تامین مالی خودروسازان این بار از بورس کالا

nokhbegan-start
2224, 
تامین مالی خودروسازان این بار از بورس کالاReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 16Rating: 5.0تامین مالی خودروسازان این بار از بورس کالا تامین مالی خودروسازان این بار از بورس کالا
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مدیرعامل بورس کالا ازآغاز معاملات کاغذی خودرو -حواله‌های پیش فروش خودرو – تا پایان تامین مالی خودروسازان این بار از بورس کالا سال در بورس کالا خبر داد.

 

به گزارش رادیوسهام به نقل از همشهری، حامد سلطانی‌نژاد گفت: طبق توافق انجام شده در ابتدا حواله‌های فروش محصولات سایپا در قالب اوراق سلف موازی در تالار بورس کالا عرضه خواهد شد.

وی گفت: طرح جدیدی برای آغاز معاملات خودرو بر مبنای اوراق بهادار تهیه شده است و درصورت تأیید نهایی کمیته فقهی سازمان بورس تا پایان سال حداقل با دو خودروساز آغاز می‌شود.

او افزود: در مرحله نخست محصولات شرکت سایپا در قالب اوراق سلف موازی برای تحویل در آینده ازطریق بورس کالا مبادله یا اصطلاحا توسط خودروساز‌ها پیش‌فروش خواهد شد و در مراحل بعد محصولات شرکت‌های خودروساز دیگر نیز به جمع این معاملات اضافه می‌شود.

او با بیان اینکه طرح جامعی در این زمینه تهیه شده است اضافه کرد: کمیته فقهی سازمان بورس این طرح را مورد بررسی قرار داده و قرار است در جلسه آینده پس از انجام اصلاحات مورد نظر، مورد تأیید نهایی قرار گیرد.

سازو کار معاملات کاغذی خودرو

مدیرعامل بورس کالا درباره جزئیات این طرح گفت: براساس این طرح خودروسازان می‌توانند محصولاتشان را براساس اوراق سلف موازی پیش فروش کنند و رقابت متقاضیان در یک فضای شفاف قیمت‌ها را تعیین خواهد کرد. او درباره تفاوت معاملات کاغذی خودرو در بورس کالا با پیش‌فروش‌های رسمی خودروسازان گفت: فرق این معاملات با پیش‌فروش خودروسازان این است که برگه‌های مبتنی بر خودرو می‌تواند در بازار معاملات ثانویه بورس کالا به شخص دیگری فروخته شود.

در واقع این حق می‌تواند به شخص دیگری واگذار شود و در جریان انجام این فرایند قیمت‌ها در بازار معاملات ثانویه شفاف می‌شود. سلطانی‌نژاد تصریح کرد: حسن این کار این است که خودروساز‌ها می‌توانند در تولید محصولاتشان منعطف باشند مثلا اگر بخواهند کمتر تولید کنند می‌توانند اوراق کمتری صادر کنند یا برگه‌های مورد نظر را از بازار جمع‌آوری کنند. در عین حال مصرف‌کننده نیز هر روز به‌طور کاملا شفاف از قیمت‌ها باخبر خواهد شد.

او با اشاره به اینکه این کار نوعی تأمین مالی برای شرکت‌های خودروساز محسوب می‌شود ادامه داد: تعیین قیمت‌های شفاف یکی از مهم‌ترین خاصیت‌های اوراق بهادار‌سازی‌ کالاهاست که اجرای آن در دستور کار بورس کالا قرار دارد.

بورس خودرو چگونه کار می‌کند؟

برنامه توسعه‌ای بورس کالا برای اجرای طرح معاملات کاغذی یا «اوراق بهادار‌سازی‌ کالاها» تا پایان امسال اجرا خواهد شد. این طرح قرار است با انجام معاملات کاغذی خودرو آغاز و اجرایی شود. نحوه کار به این شکل است که مردم می‌توانند یک برگه اوراق بهادار که شامل تحویل یک خودروست را از طریق بورس کالا خریداری کنند.

این برگه‌ها که با نام اوراق سلف موازی معرفی می‌شوند مدت‌دار هستندو روی برگه زمان تحویل خودرو درج شده است «خریدار می‌تواند این برگه را تا زمان تحویل خودرو نگه دارد یا قبل از زمان تحویل خودرو این اوراق را به شخص دیگری بفروشد.» این کار از یک طرف منجر به کشف واقعی قیمت خودرو می‌شود و از سوی دیگر میزان تقاضا را برای شرکت‌های خودروساز مشخص می‌کند و منجر به تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز خودروساز‌ها پیش از تولید می‌شود.

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
[ulp id='tOuzPWWzhTm49g9L']

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin