کاهش نرخ سود بانکی راه نجات بورس و اقتصاد

nokhbegan-start
2224, 
کاهش نرخ سود بانکی راه نجات بورس و اقتصادReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 1Rating: 5.0کاهش نرخ سود بانکی راه نجات بورس و اقتصادکاهش نرخ سود بانکی راه نجات بورس و اقتصاد
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

اقتصاد ایران همچون بیماری است که در شرایط وخیمی قرار گرفته و اتخاذ کاهش نرخ سود بانکی راه نجات بورس و اقتصاد هر تصمیم بدون فکر شاید در کوتاه مدت اثر گذار باشد اما در بلند مدت اثرات مثبتی نخواهد داشت و علاوه بر این با توجه به عدم اعتماد فعالان این حوزه، بازار سرمایه نیز می تواند راه خود را پیدا کند.

به گزارش رادیوسهام به نقل اقتصاد آنلاین بازار سرمایه که نمایی از وضعیت اقتصادی کشور است در شرایط فعلی روند خنثی داشته و با انتشار اخبار مختلف در رابطه با اقتصاد، با نوسانات مثبت و منفی همراه می شود، اما این اخبار و تصمیمات از جانب دولت باید به مرحله عمل برسد تا بتوان انتظار رشد بازار سرمایه را داشت.

مدیرعامل کارگزاری کالای خاورمیانه ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: به نظر من تا زمانی که دولت برای سیاست های اقتصادی خود تصمیم جدی اتخاذ و عملی نکند، بازار بورس به روند فعلی ادامه خواهد داد، چرا که در حال حاضر مهمترین بحثی که در اقتصاد ایجاد شده عدم اعتماد مردم نسبت به تصمیمات دولت در خصوص اقتصاد می باشد.

محمد حسن کمال آبادی در ادامه افزود: اقتصاد ایران همچون بیماری است که در شرایط وخیمی قرار گرفته و اتخاذ هر تصمیم بدون فکر شاید در کوتاه مدت اثر گذار باشد اما در بلند مدت اثرات مثبتی نخواهد داشت و علاوه بر این با توجه به عدم اعتماد فعالان این حوزه، بازار سرمایه نیز می تواند راه خود را پیدا کند.

وی تأکید کرد: به نظر من یکی از مهمترین راهکارهایی که دولت برای اقتصاد و بازار سرمایه پیش رو دارد، کاهش نرخ سود بانکی و از بین بردن شکاف میان نرخ تورم و نرخ بهره بانک ها می باشد. چرا که تا زمانی که دولت ابهامات موجود در صنایع مختلف مثل پتروشیمی ها، پالایش گاهی ها و سنگ آهنی ها را رفع نکند و نرخ بهره بانک ها را کاهش ندهد، نمی توان امیدی به بهبود شرایط اقتصادی کشور داشت. چرا که با کاهش نرخ سود بانک ها، این مجموعه ها تسهیلات ارزانتری به بخش های تولیدی پرداخت خواهند کرد و با حرکت نقدینگی از بانک ها به سمت بازار سرمایه، شاهد بهبود شرایط بورس و سودآوری شرکت ها خواهیم بود.

کمال آبادی در رابطه با بسته حمایتی دولت و اثر گذاری آن بر اقتصاد گفت: این بسته و تصمیماتی که در آن مد نظر قرار گرفته هیچ تأثیری بر بازار نداشت و در صورت عملی شدن آن نیز به نظر می رسد استقبال چندان نیاز این تصمیمات مثل تسهیلات با نرخ ۱۶ درصدی خرید خودرو، صورت نخواهد پذیرفت.

وی ادامه داد: به نظر من علت اصلی این عدم استقبال، کاهش قدرت خرید تک تک افراد جامعه در طی رکود اقتصاد حاکم بر کشور می باشد علاوه بر این کالایی مثل خودرو کالای سرمایه ای نبوده و حتی باید بدون پرداخت بهره پیش فروش شود.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در رابطه با تسهیلات مسکن گفت: در حال حاضر تمام بخش های اقتصادی فدای بانک ها شده و با وجود این نرخ بالای تسهیلات بهبودی در اقتصاد کشور نخواهیم داشت، در رابطه با تسهیلات مسکن با توجه به رشد هزینه های جاری افراد، همانطور که عنوان شد قدرت خرید کاهش پیدا کرده و با توجه به نسبت قیمت مسکن به قدرت خرید، این تسهیلات نمی تواند باعث ایجاد رونق در بخش مسکن شود.

کمال آبادی در خاتمه گفت: به طور کل به نظر من تا زمانی که کاهش نرخ تسهیلات و بهره بانکی متناسب با نرخ تورم صورت نگیرد، چرخ دنده های بخش واقعی اقتصاد به حرکت نخواهد افتاد.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin