بیشترین کاهش قیمت محصولات پتروشیمی در ۶ سال گذشته

nokhbegan-start
2224, 
بیشترین کاهش قیمت محصولات پتروشیمی در ۶ سال گذشتهReviewed by کارشناس on Oct 27Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

قیمت محصولات اصلی پتروشیمی تحت تاثیر بازار جهانی انرژی، دربیشترین کاهش قیمت محصولات پتروشیمی در ۶ سال گذشته ماه سپتامبر امسال به پایین ترین سطح خود از سال ۲۰۰۹ میلادی رسید.

 

به گزارش رادیوسهام به نقل از ایرنا،  براساس داده های منتشر شده در آخرین گزارش ماهانه PGPI از سوی موسسه پلاتس، قیمت محصولات اصلی پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری آن، تحت تاثیر مشکلات بازار جهانی انرژی، در ماه سپتامبر امسال به پایین ترین سطح خود از ماه مه سال ۲۰۰۹میلادی رسید.
قیمت محصولات پتروشیمی، به طور متوسط ماهانه، با ۱۰۲ دلار کاهش در ماه اوت، به ۷۸۶ دلار برای هر تن در ماه سپتامبر رسید. این دومین ماه متوالی است که قیمت متوسط ماهانه این محصولات بیش از ۱۰۰ دلار کاهش را نشان می دهد.
PGPI سبدی معیار، متشکل از هفت محصول اصلی پتروشیمی است که توسط موسسه پلاتس، برای بررسی میزان نوسانات بهای این محصولات ارائه می شود.
موسسه پلاتس، منتشر کننده قیمت، آمار و اطلاعات بازار جهانی انرژی، محصولات پتروشیمی و فلزات است.
جیم فاستر مدیر بخش تجزیه و تحلیل بازار پتروشیمی در موسسه پلاتس، عنوان کرد: علی رغم ثبات بهای نفت خام و نفتا در ماه سپتامبر و حتی بهبود نسبی قیمت ها، هنوز شاهد روند کاهشی بهای محصولات پتروشیمی، تحت تاثیر قیمت های پایین نفت خام و نفتا هستیم.
قیمت نفت خام در ماه سپتامبر، به طور متوسط ۷۹ سنت در هر بشکه، معادل ۲ درصد، نسبت به ماه اوت افزایش یافت. قیمت متوسط نفتا در ماه سپتامبر نیز ۲ درصد افزایش نسبت به ماه اوت را نشان می دهد.
با این حال، بهای الفین ها که شدیدا متاثر از قیمت خوراک نفتا است؛ در ماه گذشته میلادی به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافت. قیمت پروپیلن در ماه سپتامبر نسبت به ماه اوت، با ۱۸۰ دلار کاهش (معادل ۲۴ درصد) به ۵۵۹ دلار در هر تن رسید. اتیلن نیز با ۱۱۴ دلار کاهش، افت ۱۳ درصدی را تجربه کرد و به ۷۶۱دلار به ازای هر تن رسید.
در میان محصولات آروماتیکی، قیمت بنزن در ماه سپتامبر، با ۸۰ دلار کاهش نسبت به ماه اوت(معادل ۱۲ درصد)، بیشترین کاهش را ثبت کرد و به ۵۸۶ دلار برای هر تن رسید.
همچنین بهای تولوئن و پاراکسیلن در ماه سپتامبر، به ترتیب با چهار و سه درصد کاهش نسبت به ماه اوت، به ۶۰۹ و ۷۶۵ دلار به ازای هر تن رسید.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin