رشد صنایع غذایی با وجود کاهش رشد صنعت در کشور

nokhbegan-start
2067, 
رشد صنایع غذایی با وجود کاهش رشد صنعت در کشورReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 4Rating: 5.0رشد صنایع غذایی با وجود کاهش رشد صنعت در کشوررشد صنایع غذایی با وجود کاهش رشد صنعت در کشور
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی معتقد است: گرچه رشد صنعترشد صنایع غذایی با وجود کاهش رشد صنعت در کشور در نیمه نخست امسال کاهشی بوده، اما صنایع غذایی در کشور کاهش رشد نداشته است.

 

به گزارش رادیوسهام به نقل از اقتصاد نیوز، کاوه زرگران، با اشاره به آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار که رشد منفی صنعت در نیمه نخست را نشان می‌دهد، اظهار کرد: به طور طبیعی رشد صنعت در بخش مواد غذایی منفی نبوده است.
وی افزود: وضعیت صنایع غذایی هر روز رو به بهبود است به گونه‌ای که سرمایه گذاران خارجی برای بازار ایران پیش‌بینی رشد کرده‌اند. در این مدت سرمایه‌گذاران از این صنعت خارج نشدند، بلکه استقبال از سرمایه‌گذاری هم صورت گرفته است.
زرگران یکی از دلایل موفق بودن صنعت غذایی در نیمه اول امسال را کاهش واردات مواد غذایی به کشور دانست و گفت: در نیمه اول امسال میزان واردات حدود ۳۴ درصد کاهش یافت و اگر این تصمیم وزارت جهاد کشاورزی نبود، در حال حاضر نیز این صنعت هم با کاهش رشد همراه می‌شد. به این دلیل که همانگونه که بانک مرکزی اعلام کرده است، مردم کشور به دلیل کاهش قدرت خرید موادغذایی کمتری خریداری کرده‌اند.
وی گفت: به طور طبیعی هنگامی که این کاهش خرید دربازار اثرگذار است، در صنایع تولیدی نیز مشهود خواهد داشت.
به گفته زرگران، یکی از تصمیمات اتخاذ شده دربخش واردات که به فعال شدن برخی کارخانه‌ها شده است، ورود دانه سویا به جای روغن و کنجاله سویا بود که این امر باعث شد کارخانجات فعال شودند و محصولات روغن و کنجاله نیز در بازار به مصرف برسد.
دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی با اشاره به کاهش واردات مواد غذایی به کشور گفت: در زمینه واردات، ۸۰ درصد کاهش چهاردرصدی واردات کل کشور به واردات کنجاله سویا مربوط است که در این میان نیز کاهش واردات شکر نیز نقش مهمی ایفا کرده و باعث شده است تا تولید بیش از مدت مشابه سال گذشته باشد و واردات مواد اولیه کاهش یابد.
وی افزود: اینکه رشد صنعت از رتبه منفی به مثبت حرکت کند، موضوع سه ماه و شش ماه نیست چرا که نیازمند زمان است و باید این اقدامات نهادینه شود.
زرگران دلیل موفق بودن صنایع غذایی در میان سایر صنایع را توجه دولت عنوان کرد و گفت: امنیت غذایی به توان ملی کشور مربوط است و تمام توان دولتمردان این است که در حوزه غذا و تامین نیازهای خوراک مردم هیچ کم و کاستی وجود نداشته باشد، در همین راستا علی رغم تحریم‌های مختلف توانستیم مواد اولیه مورد نیاز را تامین کنیم.
به گفته وی، البته میزان رکود دراین زمان نیز  موثر بوده است و اکنون نیز ظرفیت خالی در صنایع غذایی وجود دارد، اما اینکه صنایع به طور کامل دچار چالش شود، خ نداده است و در دوره‌ای از زمان به دلیل عدم صحیح مدیریت واردات همانند صنایع روغن‌کشی‌ها دچار چالش و رشدمنفی شدند.
وی معتقد است: نوسانات بازارها باعث نشده است که این صنعت بخوابد بلکه تلاش‌ها ادامه داشته  تا جایی که میزان صادرات غالبا رشد داشته و میزان تولید در یکسال اخیر با توجه به شرایط رکود در داخل کشور و کاهش قدرت خرید کاهش یافته است اما میزان صادرات ثابت مانده است و این صنعت همچنان پویایی خود را حفظ کرده است.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin