گفتگوی رادیوسهام با معاون اقتصادی سابق تیپیکو: سود قابل توجه با سرمایه گذاری در دارویی ها

nokhbegan-start
20, 2223, 
گفتگوی رادیوسهام با معاون اقتصادی سابق تیپیکو: سود قابل توجه با سرمایه گذاری در دارویی هاReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 2Rating: 5.0گفتگوی رادیوسهام با معاون اقتصادی سابق تیپیکو: سود قابل توجه با سرمایه گذاری در دارویی هاگفتگوی رادیوسهام با معاون اقتصادی سابق تیپیکو: سود قابل توجه با سرمایه گذاری در دارویی ها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

سید حسین شفیعی، معاون اقتصادی سابق تیپیکو و معاون اقتصادیگفتگوی رادیوسهام با معاون اقتصادی سابق تیپیکو: سود قابل توجه با سرمایه گذاری در دارویی ها هلدینگ نخبگان در گفت‌وگو با رادیو سهام ضمن اشاره به این مسئله که سیاست‌های دولت درزمینهٔ تولیدات دارویی داخلی بسیار حمایتگر است، عنوان می‌کند که سهام‌داران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این بخش سود قابل‌توجهی را کسب کنند، چراکه این صنایع ریسک کمی داشته و از نوسانات محدودی برخوردار هستند، بنابراین بسیار قابل‌اطمینان هستند.

وی همچنین می‌افزاید که رشد برخی از صنایع در کشور همانند لوازم‌خانگی، خودرویی، ساختمان یا پتروشیمی‌ها در گروی قدرت خرید مردم و شرایط اقتصادی کشور قرار دارد، اما دارو مسئله‌ای نیست که در گروی قدرت خرید مردم و یا حتی شرایط اقتصادی کشور قرار بگیرد، به همین دلیل هیچ‌گونه جایگزینی هم برای آن پیدا نمی‌شود، بنابراین محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری سهام‌داران هستند.

مشروح گفت‌وگوی رادیو سهام با معاون اقتصادی سابق تیپیکو را در زیر دنبال کنید:

۱- صنعت دارو از لغو تحریم‌ها چه نفعی می‌برد؟

صنایع دارویی تمام خرید‌های خود را با ارز آزاد انجام می‌دهند و به دلیل اینکه تحریم سوئیفت برقرار است، مبادلات خود را از طریق صرافی‌ها انجام می‌دهند که همین مسئله باعث خواهد شد که هزینه اضافه‌ای به آن‌ها تحمیل شود. از سوی دیگر به دلیل عدم اطمینان از آینده خریدهای عمده‌ای انجام می‌دهند، اما اگر تحریم‌ها برداشته شود، پول‌های خود را در مواد اولیه انباشت نمی‌کنند، لذا بااین‌وجود در قیمت تمام‌شده محصولاتشان اثرگذار خواهد بود.

۲- آیا لغو تحریم‌ها سبب خواهد شد که شرکت‌های دارویی، محصولات جدیدی را که تابه‌حال قادر به تولید آن نبوده‌اند را تولید کنند؟

بله، صددرصد همین‌گونه خواهد شد. متأسفانه تا به امروز تکنولوژی‌های دارویی ما یا از چین یا از کشورهای خاورمیانه بوده است، تا به امروز هم کشورهای اروپایی تکنولوژی‌های ساخت داور را به ما نمی‌دادند و واردات نیز با مشکلاتی همراه بود، چراکه واردات طبق بخشنامه‌های سازمان غذا و دارو به این صورت است که باید بعد از سه سال تکنولوژی آن را وارد کرده و خط تولید آن را در داخل کشور راه‌اندازی کنیم. بنابراین ما که از اروپا وارداتی نداشتیم، درنتیجه وارداتمان بیشتر از کشورهای دیگر بود.

اما در حال حاضر با توجه به برداشته شدن تحریم‌ها، ما افق روشنی را پیش روی واردات دارویی کشور مشاهده کرده و امیدواریم که بتوانیم داروها را از اروپا یا کشورهایی که از دانش فنی بالاتری از کشورهای آسیایی قرار دارند، انجام دهیم.

۳- آیا صنایع دارویی هم مانند صنایعی مثل خودروسازی که کشورهای غربی قصد سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها رادارند، موردتوجه سرمایه‌گذاران خارجی قرارگرفته است؟

کشورهای خارجی قصد سرمایه‌گذاری در کشور را ندارند، اما آمادگی انتقال تکنولوژی به کشور رادارند و تاکنون برخی از هیئت‌های خارجی به همین منظور تاکنون وارد کشور شده و رایزنی‌هایی را انجام داده‌اند. حتی در بخشی از این رایزنی‌ها قرار شده که ما بتوانیم بعد از برداشته شدن تحریم‌ها ماشین‌آلات ایتالیایی یا انگلیسی را وارد کنیم.

۴- آیا با لغو تحریم‌ها ممکن است که بخشی از نیاز دارویی کشور از راه واردات تأمین و همین عامل سبب شود که تولیدات داخلی انبار شوند؟

خیر به این صورت نخواهد بود. سیاست دولت از قدیم به این صورت بوده که وقتی مواد اولیه‌ای را حتی برای ساخت دارویی در داخل کشور وارد می‌کردند، باید اجازه‌ آن را صادر می‌کردند، اما در حال حاضر سیاست‌ها به این صورت شده که اگر مواد اولیه‌ای هم در داخل کشور تولید شود و قیمت تمام‌شده‌اش هم بالاتر از واردات خواهد بود، دولت به‌هیچ‌عنوان اجازه واردات آن را نمی‌دهد مگر اینکه آن تولیدکننده بگوید که قادر به پایین آوردنش نخواهد بود.

بنابراین می‌توان به جرات گفت که وزارت بهداشت و شخص آقای هاشمی از تولیدات داخلی به‌شدت حمایت می‌کنند و گفتنی است به دلیل نظارت شدیدی که سازمان غذا و دارو بر تولیدات داخلی دارد، ازنظر کیفیت هیچ فرقی با تولیدات خارجی نمی‌کنند.

۵- صنعت دارو جزو صنایعی است که وقتی سهامداران می‌خواهند بادید بلندمدت سرمایه‌گذاری کنند، وارد آن می‌شوند، دلیل اینکه این صنعت مورد اعتماد بسیاری از سهامداران است، چیست؟

رشد برخی از صنایع در کشور همانند لوازم‌خانگی، خودرویی، ساختمان یا پتروشیمی‌ها در گروی قدرت خرید مردم و شرایط اقتصادی کشور قرار دارد، اما دارو مسئله‌ای نیست که در گروی قدرت خرید مردم و یا حتی شرایط اقتصادی کشور قرار بگیرد و هیچ‌گونه جایگزینی هم برای آن پیدا نمی‌شود، چراکه خدای‌نکرده فردی دچار یک بیماری ساده یا شدید شود، به دارو نیاز پیدا خواهد کرد.

بنابراین به دلیل اینکه دارو هیچ‌گونه جایگزینی ندارد، همیشه مصرفش بالا است، مگر اینکه مصرف دارو تحت شعاع شعارهای سلامت و بهداشت قرار گیرد که مصرف آن کاهش یابد.

۶- آینده صنعت دارو را چگونه پیش‌بینی کرده و آیا سهامداران را به سرمایه‌گذاری در این صنعت تشویق می‌کنید؟

آینده صنعت دارویی کشور بسیار روشن است و سهام‌داران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این بخش سود قابل‌توجهی را کسب کنند، مخصوصاً صنایع دارویی همانند تیپیکو، بانک ملی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) که به دولت وابسته هستند، به دلیل اینکه شفاف بوده و سودهای خوبی نیز تقسیم می‌کنند، محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری هستند.

این صنایع شاید ارزش‌افزوده بالایی نداشته باشند، اما به دلیل اینکه ریسک بسیار کمی داشته و از نوسانات محدودی برخوردار هستند، بسیار قابل‌اطمینان هستند.

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی ۹۰ نفر از بزرگان بورس از آینده بازار
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin