دو سناریو پیش روی بنزین

nokhbegan-start
2224, 
دو سناریو پیش روی بنزینReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 14Rating: 5.0دو سناریو پیش روی بنزیندو سناریو پیش روی بنزین
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مدیر سامانه هوشمند سوخت با اعلام آخرین موضع وزیر نفت در مورد سرنوشت این سامانه گفت: در صورتدو سناریو پیش روی بنزین افزایش قیمت نفت خام دولت مجبور است یا قیمت بنزین را گران کند یا سهمیه‌بندی بنزین را تشدید کند.

 

به گزارش رادیوسهام به نقل از تسنیم، سید محسن روحانی با اعلام اینکه تک نرخی شدن قیمت بنزین منجر شد تا قاچاق این فرآورده نفتی تقریبا به صفر برسد گفت: البته یکی دیگر از علت‌های کاهش حجم قاچاق بنزین کاهش اختلاف قیمت در ایران و کشورهای همسایه است؛ همین که مصرف بنزین افزایش چشمگیر نیافته است نشان می‌دهد که قاچاق بنزین کاهش یافته است.

وی با تأکید بر این که هنوز اثری منفی از تک نرخی شدن بنزین مشاهده نشده است گفت: هم اکنون نشتی و انحراف توزیع بیشتر در بخش گازوئیل – نفت‌گاز- بیشتر است؛ چراکه هنوز بین نرخ قیمت این فرآورده نفتی در داخل کشور نسبت به کشورهای همسایه فاصله زیادی است.

وی درباره اینکه آیا سامانه هوشمند سوخت با اتمام سهیمه بنزین ۷۰۰ تومانی حفظ خواهد شد با اشاره به اینکه سال گذشته قیمت هر بشکه نفت خام ۱۰۰ دلار بود اما امسال به ۴۰ دلار رسیده است گفت: با قیمت فعلی نفت خام، رقم تمام شده هر لیتر بنزین حدود ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ تومان برای دولت تمام می‌شود. این رقم در صورت نفت ۱۰۰ دلاری به ۳۵۰۰ تومان می‌رسید.

روحانی افزود: هیچ کس نمی‌داند که سال آینده قیمت نفت چقدر خواهد بود؛ این موضوع باعث خواهد شد که دولت یا قیمت بنزین را گران کند یا سهمیه‌بندی بنزین را تشدید کند؛ به همین دلیل اراده است که زیرساخت‌های سامانه هوشمند سوخت حفظ شود.

او درباره اینکه دارندگان خودروهای دیزلی در صورت سوختگیری با کارت سوخت جایگاه‌دار باید هزینه بیشتر پرداخت کنند گفت: از ابتدای خرداد ماه این سیاست اجرایی شده است؛ در کل تک نرخی شدن فرآورده با سهمیه‌بندی آن جمع اضداد است. در حال حاضر اگر مردم از کارت سوخت خود برای سوختگیری بنزین استفاده نمی‌کنند به این دلیل است که این سوخت سهمیه‌بندی ندارد.

وی با اشاره به عرضه گازوئیل بر اساس پیمایش گفت: هم  اکنون سهمیه بندی برای گازوئیل با جدیت در حال اجراست. در صورتی که سوختگیری با کارت شخصی انجام نشود باید برای هر لیتر به جای ۳۰۰ تومان، ۶۰۰ تومان پرداخت کند.

مدیر سامانه هوشمند سوخت درباره تأثر اجرای طرح عرضه سوخت به حمل‌ونقل عمومی بر اساس پیمایش گفت: مصرف گازوئیل با اجرای این طرح در مهرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد کاهش نشان می‌دهد این رقم در شهریورماه پنج درصد بود.

روحانی در پایان با تأکید بر اینکه سامانه هوشمند سوخت یک سامانه ملی است و تصمیمگیری در باره آن در سطح ملی انجام خواهد شد گفت: آخرین موضع اعلام شده از سوی وزیر نفت در این باره نیز این است که این سامانه حفظ می‌شود. مردم بهتر است کارت سوخت شخصی خودرو و موتورسیکلت‌های خود را حفظ کنند و با این کارت‌ها سوختگیری کنند؛ چرا که با این کار کمک بزرگی به کارشناسان برای برنامه‌ریزی‌های کشور می‌شود.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin