ورشکستگی بزرگ در راه است

nokhbegan-start
2224, 
ورشکستگی بزرگ در راه استReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 7Rating: 5.0ورشکستگی بزرگ در راه استورشکستگی بزرگ در راه است
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

ورشکستگی بزرگ در راه استرئیس‌کل بانک مرکزی در دولت احمدی‌نژاد و وزیر اقتصاد دولت خاتمی گفت: اگر قرار است تسلیم شویم ــ همان‌گونه که اکنون تسلیم شده‌ایم ــ و بانک مرکزی برای حل مشکل منابع تزریق کند، با یک ورشکستگی بزرگ و سقوط شرکتهای بزرگ مواجه خواهیم شد.

به گزارش رادیوسهام به نقل از خبرگزاری تسنیم، طهماسب مظاهری در شبکه خبر در پاسخ به این سؤال مجری که کاهش نرخ سود بانکی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار می‌گیرد یا خیر، گفت: به‌نظر من بانک مرکزی در این خصوص مقاومت ندارد اما از اینکه نرخ سود بانکی در بازار عدد فعلی باشد نگران است.

وی با بیان اینکه دولت باید این نرخ را پایین بیاورد و فاصله آن را با نرخ سود بازار کاهش دهد ادامه داد: بانک مرکزی باید با عواملی که باعث افزایش نرخ سود می‌شود برخورد کند که یکی از این عوامل فعالیت مؤسسات غیرمجاز است.

این کارشناس اقتصادی گفت: یکی از کارهای جدی که بانک مرکزی باید انجام دهد این است که با این مؤسسات به‌طور جدی برخورد کند.

وی افزود: یکی دیگر از عوامل فاصله بین نرخ سود بانکی و نرخ سود در بازار ناشی از تورم و بدهیهای دولت است.

مظاهری با ابراز اینکه بانک باید معوقات خود را از دولت وصول کند، گفت: اکنون بانک نمی‌تواند طلب خود را از دولت در سرفصل معوقات بگیرد بنا بر این بانکها نیز نمی‌توانند اعتباری بدهند.

وی با تذکر اینکه باید نرخ سود بانکی متناسب با تورم به‌اضافه دو سه درصد حاشیه‌ها تعیین شود، افزود: بانک مرکزی نیز در درجه نخست با هماهنگی بانکها و قوه نظارتی مؤسسات مالی و اعتباری مجاز را وادار کند که این نرخ سود را رعایت کنند.

این کارشناس اقتصادی گفت: اکنون مؤسسات غیرمجاز تعداد شعب خود را زیاد می‌کنند که باید با آنها برخورد شود و به‌غیر از آن سپرده گذاریهای خود را افزایش می‌دهند که بانک مرکزی می‌تواند جلوی رشد این مؤسسات را بگیرد.

وی با یادآوری “قبول دارم که دولت پول ندارد تا بدهیهای خود را پرداخت کند” افزود: پرداخت نکردن بدهی دولت به بانکها تنها نداشتن پول نیست و باید در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شود چرا که ادامه این روند باعث می‌شود بنگاههای بزرگ و کوچک به‌سمت کم‌رونق شدن بروند به‌طوری که اکنون برخی از این بنگاهها تعطیل شده‌اند.

وی ادامه داد: اینکه دولت به چه روشی حداقل بخشی از بدهی‌های خود را بپردازد بحث دیگری است اما باید اقداماتی انجام دهد به‌ویژه که اکنون مجلس آمادگی دارد از دولت حمایت کند و شرایط برای فعالیت دولت مناسب است و تحریمها نیز برداشته می‌شود.

مظاهری گفت: هرچند دولت منابعش محدود است اما بدهی‌اش خیلی سنگین است و باید فکری برای پرداخت آن کند.

وی با بیان اینکه ارقام بدهی دولت بسیار نگران کننده است، افزود: اکنون روند کار طوری است که آن مقدار از بدهیها که پرداخت می‌شود کمتر از آن مقداری است که دولت دوباره بدهکار می‌شود.

مظاهری ادامه داد: البته بخش بسیار بزرگی از این بدهیها ارثیه دولت قبل است که با کم‌درایتی و یا ندانم‌کاری بهره برداری سیاسی خود را کرده و زحمت اقتصادی آن را به گردن دولت فعلی انداخته است.

وی گفت: اکنون تسویه این مقدار بدهی کار بسیار سختی است اما سختی آن دلیل بر عدم انجامش نیست و باید در این خصوص (دولت) فکر جدی کند و اگر اقدام نکند شرایط رکود ما را به جایی می‌رساند که وضع بدتر شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: اگر قرار است تسلیم شویم ــ همان‌گونه که اکنون تسلیم شده‌ایم ــ و بانک مرکزی برای حل مشکل منابع تزریق کند، با یک ورشکستگی بزرگ و سقوط شرکتهای بزرگ مواجه خواهیم شد.

وی گفت: تا به امروز برخی از بنگاههای اقتصادی توانسته‌اند مقاومت کنند اما تداوم این وضع باعث صدمات زیادی می‌شود.

مظاهری افزود: اکنون توافقاتی (در بحث تحریمها) صورت گرفته است و امیدی برای برداشته شدن و یا کاهش تحریمها وجود دارد که حداقل آثار روانی آن را می‌بینیم که در واقع فرصت مناسبی برای اقدام دولت است به‌ویژه که برداشتن تحریمها هزینه صادرات کالا را کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: امروز دولت به این جمع‌بندی رسیده است که برای رفع رکود تصمیماتی اتخاذ کند و از جمله آن طرحهای کوتاه‌مدت است که با کاهش نرخ سود به‌دنبال اجرای آن هستیم.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin