هدفمندی یارانه ها و بیماری هلندی، رکود را رقم زد

nokhbegan-start
2224, 
هدفمندی یارانه ها و بیماری هلندی، رکود را رقم زدReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 10Rating: 5.0هدفمندی یارانه ها و بیماری هلندی، رکود را رقم زدهدفمندی یارانه ها و بیماری هلندی، رکود را رقم زد
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

اولین پیش نیاز این است که دولتی که در تیر ۱۳۹۳ یک بسته سیاستی اعلام و تبلیغ کرد که اینهدفمندی یارانه ها و بیماری هلندی، رکود را رقم زد نجات بخش است، به مردم توضیح دهد که چه شد آن را کنار گذاشت و می خواهد بسته جدید ارائه کند.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، بسته سیاستی جدید دولت را ناقص دانست و گفت: راه حل های این بسته بیش از آنکه تکیه بر مزیت های داخلی اقتصاد داشته باشد، معطوف به موضوعاتی همچون ارز و تجارت خارجی است.

به گزارش رادیوسهام به نقل از سنا، احمد توکلی تصریح کرد: این طرح جنبه های نهادی اقتصاد کشور و فساد گسترده را نادیده گرفته است ؛ فسادی که باعث می شود نابرابری توزیع درآمد افزایش پیدا کند،انگیزه های نوآورانه  تضعیف شود و بی اعتمادی و هزینه های مبادلات بالا رود که در نهایت همه اینها نیز نرخ رشد را پایین خواهد آورد .

وی با اشاره به ریشه ها و عوامل موثر در ایجاد رکود در اقتصاد کشور گفت: اگر بیماری هلندی  که آغازگر رکود تورمی دهه ۸۰ است و  همین طور هدفمندی یارانه ها  که علت دوم رکود است جدی تر گرفته می شد، بسیاری از اتفاقات امروز رخ نمی داد .

 رئیس هیأت مدیره سازمان “دیدبان شفافیت و عدالت”  در پاسخ به این سوال که پیش نیازهای بازگشت به رونق چیست، گفت: اولین پیش نیاز این است که دولتی که در تیر ۱۳۹۳ یک بسته سیاستی اعلام  و تبلیغ کرد که این نجات بخش است، به مردم توضیح دهد که چه شد آن را کنار گذاشت و می خواهد بسته جدید ارائه کند .

وی با طرح این سوال که چه مولفه هایی تغییر کرده که مجبور می شویم طرح را عوض کنیم، افزود: یکی از ایرادهایی که ما همان زمان هم گرفتیم و گفتیم این طرح جواب نخواهد داد، این بود که دولت در علت یابی رکود تورمی موجود، ناقص  عمل کرده و بسیاری از عوامل را نادیده گرفته است.

 توکلی با بیان اینکه دولت بدون اینکه درخصوص طرح قبلی  به مردم گزارش دهد طرح جدید معرفی کرده است ، افزود: تیم اقتصادی دولت اگر بخواهد موفق شود، لازم است  طرح های گذشته را حلاجی  و  ضعف و قوت آن را معلوم کند. چرا که این  به  واقعیت هم نزدیک تر است .

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin