مدیر سابق سرمایه گذاری گلدمن ساچ امریکا:فرصت طلایی رکود برای دورخیز سرمایه‌گذاری

nokhbegan-start
20, 2223, 
مدیر سابق سرمایه گذاری گلدمن ساچ امریکا:فرصت طلایی رکود برای دورخیز سرمایه‌گذاریReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 4Rating: 5.0مدیر سابق سرمایه گذاری گلدمن ساچ امریکا:فرصت طلایی رکود برای دورخیز سرمایه‌گذاریمدیر سابق سرمایه گذاری گلدمن ساچ امریکا:فرصت طلایی رکود برای دورخیز سرمایه‌گذاری
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

شاهین شایان آرانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با رادیو سهام ضمن اشاره به اینکه مدیر سابق سرمایه گذاری گلدمن ساچ امریکا:فرصت طلایی رکود برای دورخیز سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی رمق بازار کشیده شده و قیمت‌ها به کف خود رسیده است، عنوان کرد که اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای در بازار سرمایه رخ ندهد، بازار تا یک سال آینده به همین صورت باقی خواهند ماند و پس از آن شاهد اثرگذاری اقدامات دولت و نیز لغو تحریم‌ها در بازار و اقتصاد کشور خواهیم بود.

 

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است که اگر سهامداران در شرایط فعلی با یک رویکرد دراز مدت وارد شوند، فرصت‌های خوبی را به دست خواهند آورد. یعنی اگر سهامداران بتوانند در شرایط رکودی فعلی که قیمت‌ها به کف رسیده به صورت پایه‌ای بازار را بررسی کرده و یک سبد محدود و مناسب از سهام‌های مختلف تهیه کنند و تا پنج سال هم به آن دست نزنند، سرمایه‌گذاری موفقی خواهند داشت.

مشروح گفت‌وگوی رادیو سهام با شاهین شایان آرانی را در زیر دنبال کنید:

۱- گزارش‌های ناامید کننده شش ماهه شرکت‌ها سهامداران را نگران کرده است، آیا به نظر شما این وضعیت ادامه دار خواهد بود و بورس در سراشیبی نزول با شیب تندتری قرار بگیرد؟

شکی در مناسب نبودن وضعیت اقتصادی کشور وجود ندارد، افرادی هم که سابقه‌ای در بازار دارند، می‌توانند این حدس را بزنند به دلیل اینکه یک سیاست انقباضی از دولت در راستای مهار و کنترل نقدینگی برای کاهش تورم وجود دارد، شرایط بگونه‌ای پیش خواهد رفت که رکود در اقتصاد کشور به وجود خواهد آمد. علاوه بر این مسائل در فضایی که تحریم‌ها وجود دارد، مشکلات اقتصادی دو چندان شده است، به همین دلیل این وضعیت قابل پیش بینی بود که دوره رکودی حاکم خواهد شد، تا دوره ریاضت مالی موجود تمام شود و در این فضا مجموعه این عوامل سبب خواهد شد که بورس نیز از پویایی لازم برخوردار نباشد.

به عقیده بنده این مسئله واضح بوده که در سال جاری با چالش جدی مواجه خواهیم بود، حتی معتقد هستم که دامنه این شرایط تا نیمه اول سال اینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد. علت این مسئله هم روشن است، چراکه اگر تحریم‌ها برداشته شده و سیاست دولت هم از حالت انقباضی به یک حالت انبساطی در راستای تحریک رشد اقتصادی سوق پیدا کند، یک سال و نیم طول خواهد کشید که شرایط به وضعیت طبیعی بازگردد.

بسته تحریک تقاضایی هم که تیم اقتصادی دولت ارائه کرده است، پاتکی برای مقابله با همین فضا است. اما تا این وضعیت بخواهد اثربخش شود و تحریم‌ها هم برداشته شود، یک سال زمان خواهد برد.

۲- با این تفاسیر معتقدید که گزارش‌ ۹ ماهه شرکت‌ها هم مناسب نخواهد بود و یا اینکه باتوجه به رفع تحریم‌ها، ما آخرین مرحله تعدیل منفی‌ شرکت‌ها را پشت سر خواهیم گذراند؟

گفتنی است که پیش‌بینی اینکه تعدیل منفی شرکت‌ها به کف خود رسیده است، قابل پیش‌بینی نیست، اما با این وجود معتقد نیستم که ما شاهد سقوط قیمت‌ها خواهیم بود، چرا که رمق بازار کشیده شده است. مگر آنکه اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد تا شرایط تغییر یابد.

اما با فرض اینکه شرایط فعلی ادامه یافته و تحریم‌ها هم برداشته شود، شش ماه تا یک سال زمان خواهد برد که آثار و نشانه‌های مثبت به اقتصاد وارد شود. تا یک سال دیگر وضع به سیاق فعلی پیش خواهد رفت اما سقوطی نخواهیم داشت.

با این حال امیدواریم که این ریاضت و سختی منجر به کاهش تورم شده و تورم زیر ۱۰ درصد را تجربه کنیم.

۳- به نظر شما سهامداران باید با توجه به شرایط فعلی از بازار سرمایه فرار کنند، یا اینکه باید در این بازار باقی مانده و سهم‌ها را با قیمت مناسب شکار کنند؟

برخی از افراد قصد دارند که در شرایط فعلی وارد بازار شوند، شاید قیمت‌ها هم اندکی کاهش داشته باشد، اما اگر سهامداران با یک رویکرد دراز مدت وارد شوند، فرصت‌های خوبی را به دست خواهند آورد. یعنی اگر سهامداران بتوانند به صورت پایه‌ای بازار را بررسی کرده و یک سبد محدود و مناسب از سهام‌های مختلف تهیه کرده و تا پنج سال هم به آن دست نزنند، سرمایه‌گذاری موفقی خواهند داشت. منتها نباید با سهام‌های خود سفته بازی کنند.

درحال حاضر بورس اوراق و بهادر در حال سپری کردن وضعیت کف قیمتی خود است و اگر تحریم‌ها تشدید نشود و اتفاقی منفی بزرگی پیش نیاید، قیمت‌ها پایین‌تر نخواهد رفت. بنابراین بهترین زمان سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، اکنون است.

۴-  به عقیده شما چقدر طول می‌کشد که شرکت‌ها تاثیرات عملی برجام را در صورت‌های مالی خود مشاهده کنند؟

این مسئله همانطور که عنوان کردم، یک سال زمان خواهد برد. به طور مثال اگر همین الان درهای اقتصادی کشور گشوده شده و سرمایه‌گذاران خارجی وارد کشور شوند، برای تاثیرگذاری مستقیم و مشاهده یک اثر پایدار در بازار باید منتظر یک سال زمان باشیم، اما با این وجود، تاثیرات روانی و جو مثبتی که از این عوامل به راه خواهد افتاد، سبب خواهد شد که در عرض شش ماه هم شاهد تحولات خوبی در بازار باشیم.

اگر تحریم‌ها برداشته شود، شرکت‌ها قادر خواهند بود که از بانک‌های بین‌المللی تامین سرمایه شوند و آن را در جهت رشد خود به کار بندند، یا اینکه پول‌های بلوکه شده کشور آزاد شده و بانک‌ها قادر خواهند بود که آن نقدینگی را به بازار تزریق کنند. همه این عوامل در بهترین وضعیت شش ماه زمان خواهد برد که در چرخه تولید قرار گرفته و محصولات تولید شده به سود تبدیل شوند.

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی ۹۰ نفر از بزرگان بورس از آینده بازار
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin