گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق اداره سرمایه گذاری بانک تجارت در خصوص شرایط لیدری بانکی ها در آینده

nokhbegan-start
2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق اداره سرمایه گذاری بانک تجارت در خصوص شرایط لیدری بانکی ها در آیندهReviewed by سایت رادیوسهام on May 9Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق اداره سرمایه گذاری بانک تجارت در خصوص شرایط لیدری بانکی ها در آیندهگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق اداره سرمایه گذاری بانک تجارت در خصوص شرایط لیدری بانکی ها در آینده
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق اداره سرمایه گذاری بانک تجارت در خصوص شرایط لیدری بانکی ها در آینده

اسداله جلال آبادی، رییس سابق اداره سرمایه گذاری بانک تجارت و مدیر تامین مالی و  مدیریت دارایی شرکت تامین سرمایه کاردان در گفت‌وگو با رادیوسهام، به بررسی وضعیت صنعت بانک در بازار سرمایه پرداخت.

۱- با توجه به اینکه دولت به بانک‌ها اعلام کرده است که باید افزایش سرمایه بدهند این افزایش سرمایه از چه محلی است و بانک‌ها باید تا چه زمان این افزایش سرمایه را انجام دهند؟

افزایش سرمایه بانک‌ها موضوعی نیست که دولت به آن بپردازد، چراکه بحثی که دولت مطرح کرده عمدتا به بانک‌های دولتی برمی‌گردد. بانک‌هایی که در بورس اوراق بهادار سهام آن‌ها قابل معامله است، از محل‌های مختلفی می‌توانند افزایش سرمایه بدهند که تجدید ارزیابی دارایی‌ها و یا آورده نقدی سهام داران نیز ازاین دست است. همچنین این افزایش می‌تواند از محل مطالبات حال شده سهام داران باشد که اگر ما دولت را به عنوان یکی از سهامداران بانک‌ها در نظر بگیرم‌‌ همان مطالبات نیز می‌تواند در قالب افزایش سرمایه اعمال شود.

اما صحبتی که دولت مطرح کرده بود، عمدتا به بانک‌های دولتی مربوط می‌شود. فکر می‌کنم موضوع افزایش سرمایه این بانک‌ها هم از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها که در دو سال گذشته انجام شد، باشد.

۲- با توجه به اختلاف اخیری که بین سازمان بورس و سازمان مالیاتی در خصوص دریافت مالیات از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها صورت گرفته، نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا موافق این مالیات هستید؟

تجدید ارزیابی دارایی‌ها از مالیات معاف است، اما نکته‌ای که در حال حاضر وجود دارد و به تازگی نیز مطرح شده، مقداری تخصصی است و من ترجیح می‌دهم این موضوع را حسابرس‌ها پاسخ دهند، چرا که در حیطه تخصص من نیست و ممکن است پاسخ درستی به این پرسش داده نشود.

۳- خودرویی‌ها لیدر بازار هستند و رشد خوبی داشته‌اند، اما رشد بانکی‌ها نسبت به خودرویی‌ها زیاد مناسب نبوده و‌‌ همان رشد اندک هم در برخی موارد بازگشت داشته است. بازار کنونی تشنه این است که بانکی‌ها رشد کنند و دوباره به جایگاه سابق خودشان بازگردند. آیا بانک‌ها توان لیدر شدن در بازار را دارند؟ برای این کار چه پیش شرط‌هایی لازم است؟

من به این موضوع زیاد اعتقاد ندارم که ما گروهی را لیدر بازار بدانیم، اما آنچه در بازار گفته می‌شود که گروه خودرو لیدر است و یا گروه بانک می‌تواند لیدر شود، نکاتی هستند که می‌توان با بحث عرضه و تقاضا به آن‌ها پاسخ داد؛ در شرایط پس از تحریم‌ها گروه خودرویی‌ها می‌توانند رشد سریعتری داشته باشند؛ برای مثال می‌توانند یک سوله‌ای را احداث و با وارد کردن قطعات، آن را به خودرو تبدیل و به فروش برسانند و یا قراردادهایی را با خودروسازهای دنیا ببندند که این موضوع در کوتاه مدت می‌تواند منتهی به سود شود. در نتیجه این اتفاقات، اقبال عمومی به این سهم‌ها بیشتر شده و تقاضای عمومی برای آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

اما صنعت بانکداری چنین ویژگی را نداشته و با صنعت خودروسازی و یا صنایع دیگر کاملا متفاوت است؛ در صنعت بانکداری باید یکسری ذخایری را بانک‌ها بابت مطالبات معوقه‌ای که دارند، بگیرند که این موضوع عمدتا مانع از این می‌شود که سود سهامی که برای بانک کسب می‌شود، بین سهامداران تقسیم شود. سهامدار نیز به دنبال این است که اگر سهامی را خریداری می‌کند، وقتی که در مجمع حاضر می‌شود به آن سود تقسیمی تعلق بگیرد. اگر این اتفاق رخ ندهد یا شایعاتی باشد مبنی بر اینکه مثلا بانک مرکزی به بانک‌ها اجازه نخواهد داد سودهای تقسیمی را به سهام داران بدهند، این شائبه به وجود می‌آید که سهامدار به مجمع می‌رود، بدون آنکه سودی را دریافت کند، بنابراین اقبال عمومی برای خرید سهام بانک‌ها مقداری کاهش داشته است.

۴- پس نظر شما این است که مخالفت بانک مرکزی برای تقسیم سود در سال گذشته یکی از دلایل عدم اقبال عمومی به بانک‌ها در بورس است؟

بله می‌تواند این موضوع تاثیر گذار باشد. همچنین توجه داشته باشید که بانک‌ها سودی را که به دست می‌آورند، شاید به عنوان یک سود با کیفیت نتوان تلقی کرد. به عبارتی این سود یک سود کاغذی بوده و اگر بخواهند سودی را به سهام دار بدهند، شاید منابعی برای پرداخت این سود‌ها وجود نداشته باشد. این مشکلات هم در سیستم بانکی ما به دلایل مختلفی وجود دارد که بنده قصد ندارم در اینجا به آن اشاره کنم، ولی به هر شکل این مشکلات باعث شده که سهام بانک‌ها، اقبالی را که سایر سهام‌ها دارند، نداشته باشند.

اما لازم به ذکر است که وقتی می‌گوییم سهام خودرویی‌ها رشد کرده، اما سهام بانکی‌ها رشد نکرده، به این معنی نخواهد بود که سهام خودرویی خوب است. یعنی هر رشدی یک رشد مناسب و خوب تلقی نمی‌شود. ممکن است یکسری سفته باز‌ها و یا افرادی در بازار باشند که کارتل‌هایی را تشکیل می‌دهند و پشت سهامی قرار می‌گیرند و قیمت سهم را بالا و پایین می‌برند. سهام داران خرد هم متاسفانه پشت این افراد قرار می‌گیرند و در ‌‌نهایت بازی می‌خورند. یعنی قیمت سهم را تا آنجایی که می‌توانند بالا می‌برند و بعد شروع به عرضه می‌کنند که اینجا سهام داران خرد متضرر می‌شوند.

اینکه قیمت یک سهم به صورت غیر واقعی و حباب گونه بالا می‌رود، منطق درستی ندارد. البته منظور من این نیست که سهام خودرویی چنین اتفاقی برایش افتاده است، خیر چنین نیست، چرا که قیمت سهام خودرویی در گذشته در همین محدوده بوده و فقط در یک دوره با توجه به بحث تحریم‌ها، قیمت سهام خودرویی‌ها خیلی کاهش داشت. در حال حاضر این افت‌ها تا حدودی جبران شده است، اما بازار نباید به گونه‌ای باشد که این رشد‌ها در کوتاه مدت و شارپ صورت گیرد.

اگر مشکلات تحریم به صورت آهسته برطرف شود و کارخانجات خودرویی ما بتوانند رقابت خوبی را با هم داشته باشند و رقابت مطلوبی با صنایع مشابه در سطح بین الملل ایجاد کنند، انتظار می‌رود که در آینده این شرکت‌ها وضعیت بهتری را کسب کنند. شاید این رفت و برگشت‌ها که در قیمت مشاهده می‌کنید مقداری به افرادی مربوط می‌شود که دوست دارند این اتفاقات رخ دهد.

۵- دلیل بزرگی که حقوقی‌های بانکی و بانک مرکزی اجازه نمی‌دهند که نمادهای بانکی رشد کنند و در بعضی از زمان‌ها با عرضه‌های سنگین مانع این رشد می‌شوند چیست؟

این موضوع که حقوقی یا سهامدار عمده یک سهم، سهمش را بازارگردانی کند، یک موضوع پذیرفته شده است و در هر جایی این اتفاق می‌افتد. من به این موضوع اعتقاد ندارم که حقوقی بانک عرضه کننده یا تقاضا کننده است. به نظر من این صحبت شاید پشتوانه قوی نداشته باشد. البته ممکن است که گا‌ها پیش بیاید که یک سهام دار حقوقی احساس می‌کند که باید سودی را شناسایی کند، در این صورت شروع می‌کند به عرضه یا در جایی احساس می‌کند که باید از سهم خودش و از ارزش سهم خودش حمایت کند و در ‌‌نهایت به جمع کردن صفوف فروش اقدام می‌کند.

این موضوع می‌تواند به نقد شوندگی سهام و یا شفافیت بازار کمک کند، حالا ممکن است عده‌ای این تصور برایشان به وجود آید که این سهام دار حقوقی است که دائما اقدام به فروش می‌کند. تصور من این است که اگر شرکتی سود آور باشد و سود با کیفیت داشته باشد و سهامدار مطمئن باشد اگر به مجمع برود سود دریافت می‌کند، دیگر سهامدار عمده جلودار بازار نخواهد بود، این موضوع مانند سیلی عمل می‌کند که کسی جلو آن را نمی‌تواند بگیرد، چه در صفوف خرید و چه در ریزش ارزش سهام.

اما حقوقی‌ها در شرایط بد بازار اقدام به خرید کرده که گفتنی است کار درستی را انجام می‌دهند، در طرف مقابل هم هر وقت احساس کنند که بازار در شرایط خوبی قرار دارد، ممکن است عرضه‌هایی را انجام دهند که این موضوعات طبیعت بازار است.

اگر در شرایط بد بازار منابعی لازم باشد، منابع این خرید باید از کجا تامین شود؟ بالاخره باید یک جایی شما فروشنده شوید، نمی‌شود که در تمام مدت خریدار بود. چون سهام بانک‌ها به تعداد بیشتری معامله می‌شود و یا با ارقام بزرگتری در روز معامله می‌شود، این استنباط در ذهن عامه مردم شاید ایجاد شود، ولی من این موضوع را منفی نمی‌بینم و به نظر من این اتفاق در بازار طبیعی است.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

۲ نظر

  1. پیمان

    حقوقی بانک ها امروز با عرضه زیر قیمت مانع از افزایش قیمت سهام های بانکی شدن خصوصا ملت متاسم در مملکتی به دنیا امدم پر از هرج ومرج ویکی نیست جلوی این بیشرف های دزد را بگیرد هرروز خسارت ما در بورس بیشتر میشود اونم به دلیل سفته بازی و عدم کنترل سازمان بورس است خدا حق ما را از این مملکت جمهوری اسلامی ….. بگیرد

    پاسخ
  2. پیمان

    حقوقی بانک ها امروز با عرضه زیر قیمت مانع از افزایش قیمت سهام های بانکی شدن خصوصا ملت متاسم در مملکتی به دنیا امدم پر از هرج ومرج ویکی نیست جلوی این بیشرف های دزد را بگیرد هرروز خسارت ما در بورس بیشتر میشود اونم به دلیل سفته بازی و عدم کنترل سازمان بورس است خدا حق ما را از این مملکت جمهوری اسلامی دزد بگیرد

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin