری با دولت خواند و افزود: فراموش نکنیم این برجام تأیید می‌کند ایرانی که در چهار قطعنامه گذشته از حق غنی سازی منع شده بود با تصویب سازمان ملل و همه کشورهای طرف مذاکره در کنار لغو تحریم ها از حق غنی سازی برخوردار است.

نوبخت با بیان اینکه هیچ دغدغه‌ای برای اجرای این سند تاریخی نیست، اظهار داشت: شرایط مطلوبی فراروی کشورمان بوده و در حال حاضر سرمایه گذاران خارجی در رأس مقامات بلند پایه دیپلماتیک و اقتصادی به ایران سفر می کنند و آمادگی خود را برای توسعه همکاری های مشترک اعلام می کنند.

حاکمیت شرایط تحریم به کشور تا پایان امسال

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تأکید کرد: مجموعه دولت به این سرمایه‌گذاران اعلام کرده، زمانی با آنها حاضر به همکاری است که ضمن سرمایه‎‌گذاری مستقیم در کشورمان با انتقال تکنولوژی روزآمد، به ایران امکان حضور بیشتر در بازارهای جهانی بدهند.

وی با بیان اینکه ما از چند روز آینده هم قادر به اجرایی کردن برجام هستیم، گفت: اما شرایط تحریم تا اواخر امسال و اوایل سال آینده در کشور وجود خواهد داشت ما باید برای این مقطع زمانی برنامه داشته باشیم.

نوبخت به شرایط ویژه اقتصاد کشورمان اشاره کرد و افزود: تیم اقتصادی دولت برای هر لحظه اقتصادی کشور برنامه داشته و نمی‌تواند اقتصاد را به حال خود رها کند.

سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد که بسته اقتصادی جدید دولت، اقتصاد کشور را رو به جلو برده و ما شاهد رشد اقتصادی و بهبود وضعیت زندگی مردم باشیم.

وی گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تصمیم گرفت ۸ میلیارد دلار، معادل ۲۴ هزار میلیارد تومان منابع مربوط به طرح تنظیم و مهار آبهای مرزی کشور را در این بانک متمرکز کند.

نوبخت ادامه داد: تاکنون گردش مالی ۴۰۰۰ میلیارد تومان از این منابع اجرایی شده و ۲۰ هزار میلیارد تومان بقیه تا سه سال آینده از طریق بانک سپه عملیاتی خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ضمن اشاره به نقش آفرینی بانک سپه در خرید تضمینی گندم در سالهای اخیر، خاطرنشان کرد: دولت در ردیف یارانه ویژه گندم، بالغ بر ۵۰۰۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته است اما با توجه به خرید تضمین گندم در اوایل سال و عدم کفایت وصولی های دولت برای پرداخت مبالغ گندم خریداری شده، از منابع بانک‌ها از جمله بانک سپه استفاده می‌کنیم.

وی افزود: از اول سال جاری دولت اقدام به خرید تضمینی گندم به ارزش ۹۳۰۰ میلیارد تومان کرده و معادل همین رقم به طرح‌های عمرانی پرداخته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه میزان پرداختی دولت به طرح‌های عمرانی در سال جاری بیش از سال گذشته بوده است، اظهار داشت: اگر طی دو سال اخیر، دولت از خزانه مبالغ خرید تضمینی گندم را پرداخت می کرد نمی توانست درخصوص طرح های عمرانی پرداختی داشته باشد.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin